vitamine zi de zi cu reteta

05-11-2009
elanias
Nu este medic/terapeut
elanias
iau de doua luni poate si mai bine trei luni vit e, ac folic, magneziu cu b6, cetebe, si aspenter.oare o fii bine pt copil ?am 18 saptamani.sunt diagnosticata cu trombofilie dupa niste analize. ce sa fac dr ginecolog imi spune sa le iau in continuare...
17 comentarii
0
05-11-2009, ora 21:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acidul folic si vitamina E artificiale nu sunt favorabile sanatatii in nici un caz si cu atat mai putin in sarcina si atata timp.
0
06-11-2009, ora 00:02
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Stimata doamna, faceti ce spune domnul doctor ginecolog. Cu trombofilia nu e de joaca - pentru ea luati aspenter. In ceea ce priveste vitaminele, este binestiut faptul ca in timpul sarcinii necesarul creste si de aceea se prescriu. Legat de acidul folic, veti vedea explicatiile mai jos.
Va rog din suflet, pentru binele dumneavoastra si al copilului dumneavoastra, daca aveti nelamuriri sau va supara ceva, sa intrebati un doctor. Din pacate circula multe aberatii pe internet fara sa fie filtrate si sfaturi primite de la "binevoitori" va pot face mai mult rau decat bine. Aveti grija de dumneavoastra!
Va doresc multa sanatate amandurora!

@ scarface
Va rog din suflet sa incetati sa mai dati sfaturi pe forum atunci cand nu stiti despre ce vorbiti!
ACIDUL FOLIC SE PRESCRIE IN SARCINA PENTRU A PREVENI MALFORMATIILE DE TUB NEURAL! Adica pentru a preveni aparitia unor malformatii grave ale creierului si maduvei spinarii! Cum va puteti permite sa va jucati cu asa ceva?! Cum va puteti permite sa ii sugerati acestei doamne sa intrerupa acest tratament?! Cine sunteti dumneavoastra sa va jucati cu sanatatea oamenilor?!
0
06-11-2009, ora 01:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Ana Cristea

Unde vedeti un sfat in propozitia de mai jos ?

"Acidul folic si vitamina E artificiale nu sunt favorabile sanatatii in nici un caz si cu atat mai putin in sarcina si atata timp."

Nu am dat un sfat la nimeni, mi-am dat numai cu parerea si stiu FOARTE bine de ce vorbesc spre deosebire de cei mai multi care nu au habar de toxicologie si dau tot felul de prostii la oameni numai ca sunt fabricate de altii sau ca exista la farmacie.

Credeti in acid folic, credeti in basme, credeti in ce doriti insa asta nu inseamna ca tot in ce credeti dvoastra este adevarat si ca tot ce fac medicii este bun !
Si nici nu inseamna ca asta este singurara parere pe care trebuie sa o auda oamenii si nici ca o alta
parere ca a dvoastra este interzisa aici.

Cum de traiti, existati si functionati dvoastra cat si ceilalti nascuti inainte de 1995, de cand acidul folic ARTIFICIAL a inceput sa se fabrice si sa se prescrie daca este asa de indispenabil pt sanatatea fatului ?
Ati studiat toxicologia ?

Si in plus cum de reusesc celelalte 5, 5 milliarde de oameni care nu au fost invatati sa ingurgiteze acid folic artificial sau nu au aceasta posibilitate sa faca copii normali daca este asa de indispensabil ?

Maine poimane o sa va prescrie industria farmaceutica si aer de respirat artifical si o sa-l recomandati mai departe la oameni ca fiind indispensabil pt. viata.

Cu sanatea oamenilor se joaca numai doctorii din nefericire dand medicamente si substante al caror efect nu il cunosc, substante date numai pe credinta oarba in promisiunile si studiile facute de concerne.
0
06-11-2009, ora 13:01
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
continuaţi tratamentul, acidul folic înainte şi în timpul sarcinii este 100% necesar pentru dezvoltarea creierului bebeluşului şi în plus şi consumul organismului mamei este mai mare (de acord cu ana cristea)
0
06-11-2009, ora 14:17
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Stimate domn/doamna scarface,

Nu este intr-adevar un sfat, ci o afirmatie care ar trebui argumentata. Acidul folic, natural sau produs farmaceutic, tot acid folic este. Astept sa imi oferiti date concrete, studii efectuate care sa dovedeasca clar efectele negative ale acestor vitamine asupra sanatatii. Poate reusiti dumneavoastra sa ma convingeti ca ceea ce au cladit milioane de biologi, medici, chimisti si farmacisti sunt niste tampenii. Traim intr-o lume a medicinii bazata pe dovezi! Nu puteti demola printr-o singura fraza munca acestor oameni fara explicatii plauzibile!

Daca aveti habar de toxicologie inseamna ca aveti si cunostinte medicale. Ca sa stiti ceva despre efectele unui medicament asupra organismului uman trebuie mai intai sa stiti cum functioneaza acesta. Atunci ati fi stiut ca acidul folic este indispensabil diviziunilor celulare, fiind implicat in sinteza ADNului. Exista surse naturale multiple de la ficat pana la legume, deci si un aport zilnic. In sarcina insa nevoile cresc, fatul necesitand cantitati mari pentru a se putea dezvolta. Sa nu uitam totusi ca alimentatia populatiei s-a schimbat radical de cativa ani incoace. De aceea ne luam vitaminele din pastile, pentru ca in hrana nu le prea mai gasim.

In ceea ce priveste defectele de tub neural, incidenta lor este de aproximativ 1 la 1000 de nasteri. Peste 95% apar in familii fara antecedente de acest fel. S-a dovedit ca administrarea acidului folic reduce riscul de aparitie cu 50 pana la 70%. In Statele Unite si Canada nu numai ca se face preventie cu pastile, dar s-au fortifiat si anumite alimente, pentru ca nevoile de acid folic sa fie asigurate inca din momentul conceptiei[1]. Sunt sute de studii efectuate in tari diferite (SUA, Canada, UK, Ungaria, China) care au ajuns la aceeasi concluzie: acidul folic reuseste sa scada incidenta defectelor de tub neural! Niciunul nu a raportat nici macar un efect negativ al administrarii acidului folic la gravide. Aveti acces la rezultatele acestora pe saiturile marilor reviste de specialitate din intreaga lume (The New England Journal of Medicine este numai unul dintre ele).

In concluzie, aceasta profilaxie se face in majoritatea statelor acestei lumi de ani de zile.
M-am nascut fara malformatii pentru ca nu am fost acel 1 din 1000 de copii.
Daca medicii nu cunosc efectele medicamentelor, cine sa le cunoasca?! Un medicament si efectele sale nu poate fi privit decat din punct de vedere al relatiei cu organismul uman si modul in care acesta functioneaza, iar asta se invata la facultatea de medicina timp de 6 ani. In plus, suntem invatati cum sa nu fim pacaliti, cum sa nu inghitim orice informatie fara sa clipim, cum sa facem diferenta intre adevar si minciuna.

Intr-adevar, nu sunt interzise si alte pareri dar acestea trebuie argumentate! Din pacate multi oameni inclina sa creada orice si pe oricine, mai putin pe doctor, fara sa verifice informatiile primite sau macar sursa lor, astfel punandu-si in pericol sanatatea.

Numai bine!

[1] - De Wals P, Tairou F, Van Allen MI, et al. (2007). "Reduction in neural-tube defects after folic acid fortification in Canada". N Engl J Med 357 (2): 135-142.
0
06-11-2009, ora 15:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Stimata doamna Cristea,

exista cateva intrebari legate de acidul folic pe care as dori sa vi le pun mai intai, daca tot doriti sa discutati cu mine, lucru de care ma bucur.

1. De cand este acidul folic o "vitamina" ?

2. Cine este vinovat de faptul ca mancarea noastra nu mai are vitamine ?

Eu nu stiu sa fi produs pesticide, bombe atomice, sa fi invatat pe nimeni sa-si stropesca gradina cu chimicale toxice si ingrasaminte chimice, nici sa fi denaturat genetic plantele.
Aveti idee cumva care care este industria care produce acidul folic sintetic si profita din vanzarea lui ?

3. Credeti ca exista un profit comercial prin vinderea acestui acid folic sintetic la populatie, o substanta care se gaseste de fapt si in orice aliment si daca da, stiti cumva si cat de mare este acest profit ?
O lista orientativa cu profiturile la medicamentele uzuale va poate ajuta:
www.rense.com/general54/preco.htm

4. De unde stiti dvoastra de la distanta ca doamna de mai sus nu este si ea cea dintr-o mie care nu ar avea nevoie sa dea banii pe acid forlic artificial ?
Ce teste fac medicii la gravide sa vada daca exista intradevar nevoia de a lua acid folic ? Intreaba pacientii cum se hranesc cumva si le calculeaza dozajul de acid folic de care ar fi nevoie in functie de alimentatie si mod de trai ?

5. Daca spuneti ca ati invatati toxicologia cat si biochemia in timpul studiului de medicina va rog sa-mi spuneti ce cursuri si cate ore ati avut la facultate in aceste domenii ?

6. In forum-ul acesta intra zilnic pacienti tratati gresit si nevindecati de medici cu nici un medicament dupa tratamente indelungate. Des sunt cazuri cand alti doctori "se iau de cu mana de cap" de ce fac colegii lor. Acest lucru este irefutabil si prea bine cunoscut de orice om cu discernamant elemanetar. Daca medicii, asa cum spuneti dvoastra ar avea intradevar habar de aceste medicamente, spuneti-mi si mie sa inteleg: din ce cauza se intampla totusi atatea greseli si se fac tratamente care nu duc la nimic bun ?

7. Nu credeti oare ca un toxicolog si cineva care se ocupa cu biochimia si lucruri asemanatoare este mai degraba calificat sa cunoasca efectul anumitor substante asupra corpului uman decat un MEDIC practicant supraocupat zilnic cu pacientii ?

(Nu uitati ca cele mai multe medicament folosite sunt facute din substante in general cunoscute si orice om cu ceva minte si o informatii poate sa citeasca singur ce efect au aceste substante, de cele mai multe ori lucruri descrise pe hartia insotitoare la rubrica "effecte adverse".

Daca un medicament consta din 2 toxine cunoscute, efectul acestui medicament se poate descrie deja dinainte de a-l lua cu o exactitate destul de mare. Toxicologie clinica se numeste aceasta stiinta.
Credeti ca prin botezearea unei combinatii de substante cu un nume nou si magic li se anuleaza efectul substantelor din el ??

8. Ati facut vreodata bilantul personal la pacientii dvoastra, daca sunteti medic practicant, sa vedeti cati pacienti ati VINDECAT (si nu tratat) cu medicamentele chimice ? Si daca da cum arata acest bilant ?

9. Ce spuneti de listele de mai jos cu medicamentele interzise de guverne, liste care denota greseli mari facute deja de doctori prin faptul ca au crezut orbeste in "studiile" industriei farmaceutice decenii in sir pana cand s-au prins ca anumite medicamente folosite cu sarguinta era de fapt FOARTE TOXICE si chiar LETALE ?

forum.romedic.ro/prod/Si_mai_multe_medicamente_ucigase_..._034476.html
forum.romedic.ro/prod/Atentie_la_medicamente_interzise_in_alte_tari_031710.html

Nu poate fi acesta si soarta acidului folic intr-o buna zi ?

10. Ce spuneti de faptul ca industria farmaceutica vinde mai departe medicamente interzise in unele tari (ca Romania ) desi acestea au fost interzise de multi ani in alte tari si aceste medicamente sunt cunoscute ca fiind toxice ?

11. Aveti idee cine fabrica acidul folic si daca exista vreo diferenta fata de substanta originala si naturala ?

12. Ati auzit vreodata de studii ale industriei farmaceutice falsificate, adica fraude stiintifice cu care se urmare anumai promovarea anumitor mituri si care au dus la demisia din anumite functii ale celor care le-au facut cat si la mari scandaluri aparute si in ziare de renume ?

13. In USA acidul folic artificial se pune fortat in produsele de panificatie si tot in aceasta tara se intalnesc cele mai multe cazuri de malformatii. Deci masura aceasta nu ajuta de faot nimanui in afara producatorilor acestor substante sintetice.

Ce parere aveti de faptul ca cele mai multe guvernele obliga populatia prin LEGE sa
ingurgiteze o substanta in mod fortat numai pe argumentul ca ar fi "buna", aplicand prin aceastea populatiei o medicamentatie fortata ? Cateva exemple le gasiti si la noi in tara, unde sarea naturala este interzisa prin lege in favoarea unei sari RAFINATE (adica din care se scot in mod artificial 82 de substante de care omul are de fapt nevoie) si la care se mai pun cateva aditive chimice cunoscute ca toxice (aluminiu, iodat de potasiu, cateva E-uri)

Ce parere aveti daca cineva ar decide sa va medicamenteze fortat si contra vointei proprii familia, fara sa va intrebe dinainte ? Cu aspirina spre exemplu, caci se stie ca este buna pt. circulatie si fara efecte adverse ? V-ar conveni acest lucru ?

Inainte sa-mi raspundeti cititi va rog aceste doua articole despre sarea iodata si fluor:
forum.romedic.ro/prod/Fluorul, _o_toxina_prezenta_nu_numai_in_medicamente._034174.html
forum.romedic.ro/prod/Sarea_iodata_favorizeaza_cancerul, _cea_normal_e_interzisa_031321.html

-
Numai bine si pe curand.
0
06-11-2009, ora 20:04
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
1. Acid folic = vitamina B9.
2. Vinovat e ritmul rapid in care se deruleaza viata noastra astfel incat nu mai apucam sa mancam ce, cand, cat si cum ar trebui.
3. Acidul folic este produs de nenumarate companii farmaceutice din tara, ca unic component sau in asociere cu alte vitamine.
4. Poate nu este, dar cine ar vrea sa isi asume acest risc?! Cum v-ati simti sa nasteti un copil anencefal, fara sansa la viata, stiind ca puteati sa preveniti asta?
Medicii dozeaza folatii din sange. Prin studii multiple s-a ajuns la concluzia ca o doza de 400 de micrograme de acid folic zilnic este suficient pentru a asigura concentratii optime si pentru a preveni malformatiile. Dozati dumneavoastra folatii din alimente astfel incat sa fiti sigur(a) ca mancati cat trebuie.
5. Daca sunteti curios/curioasa, puteti accesa pagina Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" si veti gasi acolo date exacte, in ore si numar de examene. Cred ca dupa un an de biochimie, unul de farmacologie, un stagiu de toxicologie (care apropo se ocupa cu intoxicatiile, nu cu terapiile conventionale si nu numai cu intoxicatiile medicamentoase), un stagiu de farmacologie clinica si 4 ani de medicina clinica in care fiecare tratament a fost discutat de la clasa farmacologica, mecanism de actiune pana la reactii adverse si interactiuni medicamentoase pot spune ca stiu despre ce vorbesc.
Si eu nu fac decat sa va transmit niste informatii care provin din ani de studii ale unei umanitati.

Dumneavoastra ce profesie aveti si cum si unde anume ati studiat toxicologia (pe care nu o diferentiati de farmacologie)?

6. Sunteti cumva din sistem ca sa vedeti care e situatia? Sau priviti o lume medicala asa cum o prezinta mass-media, plina de erori si nenorociri? Cum va dati seama ca oamenii sunt tratati gresit sau ca nu se vindeca si, cel mai important, ca asta e regula?
7. Nu! Singura profesie care are o privire de ansamblu asupra situatiei este cea de medic. Cei care administreaza trebuie sa stie ce administreaza! Si cum sa observe cel mai bine decat luand contact cu pacientii?!
Aceeasi substanta poate avea efecte diferite pe organisme diferite, in functie de particularitatile fiziologice sau patologice ale fiecaruia. Si ca sa intelegi asa ceva trebuie sa stii ceva medicina.
Poate vroiati sa spuneti farmacologie clinica. Aceasta ramura se ocupa cu studiul efectelor si eficientei medicamentelor. Ei realizeaza de obicei studiile necesare ca un medicament sa ajunga pe piata.
In ceea ce priveste toxicologia clinica, are ca obiect intoxicatiile - cauze, mod de manifestare, tratament -, nu efectele adverse ale medicamentelor (care apar in doze terapeutice). In plus, tot ce se termina in "clinic" e legat de medicina si de patul bolnavului. Pentru a ajunge sa profesezi in aceste domenii trebuie sa treci prin facultatea de medicina si sa fii licentiat ca medic. Acei oameni sunt doctori!
8. Multumesc pentru idee.
9. Exista o chestie numita farmacovigilenta: orice efect advers important aparut la pacienti este raportat de medicul curant oricand dupa punerea medicamentului pe piata. Aceste raportari pot duce la retragerea de pe piata.
Are si medicina limitele ei, dar este o treaba de raport risc/beneficiu. Riscul de efecte adverse este minuscul in comparatie cu beneficiile. Cand acesta se inverseaza autoritatile specializate in domeniu, sesizate de medici, decid retragerea pastilei de pe piata.
Presupun ca nici insulina nu va convine, pentru ca e sintetica. Cum ati trata atunci bolnavii diabetici care au nevoie de ea ca sa ramana in viata?! Cu magneti, cum am citit prin ziare?
10. Unii se panicheaza mai usor, altii mai greu.
11. Daca ar exista diferente nu ar avea efect.
12. Da, am auzit, dar stiu sa fac diferenta intre adevar si minciuna, dupa cum v-am mentionat anterior. Intrebarea este daca si dumneavoastra. Oricum, cu un singur studiu nu se face primavara si de regula acestea se repeta de catre alte persoane pana se ajunge sa se ia masuri in sensul sugerat de studiu. Lumea medicala chiar nu inghite orice si oricand si din fericire stie cum sa se apere de informatii false.
13. Logica este inversa: tocmai pentru ca in USA numarul de malformatii e mare, s-au facut suplimentari cu acid folic. Acum pare mai rational, nu?

In tara noastra sarea naturala nu e interzisa. Am vazut cu ochii mei sare de mare importata pe rafturile supermarketurilor.
Iodarea sarii reprezinta o masura luata de intreaga Europa (cea mai ieftina si cea mai eficace, de aproximativ 85 de ani; la noi - din 1957 - deci si pe timpul regimului comunist) pentru a combate deficitul de iod inregistrat pe acest continent.
Acesta poate duce la: gusa endemica (marirea tiroidei cu modificari distrofice), hipotiroidism, scaderea fertilitatii, cretinism endemic, afectarea dezvoltarii intelectuale si fizice. In Romania gusa endemica e raspandita pe 2/3 din suprafata tarii (30 de judete printre care si municipiul Bucuresti) si afecteaza in jur de 5-10% din populatia din zonele endemice.
Relatia cu cancerul tiroidian este urmatoarea: formele agresive sau foarte agresive de cancer tiroidian sunt mai frecvente in zonele de gusa endemica in absenta profilaxiei iodate.
Toate informatiile pe care vi le-am furnizat cu privire la acest subiect le gasiti in "Ghiduri de practica medicala", volumul II, publicat de Colegiul Medicilor din Romania in 2001.
Se pare ca domnul prof.dr.Chirila nu prea e in tema cu situatia sau poate nu dumnealui a facut acele afirmatii. In Elvetia iodarea sarii se face din 1924 si este universala. Din fericire pentru ei, se numara printre cele doar 5 tari din Europa care au reusit sa aiba un aport de iod adecvat la nivelul populatiei.

Si totusi nu mi-ati dovedit ca "Acidul folic si vitamina E artificiale nu sunt favorabile sanatatii in nici un caz si cu atat mai putin in sarcina si atata timp."

Sfatul meu este sa ii lasati pe oamenii care practica medicina zi de zi si care s-au pregatit pentru asta toata viata sa isi faca treaba si sa isi puna ei intrebari si sa gaseasca ei solutii (lucru care se intampla, intrucat lumea medicala este intr-o continua cercetare), pentru ca sunt cei mai in masura sa o faca.
0
06-11-2009, ora 21:18
elanias
Nu este medic/terapeut
elanias
99%am incredere in doctorul ginecolog si dupa 4 pierderi de sarcina sper sa fie bine de data asta, si tratamentul sa fie bun.Totusi am 35 de ani...Multumesc doamnei ANA CRISTEA.
0
09-11-2009, ora 09:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Elanias: o intrebare: ai facut tratamente si la cele 4 sarcini pierdute si daca da ce tratamente ?

@Ana Cristea: nu am avut timp inca sa va raspund, dar o sa o fac curand.
0
09-11-2009, ora 13:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Stimata doamna Cristea:

Spuneti ca "Singura profesie care are o privire de ansamblu asupra situatiei este cea de medic."
BUUUN ! Sa vedem daca intradevar daca un medic ca dvoastra poseda capacitatile necesare pt. a avea o "privire de ansamblu".

La care medici va referiti, caci medicii pe care cunoaste lumea - cei ce practica aceasta meserie lucrand cu pacientii - nu au timp nici macar sa respire, cu atat mai putin sa aiba o "privire de ansamblu" ?
Va includeti si pe dvoastra in acest cerc de medici, desi inca nu ati facut niciodata pana acum,
asa cum recunoasteti singura, un bilant sa vedeti la cati pacienti ati putut ajuta CU ADEVARAT pana acum?

Cum puteti vorbi deci de o "privire de ansamblu" cand dvoastra nici macar nu va cunoasteti efectivitatea proprie si nici macar nu v-a trecut prin cap sa faceti acest lucru pana acum ("Multumesc pentru idee.") iar dupa cum veti vedea mai jos, despre acidul folic nu stiti mai nimic ?

Pentru a avea o privire de ansamblu trebuie mai intai timp de gandire, discernamant obiectiv, independenta si un spirit foarte critic ori aceste lucruri nu prea pareti sa le posedati dupa afirmatiile pe care le faceti mai sus. Sunteti o adepta foarte necritica a sistemului medical actual si ca urmare a industriei farmaceutice, un sustem care produce greseli pe banda rulanta si ar fi bine sa va treziti un pic la realitate, spre binele dvoastra si al pacientilor, de aceea o sa va fac un "dus" ceva mai rece (din cauza arogantei de care ati dat dovada), poata va ajuta la trezire (nu o luati in mod personal, este valabila
pt. toti oamenii care gandesc asa!).

Imaginea pe care o aveti despre medicina dupa afirmatiile de mai sus este o imagine de basme si care nu are de a face deloc cu realitatea. In plus va permiteti sa spuneti ca numai medicii (alopati)au puterea sa vada daca tratamentele sunt bune si efective. Cu alte cuvinte vreti sa spuneti ca pacientii nu au creier si nervi sa discerne daca ceva le face bine sau nu cand de fapt ei sunt aceeia care pot remarca cel mai usor si obiectiv daca ceva ii ajuta sau nu ?

Aparati orbeste o industrie perversa la care sunteti singura o victima. Mai jos 2 citate:

A aparut un nou scandal in care sunt implicate mari nume din industria farmaceutica,
acestea fiind acuzate ca realizeaza teste clinice pentru viitoarele medicamente folosind bebelusi
cobai din India, relateaza cotidianul francez "Le Figaro".

Medicii de familie gresesc de 600 de ori pe zi atunci cand pun un diagnostic sau
cand recomanda un anumit tratament pacientilor lor. Mai mult, dintre toti medicii, ei sunt cei care nu raporteaza cazurile grave, atunci cand le intalnesc. Potrivit specialistilor care au analizat activitatea medicilor de familie din Marea Britanie, neraportarea cazurilor grave poate avea grave consecinte asupra starii de sanatate a pacientilor, informeaza The Independent. Inca din anul 2002, specialistii britanici au analizat activitatea medicilor de familie, iar rezultatele au aratat ineficienta tratamentelor medicale
recomandate. Un raport al biroului de audit din Marea Britanie a aratat ca jumatate din erorile comise in ultimii trei ani ar fi putut sa fie evitate daca se invata din greselile anterioare. "Sanatatea si siguranta pacientilor trebuie sa fie prioritara pentru toate cadrele medicale. Din pacate, trebuie sa mai asteptam pana cand sistemul va functiona in totalitate, dar, daca invatam din greseli, rezultatele erau diferite", a spus presedintele comisiei de examinare a activitatii medicilor,


Acesta este adevarul despre medicina moderna si nu imaginea fantastica pe care o aveti in minte si daca
credeti ca aceste lucruri sunt inventii va plasez in postul urmator cele peste 5000 de cazuri care arata aceste lucru evident dar ignorat de cei mai multi medici (mai exista si exceptii) DIN ACEST FORUM !

Daca natura omului ar fi fost una in care recunoastea propiiilor greseli ar fi ceva firesc poate ca aceasta tactica de a lasa medicii sa hotareasca ce sete folositor sau nu pentru pacienti ar fi mers, dar cand fapt este aproape IMPOSIBIL de a gasi un medic care sa-si recunoasca greselile proprii cum oare sa functioneze acest lucru ????

Cu privire la medicamente interzise care au dus la moartea, invaliditatea si daunele directe al pacientilor spuneti ca
"Riscul de efecte adverse este minuscul in comparatie cu beneficiile."
Daca moartea este un risc minuscul, zecile de mii de copii nacuti cu malformatii, sutele de mii de cazuri zilnice
cu daune si boli induse dupa tratamenet gresite atunci inseamna ca ignorati complet realitatea.
Nu uitati ca dupa asigurarile medicale din occident cauza mortii nr. 4 sunt medicamentele chimice si tratamentele date de medici!
Se moare rar in mod direct de la o boala in ziua de azi !

-
"Ei (medicii) realizeaza de obicei studiile necesare ca un medicament sa ajunga pe piata."

De care medici vorbiti ? De cei independeti in nici un caz. Aceste studii - dupa cum stie deja toata lumea - sunt facute de industria farmaceutica cat si de personalul platit de acestia ori in mod direct ori indirect (subventii, etc.) cu diferite metode mai mult sau mai putin legale si nicidecum de medici independeti. Intre timp se cunoaste modul in care opereaza industria farmaceutica ca sa prosteasca medicii si pacienti... nu mai se poate musamaliza acest lucru.

-
Pentru dvoastra toate stirile negative din presa despre greselile medicinei sunt dupa cum se pare minciuni
" Da, am auzit, dar stiu sa fac diferenta intre adevar si minciuna, dupa cum v-am
mentionat anterior." Inseamna ca sfidati pacientii si relatarile lor, pentru simplu fapt ca nu va convin. Si in acest forum mint oamenii ? In acest forum sunt peste 5000 de cazuri unde medicii au facut greseli imense, vreti sa vi le arat ?

Eu personal nu am intalnit un SINGUR medic sa-si recunoasca greselile, cu atat mai putin cand acestea sunt mai grave. Multi medici nu cred pacientii nici macar cu privire la durerile pe care le simt !

-
"In tara noastra sarea naturala nu e interzisa. Am vazut cu ochii mei sare de
mare importata pe rafturile supermarketurilor."

In primul rand: un argument adevarat intr-o discutie serioasa nu consta din relatarea personala a unei singure persoane care a vazut ceva undeva, chiar daca acest lucru ar fi adevarat. Si cu atat mai putin cand sunteti singura aceea persoana.

Aici era vorba de o lege pe care o ignorati ca fiind adevarata si al carui text il poate citi orice om si care este publica.O astfel de lege nu se poate anula printr-o astfel de afirmatie personala.

Nu cunoasteti nici legea si nici nu vreti sa o recunoasteti, caci nu doriti sa-mi dati dreptate in nici un punct.
Legea exista si o puteti citi singura :

"Hotararea este data "in temeiul prevederilor art.107 din Constitutia Romaniei".
Cel putin asa se specifica in text. Capitolul II, articolul 3 suna astfel, totalitar:
"In Romania, in alimentatia oamenilor, hrana animalelor si in industria alimentara se utilizeaza
numai sarea iodata". Art.4 (2) precizeaza si cantitatea de iod: 20A/-5 mg iod/kg sare, respectiv 34A/-8, 5 mg
iodat de potasiu/kg sare). Priviti, articolul 10 reglementeaza toate interdictiile posibile:
"Pe teritoriul Romaniei sunt interzise: importul in vederea comercializarii de sare neiodata pentru
utilizarea in alimentatia omului, hrana animalelor si industria alimentara".
Si cum un necaz nu vine niciodata singur indiferent ce guvern este la conducere,
in 2006 apare Hotararea 1904, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr.1038 din 28.12.2006
care obliga la cresterea concentratiei de iod, pana la 30 mg iod/kg sare (admis chiar pana la
40 mg iod/kg sare). In plus, aceasta Hotarare de Guvern lasa optionala folosirea sarii iodate
in hrana animalelor si industria alimentara (sperand ca indulceste saratura acolo unde
consumatorul nu poate decide), dar devine mai categorica si restrictiva cand e vorba de
alimentatia privata, publica si colectiva, precum si in panificatie (unde fiecare om ar fi putut
decide pentru el insusi)."

In al doilea rand: nu ati citit bine pe pachetul de sare pe care l-ati vazut! Sare neoidata nu se gaseste in Romania decat ori prin incalcarea legii ori printr-o greseala. Si sarea de mare este iodata.
Eu am cautat timp indelungat sare neiodata si nu am reusit sa gasesc pana in prezent. Numai direct din salina se poate procura in mod legal. Argumentul dat mai sus nu are de a face cu realitatea pe care vad ca o negati.

-

Despre acidul folic scrieti ca "Acid folic = vitamina B9. "
Si de diferenta intre acidul folic artificial si cel natural spunetu ca:
"Daca ar exista diferente nu ar avea efect. "

Faceti deja 4 greseli in numai doua propozitii simple.
Aceasta definitie este nu numai gresita dar si mult prea simplista, bun de scris in reviste si reclama
dar nu intr-o asemenea discutie.

1. "Folic acid (also known as vitamin B9[1] or folacin) and folate (the naturally occurring form),
as well as pteroyl-L-glutamic acid and pteroyl-L-glutamate, are forms of the water-soluble vitamin B9.
Folic acid is itself not biologically active with its biological importance being due to tetrahydrofolate
and other derivatives after its conversion to dihydrofolic acid in the liver.

Este DECI o diferenta INTRE ACIDUL FOLIC care se vinde si FOLAT-ul prezent in mod natural tot asa cum este
o diferenta intre concentrat din samburi de mere si mere.

2. Nu aveti nici o dovada (vorbele goale sau studiile falsificate sau falsificabile nu sunt dovezi) - cu privirea la efectivitatea
acidului folic la reducerea malformatiilor. (USA este cel mai bun exemplu)

3. Acidul folic se numeste Vitamina 9 numai in USA si putine alte tari. In rest se numeste Vitamina 11.

4. "Daca ar exista diferente (intre acidul folic si folat) nu ar avea efect. "
"Logica este inversa: tocmai pentru ca in USA numarul de
malformatii e mare, s-au facut suplimentari cu acid folic. Acum pare mai
rational, nu? "

Aveti o logica foarte irationala! Daca suplimentarea fortata a alimentelor de cateva decenii in USA cat si folosirea pastilelor cu acid folic nu a dus inca la scaderea malformatiilor in USA, inseamma ca prezumtia INDUSTRIEI FARMACEUTICE ca lipsa acidului folic natural cat si folosirea celui artificial ar duce la reducerea lor este COMPLET ERONATA.

Adica exact ceea se isi doreste aceasta: sa vanda numai pt. profit o substanta nu numai inutila DAR SI TOXICA !

Nu puteti intoarce logica ca sa se potriveasca credintei proprii, ci logica trebuie sa serveasca gasirii adevarului: "Duce suplimentarea cu acid folic intradevar la reducerea malformatiilor asa cum a fost conceputa "?

Nu exista nici o dovada pt. acest lucru si pacienta de mai sus are deja 4 sarcini pierdute,
poate tocmai de la acidul folic pe care l-a luat pana acum !
Copii nu se mai nasc cu malformatii ci nu se mai NASC deloc !

Exact asta este scopul pervers pt. care se "foliaza" gravidele, pentru a se face imposibila sarcina !

-

"Vinovat (pentru lipsa de acid folic) e ritmul rapid in care se deruleaza viata noastra astfel incat nu mai apucam sa mancam ce, cand, cat si cum ar trebui. "

Vai, dar ce frumos argument ! Pai inseamna ca daca ar fi dupa dumneavoastra ar ajunge daca eliminam stresul si nu mai trebuie sa ingurgitam pastile scumpe care pana acum nu au nici un efect pozitiv dovedit ?
De ce nu recomadati oamenilor liniste in loc de pastile artificiale daca ganditi asa ?

Pe langa faptul in intrebarea pusa de mine ignorati faptul ca aceeasi industrie chimica care ne otraveste
campurile si mancarea produce si acidulul folic artificial si ne povesteste basme despre necesitatea
ingurgitarii acestor pastile aduceti chiar mai sus un argument ridicol.

Gravidele mananca la timp si destul de mult.

Cat despre "CUM" o sa vedem ca nici aici nu aveti habar:

Caci nici macar nu v-ati documentat VREODATA cu privire la PRODUSELE NATURALE in care se gaseste in mod natural
acidul folic in doze mai semnificative !

Acidul folic natural este prezent in mod natural in doze mai semnificative in plantele urmatoare spanac, sparghel, salata,
fasole, mazare, soja, naut.

De nici unul din aceste alimente nu are nevoie omul si omenirea nici nu s-a hranit cu aceste alimente
ca alimente de baza. Acidul folic natural este prezent de fapt numai in alimente putin folositoare sanatatii si chiar inutile ca cele de mai sus. Ati crescut cumva cu aceste alimente ca hrana de baza si vreti cumva sa le recomandati unei femei gravide?

Acidul folic este prezent in cantitati mari in plus in alte produse naturale nesanatoase: drojdie bere, branza mucegaita si cascaval (produs tot prin bacterii)
In plus acidul folic este generat in intestine in mod natural cu ajutorul bacteriilor.

-
In produsele santoase sau cele cu care s-a hranit omul pana acum folatul NICI este prezent numai in canatitai foarte mici !
Lapte 5 microgramme/100g
Peste 5 microgramme/100g
Carne de vaca slaba 3 microgramme/100g
Paine 15 microgramme/100g ( graul degenerat din ziua de azi are mult mai mult)

Fructele care sunt cele mai sanatoase contin asa de putin acid folic caci nici macar nu sunt trecute in tabele !
La fel si legumle sanatoase !

-
Sa comparam acum produsele care au mult folat, care sunt de fapt nesanatoase si care nu au fost nici in
trecut hrana de baza a omului pe vremea CAND nu existau mai deloc malformatii:

Drojdie de bere 3200 microgramme/100g
Grau incoltit 520 microgramme/540g
Spanac microgramme/145g
Salata microgramme/145g
Soia microgramme/240g
Naut microgramme/240g
-

Sunteti tot asa de nestiutoare si naiva ca si pacientii pe care ii tratati si la care le recomandati ce v-au inoculat altii si anume substante concentrate din alimente de care omul nu are nevoie de fapt, alimente in principiu nesanatoase.

Dovada asta este irefutabila, indiferent ce crede unul sau altul: acidul folic nu este prezent deloc in produsele naturale sanatoase ca urmare NU poate fi sanatos pt. om !
-

"Prin studii multiple s-a ajuns la concluzia ca o doza de 400 de micrograme de acid folic zilnic este
suficient pentru a asigura concentratii optime si pentru a preveni malformatiile. "

Binecuvantat sa fie cel care crede ce spune industria farmaceutica fara sa cerceteze !
Ati auziti cumva vreodata de faptul ca numai doza distinge intre efectul benefic sau malefic al unei anumite substante ?
Pe langa faptul ca exista o diferenta evidenta intre FOLAT si ACID FOLIC, este o diferenta intre 400 micrograme zilnic
si pastilele date de medici la pacienti care contin:
Continutul la cateva pastile auc acid folic adunate din internet:

"Compozitie: acid folic 1 mg. " O singura pastila din aceast medicament depaseste de 2 de ori recomandarea in care credeti.
"Compozitie: acid folic 5 mg. " O singura pastila din aceast medicament depaseste de 11 de ori recomandarea in care credeti.
"Compozitie: acid folic 114 mg." O singura pastila din aceast medicament depaseste de 285 de ori recomandarea in care credeti.
"Compozitie: acid folic 800 mg." O singura pastila din aceast medicament depaseste de 2000 de ori recomandarea in care credeti.

V-ati gandit oare ca medic care a studiat un an de toxicologie ca SUPRADOZAJUL unei substante artificiale
este la fel de periculos ca si LIPSA acelei substante in mod natural in organism ?
Aveti idee de vitamine care devin toxice la supradozare si de cate greseli s-au facut pana acum
in medicina cu astfel de dozaje ?

-
"Si totusi nu mi-ati dovedit ca "Acidul folic si vitamina E artificiale nu sunt
favorabile sanatatii in nici un caz si cu atat mai putin in sarcina si atata
timp."

Oamenii care nu au argumente vor dovezi de la altii in loc SA-SI VADA SINGURI LIPSA PROPIE DE DOVEZI !

a) Dovediti mai intai cum de omenirea a putut naste copii FARA malformatii masive ca in ziua de azi cande fapt s-a hranit
zeci de mii de ani FARA alimente care contin acid folic in doze mari !

b) Dovediti ca gravidele care iau acid folic artificial nu produc copii cu malformatii

c) Dovediti ca supradozajul de acid folic NU asa cum este facut zilnic la gravide este pericolos pt. oamenii

d) Dovediti ca bacteriile din intestine NU produc acid folic deajuns pt. nevoile omului

e) Dovediti ca industria farmaceutica ne doreste binele si nu boala si profitul

f) Dovediti ca puteti vindeca macar 1 la suta din pacientii pe care ii tratati.

g) Dovediti ca medicii sunt in stare sa-si recunoasca greselile si nestiinta

Nu stiu daca sunt in masura sa va "dovedesc" eu ceva. Omul pooate invata ceva bun NUMAI DACA
il interesaza adevarul. Nimeni nu-i poate baga cu forta ceva altuia in cap
daca nu acesta nu doreste sa stie sau nu este in stare sa inteleaga un lucru.

Ce se poate dovedi usor din discutia cu dvoastra este insa ca dvoastra ca medic "atotstuitor" asa cum va autoconsiderati
(nu sunteti singura) nu stiti si nici nu aveti si nu aveati cum sa stiti ceva despre acidul folic atata timp cand auziti
pt. prima oara de la mine acest lucru.

Minciuna si lipsa de cunoastere este imposibil de aparat in fata unui om care cunoaste si gandeste.
Daca vreti sa o aparati mai departe in acelasi mod nu are rost sa mai continuati, ar fi pierdere de timp pt. amandoi. Daca doriti sa invatati ceva, tot ce este nevoie pentru ca un om inteligent sa-si dea seama despre importanta acidului folic se poate intelege deja din cele scrise mai sus.

Mai ar putea si multe lucruri de spus despre acidul folic artificial cat si despre naivitatea celor care cred in basmele industriei farmaceutice.

Pentru ca ziceti ca ati studiat un an de toxicologie si ca urmare trevuie sa stiti va mai pun o intebare:

Acidul folic este o substanta complexa si nu una elementara si este compusa la randul ei din mai multe alte substante. Aveti idee de acestea si ce efect au aceste substante asupra organismului ??
0
09-11-2009, ora 17:29
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Stimate domn/doamna,

Faptul ca nu sunteti in masura sa dovediti afirmatiile pe care le faceti subliniaza un singur lucru: ar trebui sa va abtineti de la a da sfaturi de genul "intrerupeti tratamentul pentru ca asa va zic eu" (nu e cazul de fata, este cel al unei mamici care fusese la pediatru si primise un tratament pentru copilul de numai 1 anisor si 8 luni si nu e singurul, din pacate).

Nu puteti critica un sistem sau un domeniu decat dupa ce l-ati cunoscut in profunzime!

Medicii care gresesc pot fi trasi la raspundere. Pe dumneavoastra cum va putem trage la raspundere cand nici macar numele nu ni l-ati impartasit si nici profesia, astfel incat sa stie oamenii de la cine primesc mai exact sfaturi.

Intai aveati un dubiu in ceea ce priveste apartenenta acidului folic la clasa vitaminelor, acum il transformati intr-o substanta complexa, compusa din mai multe substante, sustineti ca exista o diferenta colosala intre el si folat si vreti sa imi dovediti mie astfel ca habar n-am despre ce vorbesc?! Ma faceti sa rad! Nu aveti nici macar cunostinte de chimie nivel de liceu!

Consider o pierdere de vreme sa va mai raspund pentru ca oricum nu pricepeti nimic.
Va lipseste logica, coerenta si, cel mai important, VA LIPSESC CUNOSTINTELE MEDICALE!

Examenele mi le-am dat pe parcursul anilor de studiu, le voi avea pe tot parcursul carierei mele medicale si, cel mai important, examenele mi le voi da in fata pacientilor, nu in fata dumneavoastra!

Eu va propun sa va vedeti de viata! Nu aveti niciun drept legal si nici moral de a sugera tratamente sau de a incuraja intreruperea acestora! Incercati totusi sa constientizati ca puteti sa faceti mai mult rau decat bine!
Este ultimul mesaj pe care vi-l mai adresez. Numai bine!
0
09-11-2009, ora 18:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exact la aceasta reactie m-am si asteptat de la dvoastra. Reprosurile pe care le faceti sunt chiar ridicole...
Parca am fi la gradinita...

V-am dovedit deja alb pe negru ca nu stiti nimic despre acest acid decat din auzite.
Pe langa faptul ca la liceu nu se invata asa ceva apartenta unei substante de o clasa de vitamine
nu implica si faptul ca nu substanta este indivizibila.

Daca va uitati la molecula acidului folic sau citeati textul de mai sus cu atentie prima oara cand l-am postat ati fi observat ca aceasta molecula este compusa din doua componente: pteroyl-L-glutamic acid and pteroyl-L-glutamate.

Daca nu stiati inca pteroyl-L-glutamic este acidul care in combinatie cu sodiul se produce sarea neuorotoxica cu numele de MONOGLUTAMAT, o toxina folosita in mancaruri ca adaos sintetic si care este cunoscuta ca o mare distrugatoare de celule cerebrale. Monoglutamatul a fost folosit in trecut (fara succes) ca produs chimic pt. tratarea bolilor pshice.

Medicii pot fi trasi la raspundere numai in mod teoretic insa aratati-mi pe unul care este tras la raspundere cu adevarat in ciuda celor ce se intampla in ziua de azi !
Nu ar mai ramane un singur doctor daca ar putea fi trasi la raspundere pt. greselile facute, greseli
care inca vi se par inexistente.

Ma bucur insa ca v-ati hotarat sa nu ne pierdem timpul cu discutii. Mult pe tema nu mai era de zis oricum.
Dar in loc sa dati sfaturi la sfatuitori mai bine dati la oamenii care au nevoie de ele. 50% din intreabarile de aici raman fara raspunsuri. Nu doriti sa ajutati lumea daca ca credeti asa de competenta ?
(nu se platateste nimic din pacate)

Numai bine si un salut colegial din toata inima pt. dumneavoastra. Viata va fi asa de cruda si cu dvoastra si va va trezi intr-o zi la realitate, asa cum m-a trezit si pe mine. Este doar o chestie de timp.
Aveti un pic rabdare, Dzeu va va arata si dvoastra greselile intr-un mod pe care nu il puteti ignora.
0
09-11-2009, ora 20:52
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Si tot nu ne-ati spus care e profesia dumneavoastra.
Mie nu mi-ati dovedit nimic, nu ati facut decat sa va informati si sa ne impartasiti din ce ati aflat. Eu macar va recit din ce am invatat, am observat si aplicat, dumneavoastra citati siteuri de internet. Pacat ca le interpretati in necunostinta de cauza. Daca am fi in stare sa pricepem orice numai citind, nu am mai avea nevoie de profesori.

De ce nu dau sfaturi non stop pe acest forum: pentru ca spre deosebire de dumneavoastra nu le stiu chiar pe toate si prefer sa ma abtin decat sa spun prostii sau sa fac mai mult rau decat bine.

Cunostinta de chimie - nivel de liceu pe care ar fi trebuit sa o aveti era urmatoarea reactie chimica: acid + baza (nu sodiu) = sare + apa.

Nu am spus nicaieri ca ma cred competenta sau atotstiutoare. Dumneavoastra in schimb, in mesajele pe care le postati dati dovada de o siguranta de sine de neimaginat.
Dumneavoastra cine trebuie sa va arate greselile pe care le faceti intr-un mod pe care sa nu il puteti ignora?!
0
09-11-2009, ora 21:43
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca ati fi in stare sa intelegeti v-as putea povesti mai multe, din nefericire vad ca nu sunteti si nici macar nu doriti sa fiti. La revedere, haideti sa nu mai pierdem timpul impreuna.
0
10-11-2009, ora 15:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Am scris:
"Daca nu stiati inca pteroyl-L-glutamic este acidul care in combinatie cu sodiul (nu este specificat in ce forma trebuie sa fie acesta ca nu suntem la ora de chimie aici! ) se produce sarea neuorotoxica cu numele de MONOGLUTAMAT, ..."

Daca vreti si detalii, virgule si apostroafe poftiti, sodiul ar trebui sa fie in forma asta: NaOH.
Doriti cumva si formulele chimice si numarul de electroni ai elementelor ?
De parca ar fi fost vorba de lectii de chimie aici si nu de ACIDUL FOLIC de care se pare ca ati uitat in indignarea dvoastra...

A fost probabil singurul lucru de care v-ati putul lega, TOT la ce nu aveti cum ripasta ca va faceti de ras sau trebuie sa-mi dati automat drepatate a ramas sub tacere.
In rest numai reprosuri, insinuari, atacuri personale, intrebari nelegate de subiect, indignare, scuze si mai ales TACERE.
Acesta este modul de argumentatie al unui academician din ziua de azi ?
0
30-06-2010, ora 23:35
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

scarface ce profesie aveti domnu? homeopat?
0
30-03-2011, ora 16:15
stancu maria
Nu este medic/terapeut
stancu maria
Buna ziua. Numele meu este Stancu Maria. Zilele trecute mi s-au recoltat niste probe de coagulare sanguina. Rezultatele sunt Timp Quick - 53, 2 ; Timp de protrombina - 19, 8 si INR -4.34. APTT, timpul de sangerare si timpul de coagulare au fost in limite normale. Va rog sa imi spuneti ce indica valorile mari ale celor trei timpi si ce investigatii suplimentare considerati ca trebuie sa mai fac? Poate fi vorba de trombofilie? Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Administrarea de ibuprofen în primele 3 luni de sarcină pot altera fertilitatea fetițelor
  • Vitaminele îngrașă?
  • Trombofilia și sarcina
  •