sarcina si glaucom
buna ziua,
sunt gravida in 4 saptamani si am glaucom -fac tratament cu xalatan si cosopt-am intrebat ginecologul despre riscurile tratamentului asipra sarcinii si mi-a raspuns ca sunt minime?as vrea sa stiu daca este adevarat-mi-e teama pt sanatatea copilului-va multumec
sunt gravida in 4 saptamani si am glaucom -fac tratament cu xalatan si cosopt-am intrebat ginecologul despre riscurile tratamentului asipra sarcinii si mi-a raspuns ca sunt minime?as vrea sa stiu daca este adevarat-mi-e teama pt sanatatea copilului-va multumec
3 comentarii
ar trebui sa mergeti la oftalmologul dumneavoastra pentru o reevaluare
in general in sarcina tensiunea intraoculara este mai mica.
se recomanda evitarea prostaglandinelor (cum este xalatanul) pe toata durata sarcinii si b blocantelor in primul trimestru (cum este timolol din cosopt)
se recomanda o grupa de madicamente (alfa agonisti) cum este brimonidina, care inca nu este pe piata romaneasca.
tratamentul depinde de asemenea de tipul glaucomului. Ideea este sa nu luati decizii singura asupra tratamentului ci sa mergeti regulat la oftalmologul care va supravegheaza, care poate pt moment, daca tensiunea ii permite sa suspende trat, insa sub o atenta supraveghere. mai exista si solutii de trat LASER, dar asta depinde de tipul glaucomului dumneavoastra
multa sanatate mamicii si bebelusului!
Dr Oana Andrei
Clinica Oftalmix
in general in sarcina tensiunea intraoculara este mai mica.
se recomanda evitarea prostaglandinelor (cum este xalatanul) pe toata durata sarcinii si b blocantelor in primul trimestru (cum este timolol din cosopt)
se recomanda o grupa de madicamente (alfa agonisti) cum este brimonidina, care inca nu este pe piata romaneasca.
tratamentul depinde de asemenea de tipul glaucomului. Ideea este sa nu luati decizii singura asupra tratamentului ci sa mergeti regulat la oftalmologul care va supravegheaza, care poate pt moment, daca tensiunea ii permite sa suspende trat, insa sub o atenta supraveghere. mai exista si solutii de trat LASER, dar asta depinde de tipul glaucomului dumneavoastra
multa sanatate mamicii si bebelusului!
Dr Oana Andrei
Clinica Oftalmix
Multumesc f.mult dnei doctor-este primul raspuns argumentat si explicit pe care l-am primit pana acum-
Glaucomul meu este de tip secundar rezultat unei decolari de retina iar tensiunea medie este de 21-24
Va multumesc-sper ca raspunsul dvs sa ajute si altor pacienti
Glaucomul meu este de tip secundar rezultat unei decolari de retina iar tensiunea medie este de 21-24
Va multumesc-sper ca raspunsul dvs sa ajute si altor pacienti
nu uitati sa mentionati ginecologului decolarea de retina !
Sarcina usoara si un bebe sanatos!
Sarcina usoara si un bebe sanatos!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Sarcină în timpul tratamentului cu cabergolina
- 4Întrerupere sarcina prin tratament medicamentos
- 4Bipolaritatea și sarcina la femei
- 0Tratament infectie cu febra care nu mai trece
- 1Contact neprotejat in timpul tratamentului cu antibiotice.
- 2Sarcina si antibiotic
- 1Operatie colecistectomie sarcina
- 1Vaccinul BOOSTRIX
- 1Durere stanga puternica
- 3Sarcina - soțul ia cymbalta