Amigdale extrem de dureroase...

15-04-2016
TheOmen
Nu este medic/terapeut
TheOmen
Buna ziua!
De o saptamana am o problema cu durerile in gat, simt dureri zilnic in zona amigdalelor, le simt umflate si din cate am vazut, mi-au aparut firisoare de mucoasa, dar in general aspectul lor pare sanatos, roz.
La fel ca si restul zonei, cu omulet si peretele din spate. Iau zilnic Decasept, Propolis Forte si Brufen 400 mg., isi fac efectul pentru aproximativ cateva ore, apoi durerea incepe iarasi. Dimineata gatul e foarte uscat si dureros, abia mai inghit, abia mai vorbesc.
Tin sa mentionez ca inainte de aceasta saptamana am avut amigdalita pultacee (cu febra 40, transpiratii reci, molesire totala) - mi s-au administrat Zinat la 12 ore, Brufen, Tantum, plus restul medicamentelor pe care inca le iau TIMP DE ALTE 7 ZILE. Dupa ce am luat tratamentul, m-am simtit mai bine doua-trei zile, apoi durerile au reinceput, dar FARA FEBRA, FARA STARE GENERALA MODIFICATA - CI DOAR DURERI INSUPORTABILE DE AMIGDALE si ocazional expectoratie alba.(inainte era galbena-verzuie, cu firisoare de sange si puncte albe/galbene pe peretele din spate.)
Ce credeti ca poate fi? E grav? Ce ar trebui sa fac? Aceste dureri de gat nu sunt insotite, cum am mai spus, de alte simptome, doar ca e deranjant si obositor sa fiu in imposibilitate de a inghiti/a vorbit normal - durerile sunt destul de mari.
3 comentarii
0
15-04-2016, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 numai la personele cu reflux gastro-esofagian si alimentatie incorecta.. amigdalele se mentin mari si se inflameaza mereu
in rest ele se micsoreaza in volum inca din copilarie
2 pasii corecti
investiagtii seriose la gastrologie, schimbarea radicala a stilului alimentar, tratament local a amigdalelor cum gasiti pe forum la Amigdalita cronica cu cazeum
daca amigdalele incep sa se micsoreze in 2-3 luni e un semn bun
daca nu..amigdalele o sa trebuieasca scoase
0
15-04-2016, ora 22:54
TheOmen
Nu este medic/terapeut
TheOmen
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, dl. doctor!
Am inteles ce spuneti, dar eu nu am probleme cu refluxul gastro-esofagian...
Mananc multe dulciuri in schimb, si stiu ca sunt acide.
Si amigdalele nu par extrem de mari pentru a fi scoase...
Voi manca regim de acum. Amigdalele s-au mai micsorat, dar firisoarele albe inca exista. Si durerea la fel.
Am fost la un alt medic si mi s-a spus sa mai astept cateva zile, ca poate e doar o angina. Dar pe reteta scrie: amigdalita subacuta.
Mi-a prescris Ospen 1000 mg - 2 tablete la 8 ore, Aerius (tablete), Aulin (pulbere, pentru dureri), Hexoraletten, Cettebece cu Zinc.
Sper sa fie bine!
Credeti ca trebuie sa consult un ORL-ist? De mica am probleme cu caile respiratorii. Am avut cam toate bolile posibile din sfera asta... amigdalite de toate felurile, bronsita acuta, bronsita cronica, faringo-laringo-traheo bronsita acuta, nici denumirile nu le mai nimeresc... si de obicei gatul e foarte sensibil la rece - imediat ma imbolnavesc. Va multumesc mult, astept rasp. dvs.!!!
0
17-04-2016, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei sa consult un medic de la gastrologie
mai citeste odata punctul 1 din mesajul anterior
faptul ca din copilarie ai acel reflux. nu.l mai simti.. sau atrofiat receptorii care sesizeaza acidul dar i, l ai cu siguranta.. cel putin noapte in somn..asta este cauza care adus la acele nenumarate probleme
LA ORL o sa mergi la 3 saptamani dupa vindecare..sa decideti c faceti cu amigdalele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.