usturimi si senzatie de arsura in interiorul vaginului, durere la penetrare profunda

01-02-2007
elvira
Nu este medic/terapeut
elvira
Buna ziua, am facut 3 tratamente : pt infectie urinara, pt vaginita nespecifica si am aceleasi simptome de aproape 2 si ceva.
Urocultura a iesit negativa, ecografia ginecologica : colul normal, ovarele ok; analiza : CII inflamat, citocitic, intens supurativ, discret eroziv, oarece spori candida, dar nu e formata si medicul a zis ca e ok, doar expresie a unei vieti sexuale...Tratament : Klion D100, spalaturi cu tantum rosa, partenerul un unguent, nu-i mai stiu numele.
Simptome pentru care m-am prezentatla medicul ginecolog: usturimi si senzatie de arsura in interiorul vaginului, durere la penetrare profunda.Secretia este abundenta dar secretia mea asa a fost in general, mai abundenta.La inceut au fost usturimi si la urinare, dar au trecut dupa tratamentul cu antibiotic. Va rog ajutati-ma ca nu mai stiu ce sa fac!!!
4 comentarii
0
01-02-2007, ora 00:00
Alma
Nu este medic/terapeut
Alma
Vaginita se poate complica cu cistita, tratamentul cu antibiotic este lung, pina la 3 saptamini. Ai luat cefalosporine sau ce antibiotic? Usturimile la urinare arata infectie, deci cum a iesit urocultura negativa?Ceva nu se leaga, chiar daca era si o candidoza pe acolo. Eventual schimba medicul, e o sansa sa auzi parerea unui al doilea.Ca si medicii mai gresesc, ca n-or fi perfecti.
0
20-03-2007, ora 00:00
nath
Nu este medic/terapeut
nath
Buna ! Am si eu nevoie de un raspuns ! Am fost la un ginecolog pt k am constatat o schimbare a secretie vaginale din mai multe puncte de vedere !Mi-a dat ovule Meclon si mai multe printre care si Metronidazol...cand am citit prospectul ovulelor am vzt k au in componentza metronidazon ! Intrebarea este... mai e nevoie sa iau metronidazol pe care orala ?? Tot acolo scrie k nu sunt raportate efecte secundare in cazul in care iau si pastilele...ce sa fac??
0
22-03-2007, ora 00:00
Alma
Nu este medic/terapeut
Alma
Se prefera trat. local cu metronidazol, nu si oral, adica nu in acelasi timp. Pe cale orala se stie ca afect. flora digestiva. Deci si in occident se aplica treaba cu ori oral ori local, de preferinta local. O fi vrut medicul sa fie mai sigur, dar nu pe pielea pacientului, ca nu e cazul de experiente pe oameni.Trebuia facuta o analiza a secretiei, acum daca s-a inceput trat. e tardiv. In orice caz cine vrea neaparat sa ia pastile, se iau o saptamina, nu 7 ani. Si atentie la igiena, la anticonceptionale care dezechilibreaza hormonal si dau posibilitatea aparitiei ciupercilor. Ori trat. cu tetraciclina ce favorizeaza vaginitele in general. Se foloseste prezervativul o perioada, ar fi bine sa se faca la 2 sapt. de la incetarea trat. o analiza, altfel se poate contamina partenerul. Cu ce, nu se stie, daca nu ai facut analiza.Se evita dusurile vaginale, se poate doar cu solutia de otet: o lingura de otet la un litru apa. Asta au spus-o francezii si zic eu ca stiu ei ce vorbesc.
1
18-02-2012, ora 15:27
IuliaAnda
Nu este medic/terapeut
IuliaAnda
Buna ziua.. am si eu o intrebare. Daca folosesc KLION D100 de 4 zile si mai am 2 cu ce ma poate afecta un posibil contact sexual? astept raspuns, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaginita - o problemă frecventă
  • Usturimi vaginale - cauze și tratament
  •