Model Sterilet
Bună ziua,
Va deranjez din dorinta de a afla mai multe informatii cu privire la sterilete. Pentru o femeie, in varsta de 28 de ani, fara copii, ce sterilet este recomandat? Inert, Cupru, sau Argint? Despre cele inerte am inteles ca au cea mai mică rata de eficacitate, cele din cupru ca sunt recomandate persoanelor care au deja copii deoarece modifica endromedul si scade posibiltiatea de a avea copii in viitor iar cel de argint este tolerat de organism şi de aici decurg alte dezavantaje?
Ce sfat imi puteti oferi (cupru/argint)?
Va deranjez din dorinta de a afla mai multe informatii cu privire la sterilete. Pentru o femeie, in varsta de 28 de ani, fara copii, ce sterilet este recomandat? Inert, Cupru, sau Argint? Despre cele inerte am inteles ca au cea mai mică rata de eficacitate, cele din cupru ca sunt recomandate persoanelor care au deja copii deoarece modifica endromedul si scade posibiltiatea de a avea copii in viitor iar cel de argint este tolerat de organism şi de aici decurg alte dezavantaje?
Ce sfat imi puteti oferi (cupru/argint)?
4 comentarii
Din cate stiu eu de la medicul meu, steriletul se poate pune numai dupa o sarcina/avort.Nu se pune daca femeia nu a avut nici o sarcina. Mai bine discuta cu medicul sa iti recomande ce e mai potrivit pentru tine.
Acum 10-20 ani categoric nu se recomandau sterilete pentru femei fara nastere/avort, la fel si acestea erau mai doar in cateva modele. Acum exista zeci de modele, de la cele mai simple pana la cercuri din aur. In realitate este prea neinsemnata diferenta intre acestea (doar pretul), fiecare alege in functie de recomandarile ginecologului sau sfaturile prietenelor. In acest moment steriletul este cea mai buna metoda de contraceptie care implica un comfort absolut. Draga bughyman, nu conteaza de care ai sa alegi, important sa nu dai un pumn de bani ca n-are rost (ex: prietena mea si-a pus in R.Moldova cu 60 ron si inca 120 ron transportul). T cu mastacioare din cupru - este cel mai uzual sterilet si ieftin; chiar daca este un model simplu este si foarte bun.
Buna ziua, mi-am pus stelilet Copper TCu 380A, la 7 luni dupa ce am nascut prin cezariana.Il am de o luna si de atunci sangerez in continuu, in prima saptamana a fost mai abundent, am inteles ca era normal.Mentionez ca nu am nici un fel de durere si totusi nu inteleg de ce sangerez si cat o sa mai sangerez?Astept cu nerabdare un raspuns pana reusesc sa ajung la d-na doctor.Va multumesc.
Buna mihaelabmn, sterilet de asta mi-am pus si eu de 5 luni si nu am avut nici o prolema si ma simt chiar f bn, e posibil sa nu ti-l accepte organismul sau sa nu fie pus bn.Ai mai facut vreun contro de cand l-ai pus????
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Sora mea
- 1Cum reusesc sa ma "reinitializez" pentru inca o partida de sex?
- 3Dorinta sexuala in exces?! Oare e conjuncturala aceasta situatie?
- 10Cum ar trebui sa procedez???
- 1E "prea mult" vreodată un lucru rău? Despre dimensiune și dorință
- 5Despre sex și menstruație
- 0Favoritul
- 1Probleme în erecție
- 11Căsnicie fără sex
- 2Prea multa pofta de s.