expunerea la soare in timpul sarcinii
Sunt insarcinata in 21 de saptamani, as vrea sa merg la mare pt o saptamana si vreau sa stiu daca ma pot expune la soare.Nu am avut prb cu sarcina totul a decurs normal pana acum.Imi poate afecta razele soarelui sarcina, chiar daca imi voi acoperi burtica?
5 comentarii
Salut,
Expunerea la soare pentru gravide nu difera substantial de ceea ce se recomanda pentru restul populatiei. Cu alte cuvinte, inainte de ora 11 am si dupa 4 pm. Soarele nu dauneaza direct sarcinii dar hipotensiunea caracteristica trimestrului 2 si deshidratarea pot provoca tendinte de lesin si eventual contractii uterine.
Recomand de asemenea sa folosesti o crema anti solara cu un index inalt de protectie si sa bei multe lichide.
Vacanta placuta!
Dimitrios Harisis MD
Specialist Obstetrica Ginecologie
Famagusta General Hospital
Cyprus
Expunerea la soare pentru gravide nu difera substantial de ceea ce se recomanda pentru restul populatiei. Cu alte cuvinte, inainte de ora 11 am si dupa 4 pm. Soarele nu dauneaza direct sarcinii dar hipotensiunea caracteristica trimestrului 2 si deshidratarea pot provoca tendinte de lesin si eventual contractii uterine.
Recomand de asemenea sa folosesti o crema anti solara cu un index inalt de protectie si sa bei multe lichide.
Vacanta placuta!
Dimitrios Harisis MD
Specialist Obstetrica Ginecologie
Famagusta General Hospital
Cyprus
ca sa nu deschid un subiect asemanator am sa intreb tot aici, scuze dariaalexandra... eu sunt in saptamana 11... pana acum am fost de 3 ori la plaja, dar la 6-7 seara, si am stat cate jumatate de ora la soare.. stiu ca nu am voie in primul trimestru, insa cat am stat eu poate avea vre'un efect negativ? multumesc anticipat.
Eu stiu ca expunearea la soare voluntara, nu este indicata in sarcina, temperatura corpului femeii insarcinate este mai ridicata de regula, iar soarele mai rau ii face decat bine, dr meu a zis ca pot merge la mare sa ma plimb doar, sa stau la umbra, exclusa expunerea la soare.Am intrebat si eu prietene, cunostiinte daca au stat la soare pe timpul sarcinii, majoritatea au spus ca nu, au stat sub umbrela, si-au acoperit burtica.Eu una te sfatuiesc sa nu mai faci plaja, ai timp destul dupa ce vei naste.
eu stiu ca doar in primul trimestru nu ai voie sa stai la soare.. eu am stat putin, dar dupa 6 seara, si nu era cald, ca nu suport cadura, batea un vant mai racoros, si ma mai udam cu apa din cand in cand..
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Sarcină în timpul tratamentului cu cabergolina
- 4Întrerupere sarcina prin tratament medicamentos
- 4Bipolaritatea și sarcina la femei
- 0Tratament infectie cu febra care nu mai trece
- 1Contact neprotejat in timpul tratamentului cu antibiotice.
- 2Sarcina si antibiotic
- 1Operatie colecistectomie sarcina
- 1Vaccinul BOOSTRIX
- 1Durere stanga puternica
- 3Sarcina - soțul ia cymbalta