discromat

02-09-2011
djbitza
Nu este medic/terapeut
djbitza
Buna ziua am facut niste analize la ochi, nu am probleme cu distanta vad foarte bine dar nu deosebeam acele plansee cu mule puncte de diferite culori care reprezentau niste cifre si mi-a trecut pe fisa medicala discromat
as vrea sa stiu si eu ce as putea sa fac in privinta asta ?exista vreo operatie, tratament etc?
vroiam sa mai stiu daca am voie sa dau de carnet
multumesc frumos
2 comentarii
0
04-09-2011, ora 21:18
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Nu exista tratament, este o chestie nativa, te-ai nascut asa.in Romania si nu numai sunt multe persoane cu aceasta afectiune.La noi, conform legii, nu ai voie sa conduci masina amator..in schimb in strainatate, persaonele cu acesta disfunctie, au voie sa conduca amator..poti merge insa la medic si sa faci niste analize amanuntite pt a vedea exact culorile pe care le confunzi..si inca ceva, exista discromat sau partial discromat(1 culoare sau doua), insa la discromat, este vb desore o paleta mare de culori..trebuie facuta diferenta..
0
04-09-2011, ora 22:33
djbitza
Nu este medic/terapeut
djbitza
multumesc mult :)
Adaugă un comentariu / răspuns