Anxietate/frica

08-08-2018
Oanateodora
Nu este medic/terapeut
Oanateodora
Buna ziua!
Am 22 ani, sufar de o frica de boala, de a nu face tensiune si palpitatii, astfel din cauza ca imi sta gandul tot acolo fac palpitatii si ma panichez..am inceput sa evit sa plec departe de acasa, acasa ma simt in siguranta si de mult ori iau Propanolol, as dori un sfat daca se poate.
In plus evit sa fac aproape orice, inclusiv miscare de frica palpitatiilor.
10 comentarii
0
08-08-2018, ora 17:05
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Mergeți faceți un consult cardiologice că sa vedeți dacă sunt probleme.Meegeti la un psiholog să vedeți cauza anxietății și ulterior la un.medic psihiatru
0
08-08-2018, ora 18:04
Oanateodora
Nu este medic/terapeut
Oanateodora
Am fost la cardiolog, a spus ca nu am nimic.
0
08-08-2018, ora 19:26
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Atunci psihoterapie și medicație psihiatrica va trece în câteva luni
0
08-08-2018, ora 19:46
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună seara.

Mergeți la un psihiatru, faceți tratament medicamentos o perioada și eventual psihoterapie în paralel.
0
08-08-2018, ora 20:40
Oanateodora
Nu este medic/terapeut
Oanateodora
Nu as dori sa iau tratament medicamentos.
1
08-08-2018, ora 21:02
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Încercați psihoterapia cognitiv-comportamentala. Dacă nu da rezultate, mergeți la psihiatru.
1
08-08-2018, ora 21:38
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Uneori trebuie medicație
0
09-08-2018, ora 09:17
Psiholog Gabriela Gușoi
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriela Gușoi
Buna ziua,
Începeți psihoterapia. În astfel de cazuri, ea merge cel mai bine împreună cu medicatia. Discutați cu un psihiatru si cu psihologul si va vor explica felul în care va decurge tratamentul in asa fel incat sa nu deveniți dependentă de nimic. Probabil asta e teama de vreme ce nu doriti medicație. În tot cazul, lipsa oricarei măsuri, nu va va ameliora starile.
Numai bine !
0
09-08-2018, ora 16:24
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
.si totusi luati medicatie.propanolol, tratand o boala de inima care probabil nu exista.
Nu ar fi corect si sanatos sa luati medicamente pentru o afectiune care macar exista?!
0
20-08-2018, ora 13:44
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E important OanaTeodora sa evaluezi de unde provine nevoia ta sporita de siguranta. Ce perceptii putin utile stau la baza ei ?
Ce comportamente putin utile sustine?

Unele cazuri similare cu al tau merg doar cu psihoterapie, altele au nevoia de medicatie specifica, cel putin pana cand depasesti partea mai dificila. Nu o sa stii cum e in cazul tau pana nu incerci. Succes!

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul