vrem sa avem un copil!ce ar trebui sa fac inainte

08-05-2008
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
buna am 21 de ani si in 25 octombrie ma casatoresc cu iubitul vietii mele, am vrea sa facem un copil si nu stim ce masuri ar trebui sa luam, amandoi suntem fumatorii si vrem sa ne lasam de fumat (ce riscuri ne asumam daca nu reusim?), pe langa asta stim ca ar trebui sa iau sau sa luam ceva tratament inainte de conceptie dar nu stim despre ce tratament e vorba.tin sa precizez ca sunt anemica si sufar de depresie.ce sa facem pt a naste un copil sanatos...va rog ajutati-ne,
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
urmati vreun tratament in momentul de fata?
0
09-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
da acum trebuie sa ma tratez de reumatism, pot spune ca sunt cu sistemu iminitar cam la pamant.
0
02-12-2008, ora 20:22
aliscami79
Nu este medic/terapeut
aliscami79
Din propria experienta as sugera administrarea acidului folic si o serie de analize pe care medicul de familie vi le va sugera, atat dvs. cat si sotului.
In ceea ce priveste depresia...e important ca pe parcursul sarcinii sa aveti o dispozitie buna, mai ales in primele 3 luni. Conceperea unui copil poate fi un tratament excelent pentru depresie. In primele luni de sarcina, desi apar unele indispozitii, greturi si neplaceri, se instaleaza o stare unica si extrem de placuta. Personal primeam complimente de la toata lumea deoarece aratam foarte bine, pielea imi stralucea si am scapat de o boala de piele (incurabila): psoriazis. Copilasul din pantecele meu a facut minuni, mi-a adus o stare de spirit exceptionala.
Sanatate multa si nu uitati de vitamine si analize chiar inainte de concepere.
Adaugă un comentariu / răspuns

06-09-2021, ora 13:17
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Ovobank
Urmați un tratament de donare de ovule și aveți nevoie de o donatoare?
Datorită Ovobank – prima bancă de ovule din Europa – vă puteți alege donatoarea din marele nostru grup de donatoare. De asemenea, puteți alege donatoarea care seamănă cel mai mult cu dumneavoastră prin intermediul aplicației Ovomatch. Luați legătura cu echipa noastră.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.