Dozarile hormonale complete

22-03-2016
TheTruth
Nu este medic/terapeut
TheTruth
Am si eu o rugaminte, sa imi raspunda un medic ori persoane care au facut acestea fiind indrumate corect de medici.

1. Vreau sa imi fac si eu dozarile hormonale complete : estrogen, progesteron, testosteron, prolactina, lh, fsh, tiroida, anticorpi tiroidieni, cortizol etc.

Stiu ca unele sunt recomandate in zile anume ! in care zile se fac ?

Astept un raspuns corect, eu am fost la 2 endocrinologi, unul mi-a spus ca in orice zi se pot face, nu cred ca e adevarat, iar al doilea s-a contrazos singur de atatea ori ca n-am inteles nimic.

2. In caz de vreun dezechilibru la oricare din acestea se poate face tratament pentru reechilibrare? In ce consta tratamentul ( Pur informativ vreau sa stiu si eu, stiu ca e nevoie de un medic care sa prescrie tratamentul optim)

3. Estrogenul se gaseste sub denumirea de estradiol? mai sunt si alte denumiri care reprezinta hormonii si care se pot gasi in dozarile hormonale?

Astept niste ajutor, multumesc tare mult :-).
1 comentarii
0
23-03-2016, ora 11:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un copil curios e un copil inteligent.

Ai aici dozarile si zilele in care tre sa ti le faci:

http://www.romedic.ro/munposan94/articol/11505
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hormonii din laptele matern influențează pozitiv flora intestinală a sugarului
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Hormonii feminini ar putea proteja femeile de efectele gripei
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  •