fisura radius | cap radial

26-06-2010
Robert11
Nu este medic/terapeut
Robert11
Buna ziua,
As dori si eu cateva informatii legate de aceasta problema
Acum o luna am cazut in umar iar mana stanga a fost prinsa sub mine.Initial am zis ca e umarul pt ca ma durea ingrozitor, la mana nu simteam nimic. La cateva ore dupa incident am mers la urgente si am facut 2 radiografii, la umar si la cot ( la cot pt ca in aceste cateva ore am observat o durere si imposibilitatea de a flexa mana). Dupa radiografii rezultatul a fost : fisura de radius, mai exact langa got, chiar la articulatie. Dupa 3 saptamani de ghips, am scos mana, insa am observat ca nu pot flexa mana complet. imediat dupa ghips nu puteam aproape deloc, iar la 2-3 zile am inceput cate putin sa o intind, insa simt ca ma tine ceva, si simt si o durere cand incerc sa intind. as vrea sa stiu daca este normal, daca o sa isi dea drumu cu timpul si in urma exercitiilor, sau este ceva mai grav.
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
0
30-06-2010, ora 16:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura capului radial se imobilizeaza maximum 7-10 zile intr-o simpla esarfa. Motivul: tocmai ankiloza foarte rapida a cotului dupa asemenea fracturi.
In situatia de fata trebuie sa incepeti urgent un tratament kinetoterapic sustinut, in absenta caruia nu veti mai mobiliza cotul toata viata.
Situatia este profund diferita daca nu a fost vorba despre o fractura a capului radial.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-06-2010, ora 18:49
Robert11
Nu este medic/terapeut
Robert11
Va multumesc pentru raspuns!
0
03-07-2010, ora 20:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la noi fractura de cap sau col radial sau se opereaza sau nu se imobilizeaza de loc, se trimite direct la kinetoterapie din prima zi. la fracturile de cap radial fara dislocatie tratamentul kinetoterapeutic da rezultate mai bune decat cel chirurgical, normal trebuie explicat pacientului ca pro-supinatia nu-i fac bine numai flexia si extensia condusa de kinetoterapeut. imobilizarea cotului trebuie urmata de o kinetoterapie foarte intensa altfel pierderea mobilitatii nu va reveni
0
19-05-2011, ora 13:36
rodica8
Nu este medic/terapeut
rodica8
Si eu am avut o fisura de radius, in urma cu 3 ani jumatate, am cazut de pe bicicleta si am avut mana dreapta prinsa cumva sub mine. Pentru ca atunci seara m-a durut foarte tare am fost la urgenta, initial mi-au zis ca nu este nimic la os, mi-au pus in gips mana, m-a durut si mai tare, a doua zi am revenit si au vazut fisura, mi-au repus gipsul cu mana in alta pozitie. Dupa 10 zile s-a dat ghipsul jos si am inceput recuperare acasa exercitii flexie si rotatie in apa fierbinte cu sare. Mi-am revenit ca mobilitate 100%, imi inca simt insa o durere localizata daca de exemplu incerc sa fac flotari.

De curand am inceput sa ma antrenez pentru tenis de camp. Doar cand servers imi simt cateodata cotul, cand mana este intinsa si lovesc mingea gresit. Intrebarea mea este daca pot sa fac ceva ca sa imi fie mai bine, fizioterapie, cotiera, etc., am renuntat la flotari dar n-as vrea sa renunt la tenis.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul