neurologie.. cine a facut tratament cu Neuro Optimizer?

04-11-2009
af50
Nu este medic/terapeut
af50
Buna ziua!
As dori sa aflu daca a facut cineva tratament homeopat cu NEURO OPTIMIZER si daca da, cum se simte in urma acestui tratament...

Va multumesc!
37 comentarii 12 Înainte ›
0
04-11-2009, ora 17:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest tratament nu este un tratament homeopat.
NEURO OPTIMIZER este un "suppliment" fabricat de diletanti sau rauvoitori.

Ca la cele mai multe suplimente ele se iau din credinta si nu din cunoastere si cei ce le dau sau le iau habar nu au de efectul substantelor folosite in ele.
O singura substanta nociva intr-un elixir il face in intregime nociv. In acest produs sunt cel putin 3, dintre care 3 f. nocive pt. nervi !

Neuro-Optimizer® is nutrition for the brain, combining CDP Choline (cytidine 5"™-diphosphocholine, also known as Citicoline), Phosphatidylserine, Alpha Lipoic Acid, Acetyl L-Carnitine, L-Glutamine and Taurine to enhance brain metabolism and antioxidant protection.*

Citicoline = afecteaza receptorii de dopamina
Phosphatidylserine = E 442 (Ammoniumphosphatid) - TOXIC
lpha Lipoic Acid,
Acetyl L-Carnitine
L-Glutamine - f. toxic pt. nervi
Taurine -.f toxic pt. nervi
-
Rezumat : aruncati-l la gunoi si bagati-va banii intr-o consultatie la un medic homopat adevarat si un remediu homeopat.
0
04-11-2009, ora 17:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca va simtiti cumva mai in verva de la acest cockatil toxic nu este de mirare..
Taurina si Citicolina sunt doua din substantele care se gasesc si in bautura energizante (Red-Bull, etc) si supraxecita nervii.
Taurina este chiar mai puternica si mai daunatoare decat cofeina. Puteti sa beti si Redd-Bull in loc de Neuro Optimizer, are cam acelasi efect destructiv asupra nervilor si e mai ieftin.
0
06-11-2009, ora 09:44
af50
Nu este medic/terapeut
af50
va raspund cu un "MULTUMESC", si va doresc MULTA SANATATE ! cu stima si respect
0
04-08-2010, ora 21:16
fara_complexe
Nu este medic/terapeut
fara_complexe
buna ziua,
exista in romania si daca nu unde exista, tomograf 3d pentru creier? am inteles ca vin in romania niste medici din istanbul si ca acolo ar fi un astfel de totmograf.ma puteti ajuta va rog?
multumesc!
0
08-01-2011, ora 20:42
ioneaka
Nu este medic/terapeut
ioneaka
Buna ziua, as dori sa pun o intrebare catre un doctor neurolog daca se poate?
Acum zece ani am fost diagnosticat cu SINDROM ATAXIO CEREBELOS, iar acum dupa zece ani sunt diagnosticat cu SCLEROZA MULTIPLA BILATERALA LA MEMBRELE INFERIOARE, bineinteles ca am uramt un tratament pentru ameliorare si au trecut 3 luni (iulie, august si septembrie) anul trecut dar dupa aceste trei luni totul a fost bine si ok, dar din decembrie 2010 am inceput sa simt la piciorul drept in calcai niste vibratii care ma jeneaza umpic dar cand merg nu ma mai deranjeaza, bineinteles ca acum iau tratament (vitalin, magnosum si suntonic )dar am luat de la farmacie niste pentoxifilina retard care am mai luat acum 3 luni de care va ziceam mai inainte.INTREBAREA este de ce apar acele vibratii??? si ce trebe s afac sa se amelioreze definitiv??? posibil sa fie si din cauza gerului de afara ????Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra...
0
29-08-2011, ora 17:25
florina borda
Nu este medic/terapeut
florina borda
NOUA PE FORUM!!AJUTATI MA!
ajutati ma va rig frumosss!!!!!!!!anul trecut am avut o pareza faciala periferica pe partea stanga dupa care miam revenit dar de atunci imi amorteste fata si acum de ceva vreme o saptamana ma doare mana si piciorul stang iar degetele de la picior mis amortite.2 dintre ele.le simt dar am o senzatie cand umblu.am facut ekg si e bun nu stiu ce sa mai fac oare ce as putea sa am dati mi un indiciu macar.tot timpul mie gandul tot la asta sunt nelinistita ma panichez ca as putea avea ceva grav!am 23 de ani.
0
30-08-2011, ora 12:54
rosuhome
Nu este medic/terapeut
rosuhome
Buna ziua. As dori citeva raspunsuri de la un medic neurolog la urmatoarea problema, daca se poate : in urma cu 2 saptamini am avut un accident in casa, respectiv sa spart un geam de la o usa si un ciob mi s-a infipt in picior exact in zona unde se imbina muschiul gambei cu tendonul, fara a mi se afecta tendonul, dar in schimb medicul chirurg care ma are in evidenta mi-a recomandat un sfat de la un neurolog. Am ramas cu urmatoarele simtome : usturime a pielii pe exteriorul talpii, cind trec cu mina peste talpa nu simt gidilaturi ca si la o talpa normala, dupa ceva efort(mers) cu piciorul afectat simt talpa mai ales partea cu degete ca si cind ar fi inghetata, dupa putin repaus in pat aceste simtome mai dispar, mentionez ca misc talpa in toate directiile inclusiv degetele, daca ma poate ajuta cineva cu citeva sfturi. Se vede rana in poza de la avatar.
0
28-09-2011, ora 18:13
alyss15
Nu este medic/terapeut
alyss15
Buna, sunt Alina si am 18 ani.am si eu o intrebare am fost la medicul neurolog si a spus ca am lombosciatica si ca 2 inele de la coloana nu imi sunt sudate bine.am dureri de spate si durerea a coborat spre picior de o saptamana ma doare si piciorul si imi amorteste el mi-a recomandat sa iau niste medicamente.o sa imi treaca?ce tratament ar trebui sa fac?astept raspunsul dumneavoastra.
1
29-09-2011, ora 22:03
nonauna
Nu este medic/terapeut
nonauna
pentru scarface...nu este adevarat ce scrieti aici...dati-mi macar un link in care scrie ca citicolina este toxica pentru neuroni. Dovediti ceea ce spuneti, nu este nici macar un studiu stiintific publicat in reviste medicale serioase despre efectul nociv al citicolinei., Iar despre taurina, are efecte secundare severe la doze mari..le stiti cumva la ce doza apar aceste efecte secundare? Mai studiati, (pe medscape cel putin).

Din contra, citicolina are un efect puternic protectiv pentru encefal:
-*
sunt doar 2 din cele 11 articole medicale care demonstreaza efectul extrem de pozitiv in Alzheimer, efectul neuroprotector si neurorestaurator al citicolinei in atacul cerebral acut.
Nu puteti compara un energizant cu medicatia.

Cei de pe forum cauta opinii avizate sau experientele celor care au urmat tratamente, va rog nu va spuneti parerile arbitrar, oamenii chiar au nevoie de ajutor. Asa am ajuns si eu aici.

(*modificat de admin)
0
06-11-2011, ora 20:32
alyss15
Nu este medic/terapeut
alyss15
Buna, sunt Alina si am 18 ani.am si eu o intrebare am fost la medicul neurolog si a spus ca am lombosciatica si ca 2 inele de la coloana nu imi sunt sudate bine.am dureri de spate si durerea a coborat spre picior de o saptamana ma doare si piciorul si imi amorteste el mi-a recomandat sa iau niste medicamente.o sa imi treaca?ce tratament ar trebui sa fac?astept raspunsul dumneavoastra.
0
11-11-2011, ora 02:12
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
Sint intru totul de acord cu utilizatorul "nonauna". Cunosc persoane care s-au vindecat atit de ADHD cit si de Alzheimer.
"Cicatrice" (scarface) bate cimpii.
0
11-11-2011, ora 02:30
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
RASPUNS PENTRU ALINA (alyss15). Incearca sa-ti administrezi urmatoarele produse: CARTILAGE REPAIR (produs de SPRINT PHARMA) + BOSWELLIA (de la DACIA PLANT) + ULEI DE SOMON (produs de BIOSYNERGIE).
1 comprimat din fiecare produs, de 2 ori pe zi, inainte de masa cu o 1/2 de ora, sau dupa masa (tot dupa o 1/2 de ora) daca ai probleme de natura digestiva (arsuri, dureri stomacale sau hepatice), pina la instalarea efectelor terapeutice (intre 2 si 6 luni).
In plus, poti aplica local unguentul TAINA URSILOR produs de ALPIFRESH.
MULTA SANATATE, ALINA !!!
0
12-11-2011, ora 16:55
alyss15
Nu este medic/terapeut
alyss15
multumesc mult pentru ajutor
0
12-11-2011, ora 17:09
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
CU MULTA PLACERE, ALINA !
0
26-12-2011, ora 18:30
marian mc
Nu este medic/terapeut
marian mc
buna ziua am avut un acccident de masina si in urma descarcerarii am fost gasit cu capul pe volan, din spital am fost eliberat cu GLASGOW 7 si nu imi dadeau nici o sansa dar usor usor mi-am revenit(nu total), am fost in coma de gradul II 8 zile, tot ce a spun stiu de le mama pt ca ea a fost in spital in noaptea aia, va rog sa-mi spuneti ce inseamna diagnosticul asta, nu sunt in romania de 5 ani si in urma accidentului nu-mi aduc aminte nimic de aici chiar daca am trait multi ani aici, doar foarte putine lucruri imi amintesc.dr neurolog care ma are pe mine in supraveghere preconizeaza cam 2 ani sa-mi revin cum am fost, eu nu pot sa accept ideea asta pt ca am fost un om foarte activ, el spune ca in momentul socului s-a deplasat creierul din pozitia lui si acum trebuie sa astept sa se puna pe locul lui VA MULTUMESC MULT SI ASTEPT O PARERE pt mai multe detalii va rog sa le solicitati
0
29-12-2011, ora 18:56
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
PENTRU A SCAPA DE CONSECINTELE SOCULUI TRAUMATIC LA CARE AI FOST EXPUS, ITI RECOMAND ADMINISTRAREA ~~~REMEDIULUI HOMEOPATIC ARNICA MONTANA - 9 CH (o granula la 10 zile, cel mult 10 saptamini.Remediul se tine sub limba pina la dizolvarea completa! Daca ai rezultat terapeutic dupa numai o granula, nu iti mai administrezi remediul. Ai grija la efectele pe care le va derula acest remediu in timp...)~~~
MAI POTI ASOCIA LA ACEST TRATAMENT SI ~~~GEMODERIVATUL DE TEI ARGINTIU(1 ml. diluat in 100 de ml. de apa inainte de masa cu 15 minute, de 2 ori/zi, timp de 50-60 de zile)~~~
INSANATOSIRE GRABNICA ITI DORESC !!
0
01-01-2012, ora 17:43
marian mc
Nu este medic/terapeut
marian mc
multumesc foarte mult pentru indrumari, , vreau sa-mi spune-ti ce inseamna scorul GLASGOW 7 daca se poate, am vb cu dr neurolog care ma are pe mine in supraveghere si presupune ca in momentul socului s-a miscat creierul din pozitia lui si acum trebuie sa astept sa astept sa se pozitioneze pe locul lui iara, mi-a spus dr ca preconizeaza cam 2 ani insanatosirea dar el spera sa fie mai repede LA MULTI ANI SI TOT CE VA DORITI SA SE IMPLINEASCA!!!!
0
02-01-2012, ora 00:01
marian mc
Nu este medic/terapeut
marian mc
mentionez ca in cazul meu persista pierderea de memorie adica daca sunt intrebat ce am facut saptamana trecuta nu imi aduc aminte ce am facut daca nu imi da cineva un indiciu, am vorbit cu o fata care a studiat psihologia si mi-a spus ca in creier sunt niste camere in care raman lucrurile importante si lucrurile mai putin importante se sterg.eu am lucrat in domeniul constructiilor si dintre toate lucrarile imi amintesc doar 2 dar nu imi amintesc spre exemplu in ce cartiere au fost lucrarile(macar astea care imi aduc aminte de ele) MULTUMESC si imi fac placere indicatiile voastre!
0
08-02-2012, ora 14:27
mariko86
Nu este medic/terapeut
mariko86
buna ziua, am avut pareza faciala pe partea stanga( bells palasy in anul 2010 eram in Anglia), mi s-a administrat prednisol si aciclovir, zic eu k mi-am revenit complet numai k uneori am o mik durere pe partea stanga a emisferei capului sus si muschi obrazului stang ii simt slabiti.poate sa imi spuna cineva va rog dak este ceva grav sau am ramas cu sechela de la paralizie?
0
08-02-2012, ora 15:19
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
RASPUNS pentru MARIKO:

Iti recomand o cura de 3 luni cu LAPTISORUL DE MATCA(produs de ALEVIA) + B NATURAL(de la DACIA PLANT), cite 1 comprimat din fiecare produs inainte de masa cu 1/2 de ora, de 2 ori/zi. Te mai poti ajuta si cu gelulele de ULEI DE SOMON de la BIO-SYNERGIE(2/zi, in asociere cu cele 2 comprimate). Daca esti alergica la produsele apicole(B NATURAL contine si polen...), foloseste doar DROJDIE de la DACIA PLANT.
Un alt produs foarte util in rezolvarea afectiunii tale, ar fi B-COMPLEX 100 de la SOLARAY; cite 1 comprimat/zi. Acesta nu se combina cu celelalte 4 medicamente naturiste mentionate mai sus !!
0
10-02-2012, ora 13:51
mariko86
Nu este medic/terapeut
mariko86
multumesc mult pentru sfat o sa incerc cu B-complex 100 de la solaray, am inteles ca este foarte bun, multa sanatate va doresc
0
10-02-2012, ora 22:49
STEFAN CIPRIAN
Nu este medic/terapeut
STEFAN CIPRIAN
BUNA SEARA, MARIKO!
In eventualitatea in care dupa o cura de 50 de zile cu B-COMPLEX 100 nu obtii nici-un rezultat terapeutic, asociaza atunci la acest produs, HARPAGOPHYTUM de la PRO NATURA; 2 comprimate/zi.
INSANATOSIRE GRABNICA, MARIKO!
0
20-02-2012, ora 15:28
simonik79
Nu este medic/terapeut
simonik79
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum as putea scapa de ameteala? Am fost diagnosticata cu distonie neurovegetativa, dupa ce toate analizele la sange au iesit bune, mai putin cele care indicau o mica lipsa de magneziu, am facut un RMN cranian, care a fost OK, raze pt coloana si pt sinuzita, dar si pt plamani, toate curate. Fac tratament de o luna si 4 zile cu bilobil. Ametelile nu mai sunt atat de dese, dar inca le mai am. Am facut 10 zile vit B1 si B6 injectaibil si acum iau calciu cu vit C si magnerot (1pe zi). Mentionez ca sunt cadru didactic si inainte de sarbatorile de iarna simteam o oboseala groaznica in tot corpul. Se trateaza aceasta afectiune si cum, deoarece medicul cardiolog care mi-a pus acest diagnostic acum aproape o luna a zis sa stau linistita, ca nu e nimic grav. Tensiunea mea este, in general, 10/8 sau 11/7 sau 11/8. Va multumesc.
0
21-02-2012, ora 23:04
Dacian Purcarita
Identitate neconfirmată
Dacian Purcarita
Raspuns pt af50
"Sola dosis facit venenum" dupa cum spunea Paracelsus.
Neuro optimizer este un produs fitofarmaceutic care imbunatateste sinteza dopaminei la doze terapeutice, si NU "AFECTEAZA " receptorii dopaminergici, Ingredientele produsului ar putea avea efecte toxicodinamice doar daca ar fi luate in supradoza, in doze terapeutice este un f bun neuroprotector si neurotrofic.
0
20-04-2012, ora 11:25
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Scarface nu mai dezinforma nu spui decat prostii din ciclul "teoria conspiratiei", acel Neuro-optimizer a dat niste rezultate SPECTACULOASE.
0
08-07-2012, ora 17:36
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
buna ziua
puteti sa imi spuneti va rog se poate descoperi un AIT CEREBRAL doar daca mi s-a facut un control la neurolog in policlinica? alte investigati nu mi-au facut doar mi-au pus diagnosticul si reteta neadecvata zic eu cu caviton si gabaran
dupa ce am citit pe net sunt necesare si anticoagulante?? de 1 luna urmez acest tratament dar simptomele se agraveaza la inceput aveam 2 degete amortite la mana stanga acum imi amorteste mana pina la cot
0
10-11-2012, ora 19:17
xmxmatrix
Nu este medic/terapeut
xmxmatrix
Buna ziua. Am si eu o intrebare si o mare nelamurire la care as dori daca se poate un raspuns. Lucrurile stau in felul urmator: In anul 2006 am fost operat de apendicita, tipul anesteziei: rahianestezie (dupa cca 6-7 incercari intr-un final s-a reusit), cand a inceput operatia propriu-zisa eu inca nu eram sub efectul anesteziei asa ca am simtit, cadrele medicale s-au speriat si mi-au facut si anestezie totala. La acea vreme aveam 23 ani, 1, 90 inaltime si 60 kg. Dupa operatie a inceput calvarul. Ameteli puternice, dureri de cap, oboseala si senzatie de somn continua, cascat,. Am facut toate investigatiile posibile adica, RMN, CT, etc etc nu mi s-a gasit absolut nimik. dupa aproximativ un an de zile simptomele s-au mai calmat insa niciodata nu mi-au trecut. am o permanenta stare de usoara ameteala ( nu se invarte nimik cu mine, nu imi vine sa cad din pcioare, pofta de mancare normala) care este foarte deranjanta, simt ca ar veni de undeva din zona cefei, si o oarecare presiune in cutia craniana dar de intensitate mica. Intrebarea mea este urmatoarea: Poate fi acea operatie cauza problemelor? si aici ma refer la modul, cantitatea si tipurile de anestezii folosite. Poate fi o modificare a presiunii lichidului cefalorahidian? V-as fi foarte recunoscator daca as primi un raspuns. Tin sa mentionex ca de atunci au trecut aprox 6 ani. Va multumesc.
0
16-12-2012, ora 14:24
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl doctor am o problema cand stau intins pe pat seara la culcare imi apare un vuet intrerupt in urechea dreapta iar cind ma ridic in picioare dispare acel vuet sacadat va rog sa mi dati un raspuns cu respect
0
28-03-2013, ora 15:01
Mada09
Nu este medic/terapeut
Mada09
Buna ziua, as dori sa va spun ca zilnic ma trezesc cu dureri de cap, amenteli, dureri in adancul ochilor, greata si un pic tulburari de vedere.De la ce ar putea fi sintomele aceastea?Am avut sinuzita de curand, am spondiloza cervicala si cand am fost mica am avut convulsi. Va multumesc
0
01-04-2013, ora 18:53
elenalaura_ro
Nu este medic/terapeut
elenalaura_ro
Buna ziua,

unchiul meu are un prieten in varsta de 57 de ani, care in urma cu 6 luni a observat ca mana stanga e mai slabita si nu mai are aceeasi forta ca in mana dreapta. Dupa cateva luni a mai observat ca si vocea i s-a schimbat. Simtindu-se tot mai slabit s-a hotarat sa faca un RMN la cap si la coloana.

Concluziile au fost acestea:

Minime leziuni demielinizate subcorticale cu aspect normal.
Scolioza cervicala levoconcava.
Modificari degenerative discale la toate cele trei segmente vertebrale, fara conflict mieloradicular.

A facut si o electromiograma:
Boala de neuron motor periferic cu afectarea minima a muschilor bulbari in momentul examinarii.

Diagnosticul a fost: Scleroza laterala amiotrofica, i s-a recomandat Riluzol.

Care este parea dvs.? Credeti ca ar mai trebui sa faca si alte investigatii pentru a fi sigur de diagnostic? Analizele de sange au iesit bune.

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •