Ureche înfundată, dureroasa și ganglion sub lobul urechii

03-02-2022
Alexa12340
Nu este medic/terapeut
Alexa12340
Buna seara.
Am o problema care persista de peste 2 săptămâni. A început prin a simți urechea înfundată din ce in ce mai tare, apoi au apărut dureri insuportabile, am mers la medic și mi-a dat antibiotic și ibubrofen o săptămână.durerile s-au calmat câteva zile, dar au reapărut. Am decis sa merg la o clinica privata, având programare peste 4 zile.Ganglionul se afla sub lobul urechii și are dimensiunea cat a unei boabe de mazăre, la fel și aceasta este foarte dureros. Am ușoare dureri la inghitire.Va rog să-mi recomandați ceva in acest timp. Durerile sunt foarte mari, chiar și la atingerea urechii, este complet înfundată, are rare ori un lichid apos incolor care se scurge in cantitate foarte mica, simt un tiuit și un vârtej.o seara frumoasa!
1 comentarii
1
04-02-2022, ora 04:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Posibil. Otita externa..
1.urechea se usucă în interior cu un colt de la șervețelul de hârtie făcut sul sa fie mai ferm. De mai multe ori se introduce șervețelul pana iese uscat.
2.se pune o vata îmbibata în alcool sanitar. Scursa. Făcută sul.. Se introduce cât de adânc merge. Peste ea o sa se pună câte 5 pic de Otipax. Care scoate durerea. Asa acționează mai bine. Decât pus simplu picăturile în ureche
Se poate pune otipax cât de des e nevoie
3.antibiotic și antiinflamator și antialergic
4la orl.. Pentru aspiratii
5. Cauza otite externe poate fi și o infecție dentara. Asa ca poate e cazul și de stomatolog
Restul mai citiți pe forum ce am scris despre otite externe
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •