Vitaminele B1 si B6 la nou nascut.
Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spuneti daca vit indicate de medic, B1 si B6 au contraindicatii pt nou nascuti. va intreb asta deoarece am citit in prospect ca, nu se recomanda mamicilor care alapteaza si nici in perioada cat esti gravida. Facand abstractie ca au fost recomandate de medic, au efecte secundare asupra copilului?
P.S: luam B1- un sfert de flacon, adica 0.5 mg /zi, oral si B6, jumatate de flacon, adica 1ml/zi, oral si
- calciu gluconic - 5ml/zi, oral, zece zile
- de precizat ca la nastere copilul a avut prezentatie occipitala, iesind si cu craniul deformat. Acesta din urma si-a revenit la forma normala cam in 8 ore.
Si inca o intrebare: - dupa ce desfacem o fiola de vit B sau calciu si folosim o parte din continut, ce a ramas in fiola putem sa-i administra ziua urmatoare, sau isi pierd din proprietati?
Va multumesc frumos pt timpul dvs acordat
Va rog frumos sa-mi spuneti daca vit indicate de medic, B1 si B6 au contraindicatii pt nou nascuti. va intreb asta deoarece am citit in prospect ca, nu se recomanda mamicilor care alapteaza si nici in perioada cat esti gravida. Facand abstractie ca au fost recomandate de medic, au efecte secundare asupra copilului?
P.S: luam B1- un sfert de flacon, adica 0.5 mg /zi, oral si B6, jumatate de flacon, adica 1ml/zi, oral si
- calciu gluconic - 5ml/zi, oral, zece zile
- de precizat ca la nastere copilul a avut prezentatie occipitala, iesind si cu craniul deformat. Acesta din urma si-a revenit la forma normala cam in 8 ore.
Si inca o intrebare: - dupa ce desfacem o fiola de vit B sau calciu si folosim o parte din continut, ce a ramas in fiola putem sa-i administra ziua urmatoare, sau isi pierd din proprietati?
Va multumesc frumos pt timpul dvs acordat
3 comentarii
1. Vitamina B6 nu se adm mamicilor care alapteaza, dar se adminsitreaza copiilor. Imi inchipui ca nu dv v-a spus doctorul sa luati vitamine, ci copilului.
2. Se pot adm in ziua urmatoare desfacerii fara a-si pierde din proprietati.
2. Se pot adm in ziua urmatoare desfacerii fara a-si pierde din proprietati.
Buna ziua!
Asa e, medicul a recomandat doar fetitei vitaminele.
Va multumesc pt timpul acordat, si pt raspunsurile dvs.
De maine nu voi mai arunca restul de vitamine si le voi administra in continuare.
Inca o intrebare.Vigantolul, dupa desigilare este valabil doar 20 zile?.presupunand ca in acest interval nu-l terminam. Se elibereaza si fara reteta?
Va multumesc!
Asa e, medicul a recomandat doar fetitei vitaminele.
Va multumesc pt timpul acordat, si pt raspunsurile dvs.
De maine nu voi mai arunca restul de vitamine si le voi administra in continuare.
Inca o intrebare.Vigantolul, dupa desigilare este valabil doar 20 zile?.presupunand ca in acest interval nu-l terminam. Se elibereaza si fara reteta?
Va multumesc!
Vigantolul se elibereaza si fara reteta si nu este scump, in jur de 5-6 lei. Nu isi pierde proprietatile dupa 20 de zile daca este tinut la intuneric (in cutiuta lui) si la temperaturi de sub 25 de grade.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Doarme mult
- 1Bebe 1luna plange cand e schimbat
- 2Răceala mucii galbeni
- 1Scaun des
- 2Scaunul bebelui la 3 zile, vârsta bebe 6 săptămâni
- 2Un ajutor vă rog - antibiotice la bebeluș de o lună
- 0Dexametazona in alăptare
- 0Bebe 2 sapt
- 0Lapte praf, probleme bebe 6 saptamani
- 0Revenirea la vechea formula de lapte praf