hiperacuzie

10-03-2012
rrux88
Nu este medic/terapeut
rrux88
Buna ziua.Sunt studenta si am copiat la un examen folosind casti de copiat acum 6 luni.De atunci am inceput sa simt discomfort si durere la zgomote care inainte mi se pareau obisnuite, ascult muzica si emisiuni la televizor la un volum mult mai mic, evit locurile publice in care se asculta muzica.
Am fost la mai multi medici si pana la urma in urma unor teste am aflat ca am hiperacuzie.Medicul mi-a spus ca nu exista tratament pentru aceasta afectiune si ca trebuie sa evit zgomotele care ma deranjeaza pentru ca daca ma expun la acestea pot sa fac tinitus.Eu am aflat ca cineva s-a simtit mai bine in urma unui tratament, insa nu pot lua legatura cu aceasta persoana.
In urma cu 3 luni am suferit un traumatism cranio-cerebral in urma unei cazaturi in casa din cauza faptului ca nu prea respect mesele(in acea zi nu mancasem pana seara).Mi s-a spus ca am tendinta la hipotensiune.Ulterior din cauze accidentale s-a mai intamplat sa ma lovesc de vreo 2 ori la cap si sa ma mai doara si am ramas cu o sensibilitate.Dupa prima cazatura mi-am facut RMN fara substanta de contrast si a iesit bine, dar eu am ramas cu o sensibilitate si dupa cum v-am spus inainte, m-am mai lovit de 2 ori dupa acest accident.
Medicul orl-ist vrea sa-mi fac RMN unghi ponto-cerebelos cu substanta de contrast.
Eu nu sunt convinsa ca aceasta analiza imi este necesara.Vreau sa merg la un homeopat ca sa rezolv aceste probleme.Va rog sa imi spuneti ce credeti ca ar trebui sa fac in aceasta situatie.
12 comentarii
0
11-03-2012, ora 05:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa.ti normalizezi alimrntatia, digestia, metabolixpsmul
altfel nu reusesti sa aduci aportul necesar de minerale si vitamine necesare nervului auditiv si urechi interne
in scurt timp aceasta hiperacuzie se poate transforma in hipoacuzie / ca si sechele acelui traumatizm cerebral/
2 trebuie sa te hidratezi coresounzator cu ceai de maces, verde, ginseng... ca sa.ti normalizezi tensiunea
3. la capitolul investigatii, medicul orl, decide...
0
13-10-2012, ora 20:31
bobosab95
Nu este medic/terapeut
bobosab95
Sunt artist-instrumentist la Filarmonica, violonista, acum o luna am suferit o hipoacuzie la urechea stanga ; mi s-au administrat 10 perfuzii cu hydrocortizon, cereblolyzin si b1 si b6 apoi mi s-a prescris tratament cu betaserc, bilobil si milgama.Problema grava este ca imediat dupa revenirea auzului, sufar de hiperacuzie dureroasa, nu suport sunetele viorii, nu mai pot canta in orchestra, totul ma deranjeaza si apa de la baie, imi aud vocea in cap, parca ar fi o cutie de rezonanta.Am fost si la neurolog care mi-a facut dopler carotidian si cranian si totul este in ordine. Parerea dr.neurolog este ca trebuie sa iau calmante pentru ca aceasta hiperacuzie este pe fond de stress.Mi-a prescris sa iau dimineata si seara Anxiar( 1/2dim.si 1/2 seara) si Xanax(1/2 de 0, 25 dim si o tableta de 0, 25 seara).Se pare ca este o afectiune destul de rar intalnita si se datoreaza mai multor cauze si inca nu se stie tratamentul adecvat. Nu am tinitus, noaptea e ok. ma trezesc linistita, dar pe parcursul zilei revine sensibilitatea la zgomote, sunete, uneori chiar suparator.Cand merg la cumparaturi nu suport zgomotele din magazine, pe strada, masiminile si cand conduc masina, uneori chiar si motorul ma deranjeaza, desi, destul de silentios.Va rog sa ma ajutati sa gasec un tratament adecvat, sa mi se spuna ce trebuie sa fac in aceasta situatie care devine din ce in ce mai stresanta pentru mine pentru ca doresc sa-mi pot face meseria in continuare. Se spune ca nu e bine sa folosesc dopuri (antifoane). De ce?Sunt vaduva si am un fiu care are nevoie de o mama sanatoasa.Astept raspuns, multumindu-va anticipat!!
0
13-10-2012, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din punctul meu de vedere este obligatoriu sa folositi dopurile la urechea cu hiperacuzie,
in rest, ca sa dau un sfat.. imi trebuie sa stiu mai multa informatie
imi scrieti pe mail
varsta, inaltimea, kg, tensiunea arteriala, cauza instalarii hipoacuziei, bolile cronice, daca mai sunt...s.a
0
14-10-2012, ora 00:03
rrux88
Nu este medic/terapeut
rrux88
Am aceeasi problema numai ca nu atat de intensa (nu ma deranjeaza zgomotul apei de exemplu).M-am informat in privinta acestei afectiuni si din ceea ce am aflat pot spune ca nu trebuie ignorate complet zgomotele, trebuie incercata o tehnica de desensibilizare prin cresterea treptata a intensitatii muzicii, fara a exagera insa.Le recomand celor care sufera de afectiuni ORL sa mearga la domnul dr. Sarafoleanu din Bucuresti, am inteles ca este cel mai bun din tara.
0
19-04-2015, ora 20:46
CrinaMunteanu
Nu este medic/terapeut
CrinaMunteanu
Aici ma regasesc si eu domul doctor legat de sensibilitatea la anumite zgomote dar in acelasi timp am si hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie dobandita de la varsta de 5 ani prin tratament cu kanamicina.
Nu am fost protezata in copilarie, m-am descurcat foarte greu la scoala, stateam numai in prima banca sa aud lectiile, lasam loc liber si ceream caietele de la colegi, un adevarat roman.Spre adolescenta am intampinat probleme la locul de munca deoarece lucram la ghiseu cu publicul, un adevarat cosmar am trait ani de zile.Cosmarul cel mai mare a aparut acum 3 ani cand am avut insomnie multe nopti si zile la rand, am devenit foarte sensibila la zgomotul produs de motorul masinii, tipetele copiilor, scaunele trase de clienti la cofetarie, Mc Donalt, zgomotul produs de televizorul vecinului care trebe sa inceteze sa pot adormi si eu, trantituri de usi, claxoanele masinilor, girofarele, sirenele, urletele si strigatele unora mai nepasatori.Am fost la neurolog, am mentionat ca vreau un rmn, se uita ca la felul 14 cu audiograma in mana si nu stia ce sa imi spuna, nu mi-a dat trimitere pentru rmn.deci trebuie sa o fac pe proprie raspundere cred.Nu am avut cazaturi la cap din cate imi amintesc, am dezechilibru dar nu cad pe strada, nu fac efort fizic, sunt mai sedentara, dar ma chinuie rau situatia de fata, simt ca nu mai sunt om toata viata, trebuie sa astept ca orice vecin sa poata adormi pe la ora1, 2 noaptea sa incep si eu sa adorm si nu functionez normal in timpul zilei nu pot dormi deloc de la insomnia care am avut-o.
Am doape de ceara pentru zgomot, le pun in ureche si uneori atat de tare este zgomotul produs de televizorul vecinului ca nu pot adormi nici cu doapele de xilicon. Pe strada daca se produce un zgomot iminent si nu-l anticipez, nici nu-l vad tresar si ma sperii foarte rad, vazul e ce mi-a mai ramas intact.Am fost la psihiatru si mi-a dat setaloft, asta dupa ce endocrinologul mi-a dat doxepin 3 luni de zile.Am observat ca doxepinul creeaza dependenta si nu mai vreau sa iau si setaloftul, nu am incredere.
Am 36 ani, 1.64 m, 55kg, tensiune arteriala 11.8, si eu cred ca am si cuperoza ca ma inrosesc ca racul, nu iau tratament pentru circulatia periferica.

La unul din controalele la urechi un doctor mi-a spus ca am probleme cu nervul facial nicidecum nu mi-a revenit auzul, cum post sa vad daca nervul facial este afectac?sau muschiul stapedius?Pana la urma ori aud ori nu aud?Nu mai inteleg nimic, v-as trimite audiograma dar nu imi permite aplicatia prin mesaj.
Am si aparate auditive dar nu le suport, pe mine ma intereseaza musca si omul care vorbeste incep, nu zgomotele ca motocicleta si aspirator, etc, e un chin sa port aparatul auditiv.
Nu am copii, mi-a fost frica sa nasc un copil cu hipoacuzie, am crezut ca e hipoacuzie congenitala, alt doctor mi-ar fi spus acest lucru dupa curba audiogramei ambelor urechi, dar ultima audiograma o am in forma de curba.
, celelate audiograme nu arata asa.
Va rog din suflet daca exista scapare din asa ceva si la ce medic mi-ati recomanda sa merg ?Daca fac rmn.cu unghi ponto-cerebelos o sa fiu mai sensibila decat acum?Muntumesc anticipat
0
19-04-2015, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. protezele auditive NU se suporta din 2 motive
sau ai pus proteza prea tarziu
sau nu au fost reglate corect
2 daca este cazul de RMN sau NU...
decide medicul, daca suspecteaza prezenta unei tumori sau hematom
alceva RMN, , NU arata
3 Sfatul meu este sa ei un bilet de trimitere si sa te internezi in clinica ORL..spital Recuperare Iasi
acolo dupa mai multe investiagtii amanuntite a urechii interne si daca o sa fie cazul si RMN..sau altor investigatiii
( otoemisiuni acustice, potentiale evocate)
o sa afli ce ai de facut mai departe
0
20-04-2015, ora 17:10
CrinaMunteanu
Nu este medic/terapeut
CrinaMunteanu
multumesc domnul doctor pentru raspuns, dar despre hiperacuzie poate fi vorba?exista vreun medicament care sa il iau sa mai atenueze zgomotele care nu le suport?nu inteleg cum poate sa ma derenjeze tipatul copiilor si alte zgomote la intensitate normala si in acelasi timp sa nu aud cand omul vorbeste mai incet, toata lumea ma intreaba ori aud ori nu aud?
0
20-04-2015, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai dupa toatea aceele teste audiologice.. o sa stiii si raspunsul si tratamentul
0
20-04-2015, ora 21:43
CrinaMunteanu
Nu este medic/terapeut
CrinaMunteanu
scuzati ca insist asa de mult, unde as putea sa ma internez numai la Iasi?eu sunt din Brasov, nu vreau sa fac reclama dar nu stiu pe nimeni la Iasi.
0
21-04-2015, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate si la bucuresti si la targu mures
unde este mai comod
0
24-06-2015, ora 15:23
CrinaMunteanu
Nu este medic/terapeut
CrinaMunteanu
Buza ziua domnul doctor, va mai deranjez din nou:de curand am facut rmn dar fara substanta de constrast, nu inteleg de ce nu mi s a facut, am primit rezultatul si spune asa: aspect cerebral in limite normale,
in observatie neurinoame bilaterale de acustic stadiul 1 (in context de neurofibromatoza de corelat cu exam.orl).
Examneul rmn.l-am facut fiind internata in spital, probabil daca il faceam la particular mi-ar fi injectat si substanta de contrast...
Nu stiu incotro sa o apuc, as fi vrut sa vad marimea neurinoamelor, sa stiu unde si ce operatie sa fac.
Vreau sa ma internez sapatamana viitoare la orl., nu imi permit sa ajung pana la Iasi.
Stiti cumva daca fac rmn la interval de o saptamana este periculos?
Multumesc din suflet pentru timpul acordat.O zi buna va doresc.
0
28-06-2015, ora 14:43
CrinaMunteanu
Nu este medic/terapeut
CrinaMunteanu
buna ziua domnu doctor, revin din nou boala asta de care am aflat de curand:neurinom acustic bilateral grad 1 este foarte rara, am inteles ca e genetica, si-ar fi putut da seama cineva ca daca am hipoacuzie neurosenzoriala medie bilaterala si mai ales dupa audiograma aratata la atatia doctori nu se putea depista dupa frecventa sunetelor si ca audiograma nu e in forma curbata si in zig zag?Ma internez sapatamana viitoare pentru verdictul final tot in Brasov.Cu diagnosticul final ma duc la Bucuresti la neurochirurg sa vedem ce zice trebuiesc doua operatii?
Multumesc pentru timpul acordat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: