vreau sa slabesc si sa-mi scad nivelul de colesterol

24-10-2008
thaliab18
Nu este medic/terapeut
thaliab18
salutare, fetelor!
Am nevoie de ajutorul vostru. Am 1.63 m si 76 kg. Mi-am facut analizele obligatorii si se pare ca nivelul meu de colesterol este extrem de ridicat. Mi-e foarte greu sa tin o dieta formata din fructe si legume. Va rog sa-mi dati un sfat. Am neaparata nevoie sa slabesc.
6 comentarii
0
24-10-2008, ora 16:42
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Pai..retete de slabit sant foarte multe pe net.Eu zic sa mananci o perioada carne de pui fiarta sau gratar, cartofi natur sau copti, branza dietetica, iaurt, printre ele si fructe.Ca regula generala evita prajelile, dulciurile, bauturile acidulate, mancarurile tip fast food, evita sa mai mananci dupa ora 17.30.
0
24-10-2008, ora 16:52
thaliab18
Nu este medic/terapeut
thaliab18
mersi de sfaturi...dar aia cu mancatul pana la cinci jumate e un lucru imposibil pentru mine...Daca nu mananc seara pe la 10-11 mi se face rau.
totusi pentru colesterol, am auzit ca uleiul de peste face minuni...nu stiu...
0
25-10-2008, ora 09:57
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
pai...incearca si tu, daca ti se face foame la9-10, sa mananci biscuitei din aia dietetici sau fructe...ceva..Iar pt colesterol stiu ca sant diverse pastile si ceaiuri dar nu stiu cat sant de bune...
0
29-10-2008, ora 21:26
liviuxy
Nu este medic/terapeut
liviuxy
Buna ziua. Cu parere de rau trebuie sa zic ca foarte multe diete din ziua de azi esueaza. Multa lume isi da cu parerea despre alimentatia sanatoasa pe care trebuie sa o avem. In ziua de azi sa fim seriosi, nu mai exista alimente sanatoase ca acum 20 d ani. Medicii pediatri se confrunta cu probleme pe care doar medicii din azilele de batrani le aveau. Tot mai multi copii ajung supraponderali din cauza alimentatiei. In ziua de azi toti producatorii vor mai multa cantitate (de unde vin banii) si mai putina calitate (de unde: obezitate, diabet, etc.)Ziarele si televiziunea trag semnale de alarma deoarece tot mai multe persoane mor din cauza bolilor cardiovasculare, diabetului, iar lumea nu constientizeaza ca 80% din cauzele aparitiei acestor boli sunt datorate alimentatiei. In primul rand trebuie sa stim ca este o diferenta intre dieta si nutritie. Dieta este ceea ce noi mancam, iar nutritia este ceea ce au nevoie celulele noastre pentru a ne hrani. O dieta ca in exemplul dumneavoastra din punctul meu de vedere nu este buna deoarece fructele si legumele nu mai sunt cum erau odata si cel mai important, avand o asemenea dieta celulele dumneavoastra sunt infometate. In timpul dietei veti slabi putin, dar imediat ce veti termina, celulele fiind infometate veti pune kg la loc sau poate chiar mai mult. Pt a va da sfaturi cu privire la ce ar trebui sa faceti si pt un program personalizat care asigura o slabire intre 3 si 5 kg pe luna si cu care va veti mentine va pot ajuta pe mail: cristianliviu@ymail.com sau tel 0766531904. Am foarte multe rezultate in familie, sora mea a slabit 7 kg si se mentine d 3 luni, mama iubitei mele a slabit 16 kg in 3 luni si se mentine deasemeni. Astept sa ma contactati. Multa sanatate!
0
10-11-2008, ora 23:01
ioanaiub
Nu este medic/terapeut
ioanaiub
Greutatea in exces implica anumite riscuri grave pentru sanatatea fizica si psihologica.
Independent de faptul ca aveti cateva kilograme in plus din cauza trecerii anilor sau ca ati luptat cu propria greutate toata viata, cresterea in greutate este asociata cu cele mai mari riscuri pentru sanatate, sub forma hipertensiunii, diabetului, bolilor cardiovasculare, tumori, atacuri de apoplexie, artrite si moarte prematura.

GNLD a formulat GR2 Control, programul de slabire cu succes, dezvoltat stiintific si echilibrat din punct de vedere nutritional, un program care ajuta corpul sa transforme alimentele si nutrimentele in modul cel mai eficient pentru a fi utilizate in cel mai bun mod.
"GR Control" inseamna Glycemic Response Control (Controlul Raspunsului Glicemic). Exponentul "2" indica beneficiile exponentiale care se obtin in vederea unei sanatati durabile urmarind o alimentatie care provoaca un raspuns glicemic modest.
Programul va ajuta sa va "invatati" corpul sa asimileze cantitatile optimale de nutrienti de care aveti nevoie si sa le utilizati intr-un mod eficient.
Programul induce o senzatie prelungita de satietate intre o masa si alta, mentine nivelul energiei controlat si echilibrat pentru o perioada de timp mai lunga si blocheaza mecanismul de acumulare al grasimii activand pe cel de combustie.

Cercetarea stiintifica de avangarda sta la baza intregului program GR2 Control. Prin formulele noastre unice in felul lor, pana la sugestiile pentru activitatea voastra fizica si pentru stilul vostru de viata, GR2 Control este un program exceptional care poate ajuta pe oricine vrea sa piarda din greutate, sa-si imbunatateasca sanatatea si sa se simta mai bine. Formulat cu atentie si la sugestiile Comitetului de Consultanta Stiintifica si a Retelei Stiintifice Globale, GR2 Control este intr-adevar briliantul stiintei slabitului

informatii pe mail: ioana@sanatate-vitalitate.ro
0
19-12-2008, ora 11:50
thaliab18
Nu este medic/terapeut
thaliab18
Mersi mult pentru mesaje.
Am consultat un nutritionist si pentru inceput mi-a recomandat sa imi tin sub control obiceiurile alimentare tinandu-mi ancheta in farfurie. Ancheta in farfurie e un jurnal alimentar online pe care il completezi zilnic in maxim 5 minute. Iti arata exact cate glucide, lipide, proteine ai mancat si cate era recomandat sa mananci. E suuuuuuper! Sunt foarte entuziasmata ca in sfarsit pot sa vad ce inseamna sa mananci sanatos si sa slabesc mancand. Si, fetelor, vreau sa va spun ca ancheta in farfurie e sub stricta supraveghere a Societatii de Nutritie din Romania. Am incredere ca totul e autorizat de medici nutritionisti.
Dar mai bine sa ma tin de treaba si va pove de rezultate mai incolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.