conteaza varsta?
Buna ziua!..am 16 ani si as dori sa incep sa iau anticonceptionale, bineinteles, cu acordul medicului...insa inainte de asta as dori sa aud cateva pareri:credeti ca este vreo problema daca iau de la varsta asta?
multumesc anticipat!
multumesc anticipat!
4 comentarii
Buna seara,
Nu e NICIO pronlema sa incepi a folosi anticonceptionale.
Propunere:
1. vb.cu mami tau..AR trebui sa-ti fie cel mai bun prieten, CHIAR daca uneori-noi mamele- certam copiii...le vrem BINELE;
2. nu-i nicio problema, DAR te intreb, te-ai gandit ca de la 16 la 46 ani ?!?..va trebui sa le TOT iei...pana-ti vei distruge:ficatul, stomacul, si..POATE te vei ingrasa..ca multe fete !!???
3. PROBLEMA cea mai mare e ca, DACA nu le iei, poti ramane insarcinata sau/si face avort...si chiar NU este de bine...multe femei, fete NU mai pot avea copii pt. ca, la un moment dat-fiind tinere ca si tine-..NU-SI doreau copii si au facut avort..
4. NU sunt in masura sa judec pe nimeni, am si eu copii, DAR..prea devreme..ai probleme..din astea.
iti doresc sa-ti fie BINE in viata.
O seara placuta.
Nu e NICIO pronlema sa incepi a folosi anticonceptionale.
Propunere:
1. vb.cu mami tau..AR trebui sa-ti fie cel mai bun prieten, CHIAR daca uneori-noi mamele- certam copiii...le vrem BINELE;
2. nu-i nicio problema, DAR te intreb, te-ai gandit ca de la 16 la 46 ani ?!?..va trebui sa le TOT iei...pana-ti vei distruge:ficatul, stomacul, si..POATE te vei ingrasa..ca multe fete !!???
3. PROBLEMA cea mai mare e ca, DACA nu le iei, poti ramane insarcinata sau/si face avort...si chiar NU este de bine...multe femei, fete NU mai pot avea copii pt. ca, la un moment dat-fiind tinere ca si tine-..NU-SI doreau copii si au facut avort..
4. NU sunt in masura sa judec pe nimeni, am si eu copii, DAR..prea devreme..ai probleme..din astea.
iti doresc sa-ti fie BINE in viata.
O seara placuta.
daca doctorul ti le-a recomandat in urma unui control e f ok.
multumesc mult pentru sfaturi.mi-au fost foarte utile...
La varsta ta ar putea sa te dezechilibreze hormonal, mai ales ca urmeaza sa le iei pe o perioada lunga. Foloseste prezervativul sau, daca nu se poate, incearca mai degraba contraceptia locala, ca pharmatex (sunt capsule pe care le introduci in vagin si, dupa 10 min, in care se topesc, esti protejata 4 ore), care nu au efecte secundare. Nu lua pilule fara se mergi la medic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Anticonceptionale
- 1Sângerări la schimbarea anticoncepționalelor
- 1Clobetazol unguent
- 2Anticonceptionale pt amanarea menstruatiei
- 1Alcool si anticoncepționale
- 1Sunt pe Diane 35 dar ciclul nu vine
- 1Pastila de a doua zi ellaone
- 1Mercilon menstruație?
- 2Întrerupere anticoncepționale
- 0Nu se mai găsesc contraceptive orale Rigevidon