tusea la copii

21-10-2010
constantin liviu
Nu este medic/terapeut
constantin liviu
cand sa mi fac griji pt ca mi tuseste copilasul
15 comentarii
0
21-10-2010, ora 11:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Liviu C.,

Ar fi indicat să vă faceţi griji când tusea este persistentă, seacă sau productivă (cu spută) şi când este însoţită de temperatură, inapetenţă (lipsa poftei de mâncare) şi dureri de gât sau de cap.
Consultaţi-vă cu medicul pediatru!

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
21-10-2010, ora 13:19
constantin liviu
Nu este medic/terapeut
constantin liviu
multumesc mult pt raspuns
0
21-10-2010, ora 19:41
constantin liviu
Nu este medic/terapeut
constantin liviu
buna seara tuturor stie cineva daca exista pneoumonie virala la copii prescolari
0
22-10-2010, ora 14:55
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Liviu C.,

Pneumonia virală afectează şi copiii preşcolari, tusea intensă şi persistentă, vărsăturile post-tuse, durerea toracică şi febra fiind principalele simptome cheie alarmante.
Vă rog să consultaţi medicul pediatru al copilului dvs. şi să-i aduceţi la cunoştinţă manifestările care vă îngrijorează. Dânsul vă va ajuta în funcţie de ce va constata.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze pe dvs. şi pe familia dvs. cu tot ce aveţi nevoie.
Cu respect,
Nick
0
22-10-2010, ora 19:57
constantin liviu
Nu este medic/terapeut
constantin liviu
multumesc pt sfaturi intre timp sa constatat de medicul pediatru a fi doar un inceput de bronsita
0
05-11-2010, ora 04:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă plăcere, stimate domn.
Toate cele bune,
Nick
0
11-11-2010, ora 22:30
anamarya2381
Nu este medic/terapeut
anamarya2381
Buna seara,
Am si eu nevoie de un sfat.De cand a inceput gradinita fetita mea de 3 ani si 4 luni tuseste intruna.A facut si febra la inceput cu rosu in gat si i-am dat Augmentin, dupa care pauza o saptamana si am reinceput cu Klacid ca nui trecea nici febra nici tusea
-a avut liniste sa zic vreo 5 zile dupa care a reinceput. Acum de o sapt tuseste noaptea cam jumatate de ora.(In tot acest timp mentionez ca i-am dat eurespal si siropuri naturale -revigrip, si de la himalaya ceva de tuse+septilin care i dau zilnic de 2 ori pe zi).
Va rog sa ma sfatuiti ce alt sirop sa i dau ca deja la Eurespal nu isi mai face efectul.
Va multumesc.
0
14-11-2010, ora 20:31
sindicat
Nu este medic/terapeut
sindicat
Bună seara, părerea mea este sa vedeţi dacă tusea nu este alergică deoarece nu cedează la siropuri.Este foarte indicat sa-i daţi în acest caz sirop aerius.Foarte bun este sa-i faci aerosoli şi sa încerci o imunizare cu bronhovaxom trei luni la rând câte 10 zile.în acest caz bronhovaxomul se dă şi ca tratament dacă cauza este baceriană.La tratamentul cu antibiotic a fost confirmarea prin hemoleucogramă că răceala a fost cu cauză bacteriană?Dacă a fost de natură virală antibioticul nu a avut efect.Un sirop bun este şi Stoptusin.Cred că şi aerosolii ar fi foarte buni în acest caz.Dar e bine sa consultaţi un pediatru, ceea ce v-am indicat este din experienţa mea cu copilul meu de 4 ani şi jumătate şi a avut efect scontat.Multă sănătate.
0
24-01-2011, ora 07:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dnă AnaMarya2381, fetiţa dv. mai prezintă problemele de sănătate expuse de către dv. în mesajul anterior?
Tratamentul pe care i l-aţi administrat i-a fost prescris de către un medic pediatru, sau i l-aţi dat dv. din proprie iniţiativă, din auzite?
Fetiţa dv. trebuie examinată foarte bine de către un medic pediatru, pentru că simptomatologia rezistentă la medicaţia administrată este indiciul conform căruia afecţiunea de care suferă nu a fost diagnosticată corect, iar medicaţia nu este adecvată, printre altele.
Consultaţi medicul!
__
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Problema de sănătate a fetiţei dv. poate avea şi o cauza alergică!
0
24-01-2011, ora 11:47
anamarya2381
Nu este medic/terapeut
anamarya2381
Buna ziua,

Va multumesc pentru interesul acordat.
De sarbatori i-am dat 5 zile si ceai de ceapa cu nuci intregi pisate si tot degeaba.
Da inca mai tuseste; am mai fost la medicul de familie si ia prescris acum Sinupret solutie 1ml de 3 ori pe zi timp de 5 zile si aerius 5 ml seara timp de 10 zile.
Sincer nu mai stiu ce sa mai fac cu ea are zile si zile, cand tuseste intruna si ziua si noaptea cand nu tuseste decat foarte putin, insa acuma cam tuseste binisor;
Si e asa de greu ca e zapada afara si asa s-ar juca si ea, insa daca o las un pic e gata tuseste de numa numa.
0
21-02-2011, ora 14:48
170280
Nu este medic/terapeut
170280
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat.Duminca fiul meu de 4 ani s-a trezit cu o tuse seaca foarte urata, i-am facut aerosoli cu flixotide si i-am dat sirop paxeladine, la amiaz dupa mancare a tusit pana a vomat, la fel si seara, noaptea n-a tusit deloc.Luni dimineata surpriza, n-a mai tusit decat foarte putin, a mancat bine, totul a fost in regula.
Va rog sa-mi spuneti daca e cazul sa merg la dr sau sa continui cu aerosoli si sa nu-mi fac probleme ca nu e nimic grav.Mentionez ca o tuse usoara de 2, 3 ori pe zi are de cand a inceput gradinita din septembire dar fara alte simtome, atunci am fost la un control de specialitate in Cj si mi-a spus ca tusea e din cauza intrarii in comunitate, si nu are nimic pulmonar.Va multumesc anticipat.
0
23-03-2011, ora 21:05
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
Si baietelul meu de patru ani a avut aproximativ aceleasi reactii chiar dupa si in timpul primei sedinte de aerosoli flixotide. A inceput sa ii curga nasul f tare si in seara aceea a avut secretii abundente care au fost eliminate pe gura.
Al meu nu a facut febra sau a vomitat.

Am presupus ca este o reactie normala, flixotide a dat drumul la secretii.
0
14-06-2011, ora 19:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă AnaMarya2381, am înţeles, deşi vă răspund cu întârziere. Îmi cer iertare!
Tusea fiicei dv. a fost sau este semnul care a atestat sau atestă prezenţa unei afecţiuni serioase, o posibilă traheo-bronşită, chiar. Tot mai are probleme? Spuneţi-mi că nu! Dacă tot mai are probleme vă rog să consultaţi un medic orl-ist care s-o consulte pe fiica dv. în mod amănunţit, la plămâni, în gât, la sinusuri, în nas şi în zona ganglionilor limfatici, cel puţin; chiar să-i facă unele analize precum ASLO, Proteina C reactivă, Hemoleucograma cu formula leucocitară, exudat faringian, hemocultura şi, dacă se va impune, o antibiogramă şi/sau o antifungigramă.
Însănătoşire grabnică!
0
14-06-2011, ora 19:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă 170280, ori de câte ori fiul dv. prezintă simptome sau semne medicale neplăcute, alarmante, anormale, chiar şi doar în grad şi formă minore spre moderate, nu ezitaţi să vă consultaţi cu medicul lui curant.
Ca şi fapt divers vă rog să nu-i administraţi nimic fiului dv. din propria dv. iniţiativă, după ureche, fără a avea aviz de la medic, şi, în cazul în care îi administraţi un medicament prescris de medic, nu-i măriţi dv. doză din proprie iniţiativă, în speranţa că efectul pozitiv va apărea mai repede.
Tusea, câteodată, aşa cum vi s-a şi spus, apare la copii o dată cu intrarea în comunitate, din cauza încărcăturii bacteriene ridicate, a germenilor mai mulţi din aerul circulat şi recirculat într-un spaţiu în care există multe inspiraţii, respiraţii şi expiraţii.
Multă sănătate!
0
03-02-2015, ora 00:12
filotecris
Nu este medic/terapeut
filotecris
Buna seara.am o fetita de 2 ani jumate care mi a racit foarte des.fara febra.doar nas infundat cu f m6lte mucozitati si o tuse urata.i am dat urm tratament..pt nas spray quixx, vibrocil pic, pentru tuse i am dat revigrip vreo 3 zile apoi am continuat cu acc junior, i am dat si sirop din muguri de brad cumparat de la munte, vit c.si aerosoli cu ser fiz si prospan.nasul i a trecut dar tusea persista in special noaptea de aproape o luna de zile daca nu mai mult...nu stiu unde sa merg cu ea...sa i fac mai multe investigatii.ce poate sa fie?alergie, astm, reflux gastro esofagian, din cauza faptului ca locuind la casa si facand focul cu lemne temp nu este deloc constanta...se face f cald apoi scade.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •