Uleiul de floarea soarelui crud

21-11-2018
1Nume
Nu este medic/terapeut
1Nume
Salut, vreau sa stiu ce beneficii si ce rau poate produce, consumarea uleiului de floarea soarelui direct din sticla? Mie imi place uleiul si il adaug in farfurie peste aproape orice. Cateodata il manac doar cu paine su sare. Am.caurat pe net sa vad daca e nociva consumarea lui cruda in cantitati mai mari dar nu am gasit nimic. Zi buna va doresc!
4 comentarii
0
22-11-2018, ora 00:59
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Salut !
Pai in primul rand e ulei si are 120 calorii la fiecare lingura. Deci consumand mult te ingrasi.
In al doilea rand, fiind de floarea soarelui, contine doar Omega 6 care este un acid gras polinesaturat inflamator.
In al treilea rand, daca e si din ala rafinat de il gasesti pe toate drumurile, mai are si ceva substante toxice prin el.
0
22-11-2018, ora 12:34
1Nume
Nu este medic/terapeut
1Nume
Floriol consum. Imi place gustul dar nu ma asteptam sa fie asa periculos. Cel de masline nu-mi place. E prea gretos.. De ingrasat nu ar fi o problema. Am 174 si 74 kg si asta ca sunt cam sedentar din cauza tulburarii de panica de care sufar de 4 ani.
2
11-01-2019, ora 22:05
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua,

Orice aliment consumat in cantitati mari si cu o frecventa crescuta poate fi daunator statusului ponderal (uleiul este o sursa concentrata de grasimi, care in contextul unei alimentatii deja hipercalorice poate favoriza instalarea unui exces de greutate), respectiv poate contribui la aparitia bolilor cronice.

Consumul moderat de uleiuri vegetale in stare cruda, cca. 2-3 linguri pe zi nu constituie un hazard pentru sanatate, insa modul in care alegeti sa il intrebuintati (de mai multe ori pe zi, in cantitati mari, la toate preparatele/mesele), ar putea sa fie in timp, nociv.

Se recomanda de regula uleiul de masline extravirgin, presat la rece sau cel de canola (rapita), dar in functie de preferinte este acceptat si cel de floarea soarelui. Incercati un ulei de masline de calitate. Din nefericire sunt multe astfel de uleiuri dar de o calitate indoielnica si un gust respingator. Din experienta va spun ca exista posibilitatea sa fi gustat unul din acele uleiuri si de aceea sa fi ramas cu o astfel de parere.

Si chiar daca nu cresteti in greutate, compozitia corporala ar putea fi alterata (excesul adipos subcutanat si cel intraabdominal, din jurul organelor, de exemplu, poate exista chiar si atunci cand indicele de masa corporala se situeaza in limite normale), respectiv riscul de a dezvolta boli cronice cardio-metabolice poate fi mai mare daca veti continua sa adaugati ulei la orice preparat si in cantitati crescute.

Cautati alta modalitate prin care sa imbunatatiti gustul preparatelor (ierburi aromatice, piper, condimente precum boia, chilli, turmeric, oțet, lămâie, în funcție de caz), fără a aduce o sursă suplimentară de calorii, respectiv grăsimi, in dieta dvs.

Obisnuim sa consumam alimente care ne plac, in combinatii pe care le iubim, dar acest lucru nu este neaparat sanatos. Avem nevoie de diversitate si sa alegem alimente din toate grupele alimentare, de preferat cu densitate nutritionala crescuta si nu calorica cum este cazul uleiului de floarea soarelui.

Sper ca raspunsul sa va fie de ajutor.

Multa sanatate!

Cu stima,
Mihaela Acasandrei
Nutritionist-Dietetician
0
22-01-2019, ora 18:45
1Nume
Nu este medic/terapeut
1Nume
Multumesc mult pt raspuns doamna nutritionist.
Eu consum ulei, zic eu moderat. De ex la pilaf daca e gatit din ziua precedenta, pun cam o lingura de ulei peste o portie. Fac asta pt ca imi place gustul de ulei nu pt a imbunatati gustul mancarii. Cand eram mic, obisnuiam (de foame, pe timpul lui Ceausescu) sa mancam ulei cu paine. Puneam ulei in farfurie, sare si piper si ungeam cu paine. La fel faceam si cu ouale crude cand nu aveam butelie: le spargeam amestecam cu sare si piper si intindeam cu paine. Daca era iarna si aveam zarzavat de ciorba, la fel puneam in farfurie cu ulei si mancam ca atare. In casa, 2 persoane consumam cam 4 litri de ulei Floriol pe luna.
Imi puteti spune in privat ce ulei de masline sa incerc ca sa nu bajbai eu pana nimeresc?
Stiu doar ca trebuie presat la rece si sa fie in sticla de sticla inchisa la culoare dar de firme nu stiu nimic.
Tare ar fi buna o salata de rosii cu usturoi si ulei fie el si de masline :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: ulei

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: