Viermisori albi in materia fecala !

14-05-2011
valy99
Nu este medic/terapeut
valy99
Buna ziua,
De ceva timp am observat niste viermisori micuti albi in materia fecala eliminata...
Ce sunt si cum scap de ei ? sa ma duc la medic imi ei rusine... ceva medicamente ce as putea lua ?:D
10 comentarii
0
14-05-2011, ora 20:48
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai de ce sa iti fie rusine sa mergi la medic? Pentru atata tot? Stii cum se spune: cu rusinea mori de foame! :))
Tratamente sunt destule... cum ar fi: lapte dulce amestecat cu miez de seminte de dovleac, sau usturoi pe post de...supozitor :D, am auzit ca nu este deloc confortabil, insa...
0
14-05-2011, ora 20:49
valy99
Nu este medic/terapeut
valy99
Adica "sa imi bag usturoi in fund" ? :-s
Treaba cu laptele suna mai placut
0
14-05-2011, ora 22:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Valy draga, acei viermisori se numesc oxiuri.nu stiu daca se elibereaza medicamente fara reteta, daca da mergi la farmacie, spui ca ai pe cineva adult sau copil cu OXIURI.daca nu mergi la medicul de familie si ia reteta.nu sta asa ca., multa sanatate.
0
15-05-2011, ora 13:28
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Valy, din propie experienta iti spun ca functioneaza cel mai bine cu usturoi.Va trebui(dupa cum bine stii)sa ai o igiena a zonei genitale dosebita.Va trebui sa fierbi tot ce vine in contact cu pielea(chiloti), unghiile taiate scurt(sigur ai o mancarime..).Va trebui sa te abtii sa te scarpini, asa nu iti vei provoca leziuni ale pielii.Pt noaptea iti recomand niste manusi(chirurgicale)asa in mod involuntar nu te vei rani.Conteaza mult pt ca in momentul un care va trebui sa dai cu casta de la 3-4 catei de usturoi pisati, nu te va ustura.Daca esti ranita, zgariata -vorba romanului "vei face pipi pe tine de usturime".Vei avea o senzatie de cald, aproape ca arde in zona unde dai cu usturoi, dar nu dureaza mult si trece.De obicei se face asta seara cand mergi la culcare, iar noapte, ziua vei fi surpinsa cati vei gasi vii si morti in chiloti, pe fese.Procedura trebuie repetata pana cand nu mai iese nimic, DAR in tot acest timp nu trebuie cosumate dulciuri, zaharuri.Va fi mai deranjant (usturimi)la inceput;dupa a 2 oara nu vei mai avea aceleasi senzatii.
Eu am facut-o fetelor mele, iar acum cand nepoatele mananca prea multe dulciuri si o patesc, au acelasi parte de " tratament " cu rezultate ffff.bune.Acum ramane la latitudinea ta ce vrei sa faci, consumi medicamente si asa incarci ficat, sau faci un leac babesc cu rezultate bune.Daca nu functioneaza, ai si a 2 varianta.
Sanatate multa.
0
15-05-2011, ora 13:33
valy99
Nu este medic/terapeut
valy99
Am sa incerc treaba cu usturoiul.
Deci trebuie sa il bag intreg ? sau farmat in bucatele micute ? si cam cat sa bag ?
0
16-05-2011, ora 03:04
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Valy, nu baci nimic nicaieri;usturoiul vine pisat, zdrobit si cu acea pasta te dai in jurul anusului;oxiurii vor iesi la mirosul usturoiului.Zrobeste 2-3 catei de usturoi, dar va trebui repetata experienta pana nu mai iese nici unul+celelalte indicatii.
Sanatate multa.
0
16-05-2011, ora 15:27
valy99
Nu este medic/terapeut
valy99
Ok, o sa incerc !
0
20-05-2011, ora 19:19
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu stiam ca usturoiul se introduce in rect, un sfert din el, taiat pe lung...Nu am folosit niciodata metoda asta, doar am auzit-o la batrani! Si mai stiu ca este bine sa si mananci usturoi, ca sa ataci din 2 locuri :).
0
07-05-2023, ora 22:04
G..m
Nu este medic/terapeut
G..m
Știți dacă aceasta metoda băbească cu usturoi este potrivită și pentru femeile însărcinate ?
0
08-08-2023, ora 09:46
Memora
Nu este medic/terapeut
Memora
Cum arata ouala de oxiuri. Am inteles sunt foarte mici, dar ca traiesc in jur de 2-3 săptămâni pe suprafete. Cu ce se hranesc? Eu simt intepaturi usoare pe corp si daca pun lupa, observ mici punctulete albe. Sunt ca matreata si nu misca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.