Klebsiella pneumoniae în urină

15-08-2021
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Bună ziua! De 2 săptămâni am stări de greata, amețeală, dureri vagi în ambele fose și spate ( mai accentuate pe partea dreapta unde iradiază pe picior), urinari fregvente, senzație de înțepături și mâncărimi în zona genitală. Am făcut analiza de urocultura, iar rezultatul a fost infecție klebsiella pneumoniae peste 100.000 UFC/ml sensibil: ciprofloxacin, trimethoprim/sulfamethoxazole, ac. nalidixic, nitrofurantoin, gentamicina, cefuroxim, ceftazidim, ceftriaxon. Am început administrarea cu sumetrolim 480G 1/8h, urinal 1 comprimat de 2 ori pe zi. De asemenea, am fost și la medicul ginecolog unde mi s a recoltat cultura secreție col și încă nu mi-a venit rezultatul.
Este suficient acest tratament recomandat pentru infecția urinara, ar trebui sa cresc doza de sumetrolim? Ce doze de tratament recomandați pentru aceasta bacterie?
Faptul că am acele senzații de usturime și mancarime în zona intima este normal pentru acest tip de infecție urinara sau mai de graba este un simtom al unei infecții genitale? Orice răspuns este binevenit, mulțumesc!
12 comentarii
1
15-08-2021, ora 19:59
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Doza de sumetrolim este de 2cpr la 12 ore (2x2/zi).
Asteptati rezultatele de la secretie.
0
15-08-2021, ora 22:04
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Va mulțumesc frumos pentru răspuns. Îmi puteți recomanda, va rog, ceva și pentru aceste usturimi și înțepături? Devin din ce în ce mai insuportabile, am folosit un unguent, dar nu pare sa ajute. Am făcut analiza pentru chlamydia și gonoreea din urina și au ieșit negative, credeți ca este posibil sa fiu totuși infectata? Analiza secreție col depistează aceste 2 infecții sau e nevoie de o alta analiza?
0
17-08-2021, ora 06:22
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
"Analiza secreție col depistează aceste 2 infecții sau e nevoie de o alta analiza?"
Pot fi depistate, dar depinde de ce analize a solicitat medicul ginecolog pe acea proba.
0
18-08-2021, ora 07:37
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Analizele la secreție le aștept de aproape 2 săptămâni și nici măcar nu știu dacă vor depista problema pe care o am. Cel mai tare ma deranjaza mâncărimile din zona intima, am folosit - canesten, gel de igienă intima, badijonari cu rivanol. Seara și în timpul nopții ma deranjaza foarte tare, abia reușesc sa dorm. Ce credeți ca as putea avea?
0
18-08-2021, ora 08:13
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Este imposibil sa nu fi venit de 2 sapt. Luati legatura cu laboratorul sau cu medicul ginecolog. Canesten crema sau ovule?
0
18-08-2021, ora 08:53
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Ma simt foarte neajutorată, nu știu cu cine sa vorbesc și ce sa fac, mi se pare ca simptomele se agravează. Ma gândeam sa ma duc la urgentă, ai mei o sa ma ucidă înaintea infecției când o sa afle... Canesten crema am folosit.
Am tot sunat și spun ca or sa ma sune, ca nu le au.
0
18-08-2021, ora 11:13
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Incercati cu clotrimazol ovule de 100mg introduse seara intravaginal profund 1/zi 5 zile consecutiv
0
18-08-2021, ora 18:20
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Am fost la medicul ginecolog, din păcate am ecoli și candidoza vaginală. Mi-a dat tratament 7 zile cu Diclofenac duo 1cp/zi la prânz, No spa 40 1cp/zi, sumetrolim 480 2x2/zi, Cervucid un ovul în fiecare seara înainte de somn, Clotrimazol crema aplicări locale. Apoi continui încă 7 zile cu Norofloxacin. Mi-a zis ca cel mai rău este cu infecția urinară, sper sa-mi treacă. Încerc să fiu optimista și sa cred ca îmi va trece după acest tratament, ma simt slăbită, am imunitatea foarte scăzută și o anemie. Mi-e teama pentru sănătatea mea și ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa trec cu bine peste perioada asta urata din viata mea.
0
18-08-2021, ora 18:29
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Doamna Dr. Albu Laura, va mulțumesc din suflet pentru faptul că ați răspuns de fiecare data mesajelor mele, contează enorm pentru mine în momentele astea.
0
19-08-2021, ora 07:38
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Sanatate!
0
25-08-2021, ora 06:21
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Doamna Doctor, am luat tratamentele, sâmbătă mai am puțin și le termin, dar nu observ mari îmbunătățiri. Pe lângă toate astea încă am stări de amețeală, vedere neclară, simt o presiune în cap cu mici intepaturi și gatul îl am că și cum ar fi incordat, ma dor ochii și parca ma ard, sunt iritați (am pus diclofenac picături). Acum 5 săptămâni am fost pentru prima data la ginecolog, atunci mi s-a spus ca as fi avut un herpes genital, aveam un fel de ulcerație, ca o afta, mi-a dat tratament cu aciclovir crema + hemorzon. Mi-a trecut în cam o săptămână. După ce am citit pe internet acest virus poate genera complicații. Oare este posibil sa fii făcut encefalita, am programare joi la neurologie, dar parca nu mai rezist.
0
25-08-2021, ora 16:53
Alina997
Nu este medic/terapeut
Alina997
Am făcut anticorpi herpes simplex 1/ 2 și mi a ieșit IgG 42, 2 pozitiv și IgM 0, 5 negativ. Am reușit totuși azi sa merg la Neuro și mi s a recomandat sa fac un RMN pe care mâine îl voi face. M-am speriat de tot, deja ma gândesc la ce este mai rău. Aceste analize cumva indica o infecție activă sau faptul ca am avut în trecut, ori nu au nici o relevanță și e totuși posibil sa am encefalita? Va rog sa mi spuneți o părere în speranța de a ma mai liniști.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: