scaun cu sange
Buna ziua,
Astazi dupa ce m-am trezit am mers la baie si am avut un scaun normal, dupa parerea mea. Nu am fost constipata si nici nu m-am fortat in vreun fel. Problema este ca am observat o culoare rosiatica in scaun, si nu stiu ce sa cred. Nu stiu daca este vorba despre sange sau altceva. Am citit pe internet despre hemoroizi si alte posibile boli care ar putea cauza asa ceva. Mentionez ca nu am avut niciun alt fel de simptom, nu am avut dureri sau mancarimi, si nici nu mi-a ramas sange pe hartia igienica.
Am mai citit un articol unde scria ca Fierul si unele alimente, cum ar fi sfecla, pot da scaunului un aspect rosu sau negru, indicand gresit sange in scaun. Exista cumva posibilitatea sa fie din cauza faptului ca in ultima saptamana am mancat foarte mult pepene, mai ales inainte de culcare, pepene care contine fier si care ar putea produce eroarea de mai sus?
Va rog sa ma ajutati cu un mic sfat in aceasta privinta. Are rost sa ma ingrijorez foarte mult sau e posibil sa nu fie nimic important?
Va multumesc anticipat pentru ajutor si raspunsuri!
Astazi dupa ce m-am trezit am mers la baie si am avut un scaun normal, dupa parerea mea. Nu am fost constipata si nici nu m-am fortat in vreun fel. Problema este ca am observat o culoare rosiatica in scaun, si nu stiu ce sa cred. Nu stiu daca este vorba despre sange sau altceva. Am citit pe internet despre hemoroizi si alte posibile boli care ar putea cauza asa ceva. Mentionez ca nu am avut niciun alt fel de simptom, nu am avut dureri sau mancarimi, si nici nu mi-a ramas sange pe hartia igienica.
Am mai citit un articol unde scria ca Fierul si unele alimente, cum ar fi sfecla, pot da scaunului un aspect rosu sau negru, indicand gresit sange in scaun. Exista cumva posibilitatea sa fie din cauza faptului ca in ultima saptamana am mancat foarte mult pepene, mai ales inainte de culcare, pepene care contine fier si care ar putea produce eroarea de mai sus?
Va rog sa ma ajutati cu un mic sfat in aceasta privinta. Are rost sa ma ingrijorez foarte mult sau e posibil sa nu fie nimic important?
Va multumesc anticipat pentru ajutor si raspunsuri!
1 comentarii
Nu cred ca este vorba de sange in scaun, probabil este de la pepene.poti face analize acest lucru se vede daca ai anemie
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Ocluzie intestinală copil
- 2Helicobacter pylori
- 1Gastroscopie
- 2Polipi colon
- 1Disconfort după masă
- 0hernie transhiatala gastrica neoperabila, arsuri din gât
- 1EDS normală, dar gastrita la biopsie
- 1Tinctura ghințură la copii
- 1Eructații adolescenti - eructații cu miros de ou și durere de burtă
- 2Endoscopie si Nexium