Dinte ciobit :(

06-12-2010
Tunis
Nu este medic/terapeut
Tunis
Mi-am ciobit unul dintre dintii din fata sus. ciobitura este in partea de jos a dintelui. din fata nu se observa decat putin dar pe partea din interior a sarit o bucata mai mare de smalt (cel putin asa mi se pare mie). cum se poate rezolva? nu ma deranjeaza atat forma dintelui cat posibilitatea de a se caria sau sa se toceasca anormal de repede. exista vreo solutie care sa nu implice pilirea dintelui? de exemplu curatarea zonei cu o solutie si apoi aplicarea unei alte solutii (gen rasina) care sa se intareasca si sa protejeze zona? multumesc
3 comentarii
0
06-12-2010, ora 18:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Trebuie vazuta si cauza pt care dintele s-a ciobit.
Zona lipsa se poate completa cu material alb de plomba (compozit).
Daca aveti bruxism, atunci ar trebui facuta o gutiera de protectie (se poarta noaptea).
0
08-12-2010, ora 15:44
Tunis
Nu este medic/terapeut
Tunis
multumesc pentru raspuns nico_g. dintele l-am ciobit eu din greseala. nu am bruxism.
pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului? plomba banuiesc ca trebuie schimbata o data la cativa ani si nu as vrea sa mi se pileasca din dinte de fiecare data.
0
08-12-2010, ora 16:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului?"

Depinde de medic, dar si de forma fracturii.
Oricum nu se pileste mult din dinte.
Adaugă un comentariu / răspuns