vitaminele in sarcina si administrarea lor

14-11-2007
ninaa
Nu este medic/terapeut
ninaa
am 27 ani, sunt insarcinata in 9 saptamani si medicul curant mi-a recomandat vitaminele ELEVIT. Problema este ca nu pot inghiti nici un fel de comprimat, ci doar solubil sau efervescent.
Rugamintea este sa-mi spuneti dace este corect modul meu de administrare - pisez pilula si o pun intr-o lingurita de miere, dupa care o inghit (impropriu spus) o mestec mai degraba si apoi mananc ceva dupa, pentru a atenua gustul.Poate acest mod de administrare sa dauneze fatulu?i
Va multumesc
2 comentarii
0
03-03-2008, ora 00:00
mihaela25
Nu este medic/terapeut
mihaela25
ninna, eu nu cred ca dauneaza in nici un fel modul tau de a lua vitamina si eu am luat aceleasi vitamine si le iau si acum cand alaptez sunt foarte bune important sa nu le lasi, iale in continuare
0
30-04-2008, ora 00:00
indira
Nu este medic/terapeut
indira
Eu as avea o intrebare. Sunt in saptamana 30 de sarcina si iau vitamine prenatale ELEVIT inca din saptamana a 8 de sarcina. Acum simt ca nu mai suport sa le iau. Am niste arsuri groaznice dupa ce le iau si ca sa scap administrez RENNIE. Stiu ca in aceasta perioada ma pot astepta la arsuri de la consumul multor alimente, dar dupa ce iau vitaminele, arsurile sunt foarte, foarte puternice. Ce ma sfatuiti sa fac ? As putea sa renunt la votamine in aceasta perioada a sarcinii? Sa fac o intrerupere de vreo 2 saptamani macar ? Va multumesc celor care imi veti raspunde.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul