Sugestie imp pentru pers vârstnice cu de incontinenta de fecale, fara cea de urina.

17-03-2023
Utilizatir_de_gastro
Nu este medic/terapeut
Utilizatir_de_gastro
Vreau sa trimit o sugestie importanta pentru persoanele vârstnice care întâmpină o problema de incontinenta de fecale, fara cea de urina. Am umblet timp de 1 an și jumătate cu mama pe Colonoscopie, Ct abdominal, analize daca a apărut sau recidivat Clostridium dificile, toate au arătat că este bine. Și totuși avea zilnic iincontinenta de fecale, începută într-o. Am mers cu ea la gastroenterologice foarte dispuși să ajute și să-și agitat sa o ajute. Abia când enterologic totul fusese făcut, alimentație de regim speciala manca doar făcut de mine și nici doctorii nu mai găseau soluții, ne-au trimis la neurolog, probabil pt probleme de coordonare sau mușchiul sfncterului nu mai lucrează bine, am ajuns la Neurolog. Nu prea mai găsea soluție și sfincterul tine de chirurgie, dar s-a uitat și el în medicația curenta a mamei și a recomandat sa scoatem MAGNEZIUL (2/zi), CA SI EL MĂREȘTE MOTILITATEA INTESTINALA! Din acea seară am scos magneziu, pe care mama îl de ani de zile pt crampe musculare, dar poate in dădeam continuu mai demult, sa evit neplăcerile. Au trecut 7 zile și mama nu a mai avut niciun moment de incontinenta de fecale, mai mult i devenit scaunul și mai consistent. Rog luati acest caz în considerare, ne-am chinuit împreună peste 1.6 ani, practic zi de zile, mama la 86 de ani.
Mulțumesc foarte mult pe acesta cale Dr neurolog Virgil Bogdan Rotaru, Sanador sau oriunde altundeva, pentru cunoștințe extinse și utile. In plus s-a uitat pe rmn cervical al mamei și se pare că arofia cerebrala e in limitele vastei, cu memoria e puțin mai deteriorată, că în destule cazuri. Respect și recunoștință!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: