Decalotare.

16-04-2020
Mihai2908
Nu este medic/terapeut
Mihai2908
Buna ziua. Imi puteti spune si mie, de ce cand vreau sa decalotez penisul in stare erecta, ma cam tine 'ata' si nu imi permite sa trag tot preputul. Capul penisului se vede complet, dar preputul se duce decat pana sub cap. Si am vazut ca la toti baietii se duce de tot adica sa nici nu se observe ca au preput.
3 comentarii
1
16-04-2020, ora 12:25
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Problema pe care o ai este probabil fimoza.

Fimoza este definita ca o incapacitate de retractare (decalotare) a preputului de pe glandul penian. Majoritatea baietilor se nasc cu aceasta incapacitate dar dupa vairsta de 5 ani decalotarea este posibila la peste 90%.
Pentru un diagnostic sigur e nevoie să mergi la urolog.
Dacă este vorba de fimoza exista un tratament conservator (bazat pe unguente) si unul chirurgical, efectuat de obicei sub anestezie generala.

Deci trebuie sa faci o consultatie la un medic urolog și în funcție de dianostic vei hotărî ce faci. Dacă ești minor va trebui să mergi cu părinții.
0
16-04-2020, ora 19:15
Mihai2908
Nu este medic/terapeut
Mihai2908
Pai pot sa retrag preputul de pe gland. Dar doar atat, mai mult nu pt ca ma ustura 'ata' va pot trimite o poza ceva?
1
16-04-2020, ora 21:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E nevoie să te vadă un urolog pentru diagnostic sigur. Stai liniștit, că poate să-ți rezolve pe loc.Usturimea poate fi și de la o infecție, de asta trebuie văzut. Ai grijă să păstrezi o igienă perfectă, ca să nu ai probleme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imposibilitatea decalotării penisului
  • Decalotarea penisului
  •