Postinorul da ciclul menstrual peste cap?

06-10-2007
melcutu
Nu este medic/terapeut
melcutu
Am intrerupt anticonceptionalele, mi-a venit ciclul si in a 10 zi de cand a venit s-a rupt prezervativul in timpul actului sexual.
Am luat postinor conform indicatiilor farmacistei, prima pastila cam la 10 ore dupa actul sexual, a doua la 12 ore fix.
La 6 zile de la data la care am luat prima pastila am inceput sa am scurgeri ca la prima zi de ciclu si dureri abdominale care le am numai la menstra
Pentru ca e prima data cand folosesc contraceptia de urgenta si nu stiu mai nimic despre efectele secundare ale acesteia, as dori sa imi spuneti daca e normal sa am astfel de scurgeri, daca as fi putut ramane insarcinata si daca organismului isi va reveni la ciclul normal in urmatoarea luna.
Va multumesc!
3 comentarii
0
08-10-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Uf, cum se mai rup prezervativele astea.Si eu am luat postinor de vreo doua ori in 10 ani de casnicie si mi s-a intimplat si mie sa am ciclu mai devreme, la citeva zile de cind am luat pastilele.Am auzit ca pot avea efecte si mai grave(vezi prospectul in caz ca nu l-ai aruncat, daca nu vezi pe sit-ul asta la rubrica medicamente).Nu-ti face griji, insa, lucrurile vor reveni la normal !
0
08-10-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, de regulă după Postinor apare "ciclul".
0
03-11-2010, ora 17:07
unumic
Nu este medic/terapeut
unumic
domule doctor aveti un nr de telefon
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •