urticarie dermografism

27-04-2014
ileana_preda
Nu este medic/terapeut
ileana_preda
buna ziua,
de 6 luni imi apar pete rosii(ca niste linii) si bubite care imi dau niste mincarimi insuportabile;au aparut intii putine si apoi din ce in ce pe suprafete mai mari si mai multe de pe corp;am fost la medici si am facut analize- mi s-a spus ca am:urticarie;xeroza cutatnata;dermogradfism... mi s-au recomandat :claritine si borenar( succesiv)iar local unguentele: pruriced, avantan(sau locoid), mixtura mentolata si in plus comprese cu apa rece pe zonele inflamate( sunt rosii si fierbinti; eu iau in tratament cu cortizon-pt un astm bronsic-si nu mi s-a recomandat sa iau zyrtec sau xyzalpt a nu produce o reactie adversa; ultimul medic la care am fost(acum 2 luni) mi-a prescris un medicament din germania numit atarax(hidroxizin 25mg) l-am procurat si citeva zile-aproape5- cind am incept tratamentul a fost binetrecusera dupa care au revenit si petele si mincarimea;
NUMAI STIU CE SA FAC !
daca doreste cineva de specialitate sa im raspunda ii pot pune la dispozitie mai multe amanunte.
va multumesc anticipat
1 comentarii
0
27-04-2014, ora 21:08
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Nu sunt dermatolog, sunt neurolog, dar va raspund din experienta acumulata eu insami avand, mai demult, o suferinta asemanatoare. Caracterul pruriginos si evolutia de lunga durata sugereaza o afectiune cronica, cel mai probabil alergica. Descoperirea cauzei fiind un proces lung si anevoios de urmat, cu efectuarea de analize multiple, va sugerez tinerea unui jurnal care sa cuprinda ce alimente consumati, in ce conditii eruptia se accentueaza sau diminua. Nu ar fi de mirare, dupa cateva luni de jurnal tinut cu regularitate, sa constatati ca eruptia, desi poate nu dispare de tot, dar se inrautataeste la consumul unui anumit aliment, sau la contactul cu anumite substante, etc. In paralel ar trebui un set de analize uzual, in care n-ar trebui sa lipseasca probe care sa depisteze anumite afectiuni gen focare infectioase, parazitare. O cunostinta a tratat infectia cu lamblia, si a trecut si alergia, o alta a facut tratament cronic cu ceai de 'trei frati patati' ce aducea o ameliorare semnificativa (ceea ce la mine nu a mers), alt pacient, desi de conditie buna, s-a chinuit cu o astfel de eruptie pana cand un medic a venit cu ideea sa fie testat pentru scabie, si a iesit pozitiv. Straduti-va sa va analizati simptomatologia in cele mai mici amanunte, iar cautarea ar fi bine sa fie condusa de un medic dermatolog sau alergolog, v-ar ghida mai bine...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: