pilula uitat si aparitia menstruatiei

07-05-2011
dgg
Nu este medic/terapeut
dgg
buna ziua! am si eu o intrebare.. am uitat a 10-a pilula din blister si mi-am adus aminte tarziu. stiu ca nu avea rost sa o iau daca trecusera mai mult de 12 ore asa ca am lasat-o si am luat-o in ziua urmatoare la aceeasi ora pe cea de-a 11-a. a doua zi mi-a venit menstruatia. Acum cum mai procedez? le iau in continuare pana se termina blisterul si fac pauza de 7 zile dupa care le reiau normal? dar in pauza asta imi vine din nou menstra sau daca nu vine de ce nu vine ? spuneti-mi si mie, va rog.. si inca ceva ! cat trebuie protectie suplimentara? multumesc anticipat!
2 comentarii
0
07-05-2011, ora 21:59
Pati04
Nu este medic/terapeut
Pati04
Buna seara! Sunt la a2a cutie de ac Artizia, le iau la ora 22 si as dori sa schimb ora sa le iau la amiaza.Raporturi sexuale nu o sa mai am un timp pt ca prietenul meu este plecat in strainatate.Cand si cum pot schimba ora?
0
08-05-2011, ora 07:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@dgg: Pilula uitata trebuia luata. Acum, daca nu ati luat-o si a venit "menstruatia", cel mai bine este sa faceti pauza de 7 zile si sa reincepeti folie noua, pastrand pilulele ramase in actuala folie, care poate ca va vor folosi mai tarziu. Protectie suplimentara 14 zile.

@Pati: V-am raspuns pe alt topic, unde ati pus aceeasi intrebare.
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul