Durere cronica in gat

04-01-2020
constantin_daian
Nu este medic/terapeut
constantin_daian
Buna seara,

Am o durere/iritatie in gat care persista de mai bine de doi ani.
Durerea nu este puternica dar creeaza disconfort, nu se intensifica la inghitire.
Sunt zile cand aproape ca nu o simt, si zile cand se simte mai tare.
Sezonul rece pare sa intensifice durerea. Dimineata sau seara, par sa fie la fel.
Nu pot spune cu certitudine unde este localizata: bolta palatina, arcul palatin, amigdalele sau faringele.
Cert este ca atunci cand ma doare mai rau, simt cu varful limbii pe bolta palatina niste incretituri mai pronuntate fata de cand nu ma doare.

Am avut doua consultatii ORL.
La primul consult mi s-a spus ca amigdalele ar fi marite si trebuiesc scoase.
La cel de al doilea mi s-a spus ca amigdalele sunt perfect sanatoase si ca nu se vede nimic suspect. Probabil reflux. Eu reusesc sa vad doar ca arcele palatine sunt inflamate/rosii pe extremitati.

Am fost la gastro si am urmat un tratament pentru reducerea acidului de la stomac (Nexium si Motilium).
Tot odata, am urmat si recomandarile domnului dr Flueraru Valeriu de pe acest forum referitor la alimentatia de seara. Nu s-a imbunatatit nimic.
Exudatul faringian a fost negativ (nu sunt sigur de calitatea lui). Restul analizelor ORL au fost ok.
Endoscopie digestiva nu am facut.
Am luat pana acum Strepsils si antibiotice (augumentin si ceva cefalosporine). Augumentin am luat acum un an cand chiar am avut o infectie in gat, amigdalele fiind marite si cu exudat.

Se poate ca aceasta durere sa fie o manifestare a bolii Gonoreea sau Chlamydia?
Ce altceva ar mai putea fi si cum ar trebui sa procedez?

Multumesc.
2 comentarii
0
07-01-2020, ora 18:51
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Refluxul gastric este de vina, nu se scapa asa usor de el cu medicamente, am trecut prin asta, si se vindeca greu si in nici un caz cu medicamente, alimentatia este singura solutie. Dr flueraru are dreptate, dar este mult mai mult decat alimentatia de seara cum zice Dansul, cel Putin in cazul meu. Control la gastro, sau daca nu schimba alimentatia complet.., , si refluxul nu da simptome evidente din cauza asta este greu se diagnosticat chiar si de doctori.
0
07-01-2020, ora 19:18
constantin_daian
Nu este medic/terapeut
constantin_daian
Multumesc Andrei pentru informatii. De o vreme tot lucrez la dieta dar inca nici-un rezultat. O sa mai incerc ceva timp dupa care revin la gastro.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •