Urgent! Acnee la 27 ani

06-07-2007
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Am 27 de ani, dar asta nu ma impiedica sa spun ca, parca m-as afla in perioada pubertatii. Imi mai apareau cosuri inainte de menstruatie, ca apoi sa dispara, insa de cateva luni nu-mi mai trec si s-au intins. Am acnee pe fata, mai ale in partile laterale, pe gat, pe umeri, chiar si pe piept.
Ce asi putea face, sa scap de acest discomfort.
Va multumesc!
13 comentarii
0
06-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult medical la doctorul dv ar fi foarte nimerit in această situaţie.
0
06-07-2007, ora 00:00
Cosmo
Nu este medic/terapeut
Cosmo
ce zici de sapunuri speciale pt acnee?
te speli o data pe zi.. eventual seara.
merita sa incerci. unul dintre cele mai recomandare sapunuri pt acnee este sapunul cu sulf.
se gaseste in farmacii si este pana in 2 lei.
la mine a facut minuni.
0
07-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca pana acum nu au fost probleme cu acneea, inseamna ca s-a intamplat ceva in ultima perioada. Acel "ceva" poate fi un ovar polichistic. Ar fi bine ca inainte de a incepe un tratament pentru acnee sa faceti un examen ecografic al ovarelor.
0
21-08-2007, ora 00:00
Stan
Nu este medic/terapeut
Stan
Am 38 de ani si sufar de acnee.Va rog sa-mi spuneti ce sa fac
0
26-08-2007, ora 00:00
kriss
Nu este medic/terapeut
kriss
buna.eu tias recomanda s nu te speli p fata deloc cu sapunuri si sa folosesti zynerit dimineata si seara.consulta si un medic inainte d al utiliza.mie miau trecut aproape in totalitate.;)
0
12-07-2010, ora 15:52
sunsolaris2000
Nu este medic/terapeut
sunsolaris2000
Am aflat intamplator un remediu naturist.Amesteca miere cu scortisoara si da-ti pe piele.Daca chiar nu rezolvi asa, mergi la un dermatolog, sau chiar endocrinolog.De ce endocrinolog?O prietena de-a mea are acnee de multa vreme si si-a dat cu multe lucruri si degeaba(cu mierea si scortisoara nu a incercat inca).Si acum ia anticonceptionale(nu stiu de care)pt faptul ca ar fi pe baza hormonala.
0
20-07-2010, ora 13:43
mitza81
Nu este medic/terapeut
mitza81
e buna ideea cu sapunul cu sulf si chiar da rezultate.ti-o spun din experienta.si evita fondul de ten, pielea are nevoie sa respire.si incearca sa stai in are liber, lumina zilei face minuni pentru piele si pentru intregul organism, incearca si o cura de depurare a organismului, multe verdeturi si fructe proaspete.
0
21-08-2010, ora 20:20
sky level
Nu este medic/terapeut
sky level
Cele mai multe probleme cu tenul sunt de la o functionare anormala a ovarelor, sau anumite probleme cu ovarele, de aici si recomandarea medicilor gincologi de a prescrie tratament cu anticonceptionale.Totul se rezolva si e ok atat timp cat iei acele anticonceptionale, dar problemele reapar sau chiar se inrautatesc in momentul in care te decizi sa intrerupi consumul lor, vorbesc din propria experienta. Ceea ce pe mine m-a ajutat intradevar a fost un tratament naturist, si anume Elixir din fructe de soc, Extract din mladite de zmeur, Donavital si Tinctura de cretisoara. Dupa o luna de tratament nu mai am probleme cu tenul, pentru mine chiar a facut minuni. Bineintles ca puteti consulta si un medic homeopat sa va prescrie tratamentul optim pentru dumneavoastra. Ceea ce vreau sa subliniez este ca de multe ori neglijam puterea vindecatoare a plantelor, sau o subestimam si abia dupa bani grei dati la doctori, dupa tratamente nereusite ne gasim vindecarea si speranta in ceea ce priveam cu neincredere mai inainte. Si inca ceva orice problema de acest fel denota un dezechilibru intern, de cele mai multe ori hormonal care este un sistem foarte complex, si greu de tratat si iata de ce medicii nu pot asigura atat de usor sau chiar deloc vindecarea. Medicamentele trateaza efectele nu cauza principala, dar plantele trateaza cauza.
0
29-04-2011, ora 13:36
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
salut!eu am avut ten acneic de la 17 pana in prezent la 27 ani, dar tenul acum nu mai este asa de gras ca la 17 ani.Eu folosesc dimineata si seara sapun lichid de la Garnier, (pentru ten normal+ten gras:16 lei);apoi ziua imi dau cu lotiune cu acid salicilic de la Avon(lotiune de zi Clearskin Profesional-asa scrie pe tub:19 lei), este foarte buna, si odata pe saptamana imi pun o masca cu orez si sake care este tot de la Avon, (din gama Planet Spa:19 lei).SI tot odata pe saptamana imi fac gomaj cu tarate, malai sau cafea umezite.(separat, ori cafea, ori malai, ori tarate.)Si mai am o crema de noapte, dar nu imi dau in fiecare seara cu ea, o farmacie cu vitamina E.Incearca si vezi daca ti se potrivesc tenului tau.
0
29-04-2011, ora 13:49
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
daca vrei poti folosi si sapunul cu sulf sau cu brusture, depinde care ti se potriveste., dar eu am folosit candva sapunul cu sulf, apoi cu brusture si acum sapunul lichid de la Garnier.Cand s-o plictisi tenul si de Garnier voi vedea cu ce mai fac schimb.(pentru tenul acneic sapunul trebuie sa contina fie sulf, fie zinc, fie brusture, fie glicerina.Acum depinde care ti se potriveste.Eu am fost la 18 ani la dermatlog dar fara nici un folos, singura mi-am gasit ce mi se ptriveste tenului meu+ca am mai studiat pe net despre tenul acneic.
0
29-04-2011, ora 13:51
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
pentru gat, piept poti folosi doar sulf, brusture si o crema zinc sau acid salicilic.
0
29-04-2011, ora 14:11
raisamea
Nu este medic/terapeut
raisamea
ASa cum spun fetele din mesajele de mai sus, SA EVITI FONDUL DE TENE TOXICIRITA TENUL ACNEIC, poate doar la o nunta, botez sa faci exceptie.
0
25-04-2014, ora 01:53
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
consult endocrinologc pentru a afla si trata cauza impreuna cu consult chirurgie plastica pentru a trata efectele si semnele postacnee.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: