tratament intertrigo submamar abdomen inferior intertrigo candidozic sau eritasma

20-02-2016
laurus
Nu este medic/terapeut
laurus
Buna ziua,
Persoana 70 ani, usor plinuta.Am experimentat de acum 4-5 ani o iritatie pe zona abdominala, pe linia unei foarte vechi operatii transversale pentru fibrom, respectiv zona rosie, usor zemuinda si cu senzatie de mici usturimi si intepaturi, care a cedat la 2 zile dupa aplicare baneocin pulbere In prezent aceleasi forme manifeste dar fara zemuire in zona pliului submamar ( in centru o mica dunga albicioasa) precum si ulterior pe vechea zona abdominala (citiva cm), unde azi am mai aplicat baneocin.Fiind sub o criza de lombosciatica si coxoartroza am apelat la internet si prin imaginile prezentate cred ca am identificat cat de cat cauza respectiv grasimea, frecarea...Dar nu pot cunoaste daca este si natura afectiunii cauzatoare, respectiv bacterica, micotica, microbiana sau mixta Am citit ca bacteria Corynebacterum este sensibila la bacitracina si poate de aceea s-a ameliorat situatia.Am emotii pentru derivatii imidazolului pentru uz topic, ca tratament antimicotic, iar oral nu pot lua nimic-cauza intestinala. Dermazol gel sau nidoflor crema( activ fata candida albicans ) ar putea fi o alternativa, desi neomicina din baneocin ar fi un antibiotic bun dar nu este antimicotic? Rog niste propuneri cu efecte secundare reduse.Deocamdata continui cu baneocin cel mult inca 6 zileAm citit ca nidoflorul da dependenta, si nu mai poti fara el ! Un mare multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: