Dinte ciobit :(
Mi-am ciobit unul dintre dintii din fata sus. ciobitura este in partea de jos a dintelui. din fata nu se observa decat putin dar pe partea din interior a sarit o bucata mai mare de smalt (cel putin asa mi se pare mie). cum se poate rezolva? nu ma deranjeaza atat forma dintelui cat posibilitatea de a se caria sau sa se toceasca anormal de repede. exista vreo solutie care sa nu implice pilirea dintelui? de exemplu curatarea zonei cu o solutie si apoi aplicarea unei alte solutii (gen rasina) care sa se intareasca si sa protejeze zona? multumesc
3 comentarii
Trebuie vazuta si cauza pt care dintele s-a ciobit.
Zona lipsa se poate completa cu material alb de plomba (compozit).
Daca aveti bruxism, atunci ar trebui facuta o gutiera de protectie (se poarta noaptea).
Zona lipsa se poate completa cu material alb de plomba (compozit).
Daca aveti bruxism, atunci ar trebui facuta o gutiera de protectie (se poarta noaptea).
multumesc pentru raspuns nico_g. dintele l-am ciobit eu din greseala. nu am bruxism.
pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului? plomba banuiesc ca trebuie schimbata o data la cativa ani si nu as vrea sa mi se pileasca din dinte de fiecare data.
pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului? plomba banuiesc ca trebuie schimbata o data la cativa ani si nu as vrea sa mi se pileasca din dinte de fiecare data.
"pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului?"
Depinde de medic, dar si de forma fracturii.
Oricum nu se pileste mult din dinte.
Depinde de medic, dar si de forma fracturii.
Oricum nu se pileste mult din dinte.
Alte subiecte recente din această secțiune: