Ureche infundata senzatie de presiune

08-03-2023
Denissavulescu
Nu este medic/terapeut
Denissavulescu
De 2-3 zile ma confrunt cu urechea semi infundata care trecea la miscarea maxilarului sau curatarea cu betisorul….acum mi s-a infundat de tot si nu mai trece cu nimic si am o senzatie de presiune inauntru, cand misc maxilarul se aude un sunet inauntru (as descrie ca sunetul atunci cand mesteci in piure), inainte de asta urechea cu probleme producea foarte multa ceara maro inchis + o senzatie de mancarime dupa folosirea betisirului de curatare…sa fie un dop de ceara ? Un spray pentru ceara + o pompa de urechi pentru bebelusi ar merita sa incerc ? Sau ce as putea lua ? multumesc !
6 comentarii
0
08-03-2023, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Orice o sa încerci.. O să-ți producă deja Durere
Ai împins cerumenul cu bețișor ul peste timpan
Mergi la orl.
0
08-03-2023, ora 14:31
Denissavulescu
Nu este medic/terapeut
Denissavulescu
Multumesc pentru raspuns, din pacate abea peste 1 sapr pot ajunge, intre timp cu ce as putea sa mai ameliorez putin sa topesc din ceara sa aud cat se cat ? spray de urechi sau boramid, care ar fi mai bun ?
0
08-03-2023, ora 15:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Apa oxigenata 5 pic. Așteptat 5 min
Și un șervețel de hârtie făcut cotul sul
Uscat în interior
0
08-03-2023, ora 16:20
Denissavulescu
Nu este medic/terapeut
Denissavulescu
Multumesc mi am luat si tensiunea ca sa exclud tensiune arteriala ca si cauza pentru ca am senzatia ca imi explodeaza urechea efectiv, am 11/8 - 12/8 deci e ok, daca imi astup urechea cu degetul senzatia de presiune dispare, merg la farmacie si incerc cu apa oxigenata
0
12-03-2023, ora 04:06
Denissavulescu
Nu este medic/terapeut
Denissavulescu
Nu va suparati ca intreb, cumva stomacul poate da aceasta presiune in cap si senzatia de urechi infundate ca si cum as si la mare altitudine, pe sistem nervos ? De multi ani tot am am fost diagnosticat cu gastrita de reflux (dar eu nu simt arsuri), dischinezie biliara, stomac in cascada…dar nu prea am alte simptome inafara de o incordare/greutate in stomac uneori si senzatie de foame continua….am observat ca putin mi se ameliozreaza urechile dupa ce mananc sau daca imi masez putin stomacul…dar tot raman putin infundate si scot clei zilnic
0
12-03-2023, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Corpul.. Este un bio robot.
Toate sistemele au legătură între ele
Activitatea normala a unei celule din corp depinde de starea tractului digestiv
Pe acolo ajung. Sau nu ajung nutrientii în corp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •