Posibile probleme digestive sau altceva

21-07-2022
Alexandru L
Nu este medic/terapeut
Alexandru L
Buna seara,

Acum 2 ani s-au instalat mai multe probleme de sanatate brusc din cauza stresului generat de pandemie, care au disparut intre timp, cu exceptia problemelor respiratorii care ma deranjeaza destul de mult.

La inceput nu puteam respira foarte bine, acum din fericire e bine, cu exceptia momentului cand ma asez pe spate sau cand ma aplec. Daca in timp ce stau jos fac exercitii pentru abdomen, imi tremura toti muschii din acea zona si ma dor putin, dar ca prin magie dupa putin timp, incep sa respir fara probleme. Daca nu fac exercitii si doar ma fortez sa respir, simt ca niste furnicaturi in interiorul abdomenului la prima respiratie fortata, ca si cum s-ar umfla ceva, iar pe urma respir bine cateva minute bune, dupa care trebuie iar sa fortez, ca si cum niste gaze s-ar plimba atunci cand eu fortez respiratia. Cand ma ridic in picioare din pozitia explicata, am eructatii imediat si simt ca si cum se reduce presiunea din abdomen.

De asemenea, din cand in cand am niste spasme abdominale care dureaza 1 secunda (care din observatiile mele par a fi cauzate de gazele intestinale) si cand se intampla, respir foarte bine, dar dupa ceva timp, scade din nou capacitatea respiratorie. Cu cat stau mai mult cu abdomenului intr-un unghi de 45 %, cu atat frecventa spasmelor creste.Pe langa ce am spus, sternul imi trozneste destul de des si cand se intampla acest lucru, la scurt timp, apar mici dureri in locurile in care trozneste, care dispar dupa putin timp.

De precizat ca am fost la toti medicii la care am stiut si nu au gasit o cauza, am fost inclusiv la psiholog + psihiatru, dar nu am observat imbunatatiri in acea zona, ceea ce m-a ajutat a fost schimbarea alimentatiei prin renuntarea la alimentele greu de procesat.

Aveti un sfat pe care as putea sa il iau in considerare pentru a rezolva problema?

Multumesc
2 comentarii
0
21-07-2022, ora 14:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
De precizat ca am fost la toti medicii la care am stiut
La un medic pneumolog ati fost ?
0
23-07-2022, ora 15:03
Alexandru L
Nu este medic/terapeut
Alexandru L
Buna ziua,

Am fost la pneumolog, am facut si radiografie si totul a iesit normal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •