usturime puternica a ochiului

30-05-2009
Suto
Nu este medic/terapeut
Suto
Aseara mi-am frecat ochiul drept si am simtit o puternica usturime, de parca as fi avut un corp strain. N-am putut dormi toata noaptea, m-a durut foarte rau, a lacrimat si s-a inrosit, mi s-a umflat peoapa. Nu inteleg ce s-a putut intampla dar acum vad in ceata si nu-mi mai trece durerea. Va rog frumos sa-mi dati un sfat, este sambata si nu pot merge la medic.
3 comentarii
0
30-05-2009, ora 18:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Mergi la oftalmolog, este o conjunctivita si este posibil sa fie vorba despre un corp starin corneean sau conjunctival ( trebuie examinata cu atentie pleoapa superioara) sau o keratita???; Ce iti mai recomand? Igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No Tears", Floxal( Ciplox ) colir, in amandoi ochii ( AO) 1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, lacrimi artificiale, Visustrin( Lubristil) in amandoi ochii -1 picatura de cinci ori pe zi, la cinci minute dupa Floxal, 10 zile, iar seara, un unguent Floxal( sau daca avem Ciplox colir- Ciplox unguent), 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale- 10 zile, Claritine, 1 tb pe zi, seara, 10 zile; daca este si o keratita, ar trebui administrat si un antiviral; numai bine
0
30-05-2009, ora 19:08
Suto
Nu este medic/terapeut
Suto
Va multumesc mult pentru raspuns. Din pacate nu dispun momentan de banii necesari unui tratament atat de complex. Am observat ca am o bubulita cat o gamalie de ac pe pleoapa superioara, de culoare galben-transparent. Am mers la farmacie si mi s-a recomandat Garasone, cate 1-2 picaturi de 3 ori pe zi. Ce parere aveti? Este oare suficient? Va multumesc anticipat.
0
30-05-2009, ora 21:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Sunt oftalmolog, eu recomand Garasone mai rar ca prima optiune terapeutica; exista si contraindicatii pentru corticosteroizi si Garasone cotine si un steroid; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: