vrem sa avem un copil!ce ar trebui sa fac inainte

08-05-2008
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
buna am 21 de ani si in 25 octombrie ma casatoresc cu iubitul vietii mele, am vrea sa facem un copil si nu stim ce masuri ar trebui sa luam, amandoi suntem fumatorii si vrem sa ne lasam de fumat (ce riscuri ne asumam daca nu reusim?), pe langa asta stim ca ar trebui sa iau sau sa luam ceva tratament inainte de conceptie dar nu stim despre ce tratament e vorba.tin sa precizez ca sunt anemica si sufar de depresie.ce sa facem pt a naste un copil sanatos...va rog ajutati-ne,
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
urmati vreun tratament in momentul de fata?
0
09-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
da acum trebuie sa ma tratez de reumatism, pot spune ca sunt cu sistemu iminitar cam la pamant.
0
02-12-2008, ora 20:22
aliscami79
Nu este medic/terapeut
aliscami79
Din propria experienta as sugera administrarea acidului folic si o serie de analize pe care medicul de familie vi le va sugera, atat dvs. cat si sotului.
In ceea ce priveste depresia...e important ca pe parcursul sarcinii sa aveti o dispozitie buna, mai ales in primele 3 luni. Conceperea unui copil poate fi un tratament excelent pentru depresie. In primele luni de sarcina, desi apar unele indispozitii, greturi si neplaceri, se instaleaza o stare unica si extrem de placuta. Personal primeam complimente de la toata lumea deoarece aratam foarte bine, pielea imi stralucea si am scapat de o boala de piele (incurabila): psoriazis. Copilasul din pantecele meu a facut minuni, mi-a adus o stare de spirit exceptionala.
Sanatate multa si nu uitati de vitamine si analize chiar inainte de concepere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  •