Problema urechi, orice informatie e binevenita

25-01-2011
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
Buna, de ceva vreme am o problema, momentan mai minora sa zic asa, dar e bine de stiut ce am asta ca sa nu se agraveze. Ziua totul e ok, dar seara cand ma pun in pat am senzatia de ureche infundata la urechea stanga, nu foarte tare, usor deranjanta, si foarte putin la urechea dreapta. Daca casc fortat, se aud pocnituri si se desfunda pe moment, dar senzatia revine dupa cateva secunde. E posibil sa fie doar un dop, sau e inceputul a ceva mai grav? Si ce mi-ati recomanda pentru problema? Repet ca senzatia de infundare e usoara, doar enervanta, nu e infundare completa. Va multumesc de timpul si raspunsul acordat.

Scuze ca am mai postat asta o data la un alt topic deschis aici da ma gandeam ca acel topic e mort si am decis sa deschid unul noi.
7 comentarii
0
26-01-2011, ora 07:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati scris foarte corect
totul din ce ati enumarat este posibil..
un consult ORL.. o sate lamureasca in cateva minute daca este dop..sau este problema de disfunctie tubara sau este vorba de circulatie cerebrala
0
26-01-2011, ora 11:17
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
Va multumesc de sfaturi. As mai dori sa specific ca de obicei am o mucoasa parca in spatele nasului pe care trebuie sa o scot mereu ca e enervanta. Am fost fumator, dar acum nu mai fumez, si mucoasa e tot acolo, mai ales dimineata. Poate acest detaliu va spune ceva in legatura cu ce as putea avea. Ma gandesc ca daca aceasta mucoasa are legatura cu ce am la ureche, dop nu e..
0
26-01-2011, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, are legatura inflamatia din rinofaringe poate duce la desfunctie tubara.
un aparat de aerosoli var ajuta mult.
0
26-01-2011, ora 14:13
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
V-as fi recunoscator daca ati dori sa imi recomandati ceva tratament. Sau cum achizitionez un asemnena aparat si cum se numeste. Va multumesc pt promptitudine si ajutor.
0
26-01-2011, ora 14:56
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
M-am interesat de aparat cu aerosli, am vazut cum pot achizitiona unul doar ca nu stiu ce sa pun in el. Sau daca trebuie sa iau pe langa asta ceva medicamente. Va multumesc.
0
26-01-2011, ora 15:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in aparatul de aerosoli se pune
1 fiola de ACC + 2 pic de ulei volatil de eucalipt + ceai cald pana la indicatorul de pe aparat, se fac 3-4 sedinte pe zi cate 10 minute.
urechile trebuie incalzite cu saculete cu sare calda la culcare.
sinupret sau eurespal 3 pe zi
seara la culcare 1 tab de aerius
0
26-01-2011, ora 15:56
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
Va multumesc de raspuns, am sa imi achizitionez un aparat si am sa va urmez indicatiile. Toate aceste medicamente le voi gasi in farmacii fara reteta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.