Vreau sterilet dar am dileme.

08-12-2018
Suntano
Nu este medic/terapeut
Suntano
Buna ziua. Ma gandisem acum ceva timp cu prietenul meu, cu care am o relatie stabila si oricum o sa avem un viitor, cum ca ar fi bine sa am un sterilet. Nu sunt foarte dezvoltata din punct de vedere fizic doar ca as dori ca relatia noastra sa aiba si alt nivel. Am trecut prin multe..cat de cat, doar ca prefer totusi o metoda de contraceptie daca ar fi sa o fac..fara prezervativ, iar daca ar fi sa se intample ceva, ceea ce nu doresc, nu as vrea sa se ajunga la un avort. Am mai facut neprotejat doar ca totusi mai aparea si ingirjorarea aia dar momentan cred ca am o problemuta...pentru ca chiar daca nu mi'ar pasa ce se intampla cu mine in cazul de as ramane...in acelasi timp nu as vrea avort...pare cam paradoxal, mi'ar fi frica si sa patesc ceva atunci cand mi se face..dar si sa pastrez copilul este o responsabilitate foarte mare.
Totusi, am mai citit despre sterilet dar uneori pare degeaba daca nu auzi si parerile unor persoane care au trecut deja prin asta. Vreau sa stiu daca doare tare. Imi e cam jena sa ma duc la un medic si totusi..simt ca s'ar merita. Riscurile le'am citit doar ca mai bine aflu si de la femeile care au trecut prin asa ceva.
1 comentarii
0
11-12-2018, ora 14:37
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

mergeti la un medic ginecolog si discutati aceasta optiune. Este foarte important ca o femeie sa lase jena si sa faca controale regulate la un medic ginecolog cu care sa discute si optiuni de contraceptie. Este corpul dvs si aveti nevoie sa aveti grija de el. Ginecologia este un serviciu medical necesar pentru o femeie si la care veti apela regulat pentru controale si analize de rutina toata viata

O zi buna,
Clinica Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •