Ganglioni problema.

25-11-2021
AnonymUser
Nu este medic/terapeut
AnonymUser
Varsta: 17 ani, 60kg
Acum cateva luni mi-au aparut un ganglion submental si 2 putin mai jos in apropierea marului lui Adam, am fost la medic si mi s-a spus ca este din cauza maselelor de minte, ei se inflamau si se dezumflau la anumite perioade de timp, dupa 2-3 luni in care am stat cu ei asa, mi-au aparut si dupa urechi, ambele urechi. Cel de la urechea stanga mi-a trecut complet a mai ramas doar cel de la urechea dreapta care nu prea se mai simte doar daca palpezi cu atentie. Am fost iar la stomatolog si mi-a efectuat o radiografie, mi s-a spus ca nu am absolut nicio infectie la dinti, dar totusi eu aveam ganglionul submental inflamat, dupa cele auzite am luat de capul meu un antiinflamator, iar a 2 zi erau toti ganglioni mult mai mici ( tin sa mentionez ca ei mereu au fost elastici si moi ), dar totusi palpabili. La o saptamana dupa tot acest eveniment am inceput sa ma palpez singur pe gat fara rost si am simtit un ganglion de pana 1 cm nedureros cu o consistenta foarte moale si foarte elastic, dar cautand pe net si vazand in ce zona mi-a iesit (putea sa fie iesit de foarte mult timp insa eu atunci m-am palpat), m-am speriat foarte tare. Am lasat o poza cu locatia. Tin sa mentionez ca pe cealalta parte a gatului fix in acelasi loc este un alt ganglion dar mult mult mai mic, aproape ca nu il simti. Dupa toate cele cautate pe net, m-am speriat, pentru ca mie mi se pare ca este in zona supraclaviculara, iar pe net scrie tot felul de boli incurabile in aceasta zona. Intrebarea mea este, daca ganglioni mai poti fi palpati chiar daca o infectia a trecut? ( pot ramane usor mari toata viata? ) si In ce zona este ganglionul din poza? Cervical sau Supraclavicular? Ar trebui sa ma ingrijorez si sa ma duc urgent la un medic? Toti ganglioni mei sunt foarte mobili si moi. Pentru accesarea pozei, se copiaza link-ul si se pune in tab sau se apasa direct pe el daca este posibil. Atunci cand am avut ganglioni inflamati, valoarea proteinei c reactive era de 6, acum pe analize apare <6 ( presupun ca este sub 6 ), fac analize lunare pentru un tratament cu roaccutane. Multumesc frumos !

poza: https://imgur.com/a/ykXxf2T
2 comentarii
0
25-11-2021, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. lipsa ocupatiei si cititul excesiv pe internet o sa te duca direct la psiholog. daca nu la psihiatru
2. ganglionii sunt Normali.. si fac parte din sistemul limfatic de aparare a corpului. logic cand organismul pride ceva virusi microbi.. ii duce in ganglioni.. fiindca acolo se distrug acei microbi..asta duce la marirea ganglionilor. cand organismul isi face datoria ganglionul se micosoreaza
daca ganglionii de la gat nu se micsoreaza... inseamna ca ai o Alimenatie incorecta, un gat iritat de aicd sau acidulat. asta intretine inflamatia in zona si nu permite micsoraea completa a ganglionului
Deci... citesti despre alimentatia corecta
NU mai palpezi niciodata...nici un ganglion
nu te uiti in gat..sa vezi faringele sau amigdalele..decat dupa ce faci o facultate de medicina
0
25-11-2021, ora 20:57
AnonymUser
Nu este medic/terapeut
AnonymUser
Multumesc frumos, adevarul este ca nu am o alimentatie corecta si de obicei ma trezesc cu un gat foarte iritat si uscat si usor dureros, trebuia sa beau apa ca sa imi treaca senzatia respectiva. Va multumesc mult !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •