vulvo-vaginita recurenta

09-05-2008
miriam2008
Nu este medic/terapeut
miriam2008
As dori, in cazul in care exista cineva care imi poate da un raspuns, sa stiu ce ar fi mai bine de facut in situatia in care ma aflu.Am fost diagnosticata cu vulvo-vaginita micotica, in urma careia am primit un tratament cu:Zanocin, Flucovim, Lomexin, Meclon.Am scapat de boala in urma acestui tratament, iar medicul mi-a recomandat o a doua cura de Flucovim si o crema, Gynofort.Problema e ca nu am luat aceste 2 medicamente decit dupa vreo 10 zile dupa ce medicul mi le-a prescris.Gynofort e o crema care se aplica intravaginal.In urma aplicarii nu se permit spalaturile intravaginale si nici contactele sexuale.A doua zi dupa aplicarea cremei insa, am eliminat-o aproape complet si vaginita mi-a reaparut.Intrebarea mea este:ar fi indicat sa iau din nou tratamentul initial (avind in vedere ca acesta contine si ovule intravaginale) sau sa astept 7 zile (cit trebuie Gynofort-ul mentinut acolo)?Multumesc.
1 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Indicat este sa faceti o cultura fungi din secretia vaginala, iar in urma rezultatului puteti lua un tratament corect.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.