Vertebra deplasata

17-07-2012
cami1697
Nu este medic/terapeut
cami1697
De la jumatatea lunii mai am o problema :in urma unei intoarceri bruste(pe care eu am simtit-o mai mult in bazin decat in coloana) a aparut intai o durere de spate intermitenta care in 2 saptamani a evoluat foarte rapid cu dureri si amorteli pe picior pana in talpa. Am facut tratament: Mydocalm, tador, neuromultivit, neo-endusix, fizioterapie 10 zile ulterior am mai luat si alte antiinflamatoare si repaus la pat pe cat posibil. In iunie am facut RMN, rezultatul :minim listezis L5-S1 -3 mm, absenta anomaliilor de semnal disco - vertebrale lombare, con medular cu aspect normal. Au existat ameliorari insa sunt inca departe de un ritm de viata normal. Sunt la a doua transa de sedinte de fizioterapie si de abia acum am simtit o ameliorare semnificativa, insa inca trebuie sa mai stau in pat in timpul zilei, nu pot sa ma aplec bine, nu pot sta foarte mult in sezut. Am inteles ca trebuie sa fac gimnastica medicala, dar cand trece durerea. Dupa 1 luna si jumatate de tratamente si repaus pe cat posibil (nu am momentan un job, insa am un copil de 4 ani de care trebuie sa ma ocup) tot nu sunt bine. Intrebarea mea e vertebra respectiva isi mai revine la locul ei ? In cat timp e normal sa imi treaca total?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.