Testosteron cu mult peste normal
Din cauza unor probleme menstruale si a pilozitatii excesive am facut o serie de analize hormonale iar testosteronul mi-a iesit cu mult peste nivelul normal: rezultat 8.9 pg/ml iar valorile normale : 0.1 - 1.7
Ce ar trebui sa fac acum?
Ce ar trebui sa fac acum?
5 comentarii
Functia tiroidiana (TSH si FT4) ati investigat-o?
Ce inaltime si greutate aveti?
Cel mai probabil aveti sindromul ovarelor polichistice, care se caract. prin hirsutism (exces de pilozitate), ciclu neregulat, obezitate de diverse grade, rezistenta la insulina si chiar diabet zaharat, acnee!!!
Ar fi indicat sa faceti si TTGO/insulina pt documentarea paraclinica a insulinorezistentei!
Este de asemenea recomandata si ecografia cu sonda endovaginala pt vizualizarea ovarelor!
Este o afectiune care netratata are consecinte nefavorabile asupra capacitatii de reproducere!
Va recomand un consult endocrinologic!
Acest sindrom a constituit si subiectul proiectului meu de licenta!
sanatate multa!
Ce inaltime si greutate aveti?
Cel mai probabil aveti sindromul ovarelor polichistice, care se caract. prin hirsutism (exces de pilozitate), ciclu neregulat, obezitate de diverse grade, rezistenta la insulina si chiar diabet zaharat, acnee!!!
Ar fi indicat sa faceti si TTGO/insulina pt documentarea paraclinica a insulinorezistentei!
Este de asemenea recomandata si ecografia cu sonda endovaginala pt vizualizarea ovarelor!
Este o afectiune care netratata are consecinte nefavorabile asupra capacitatii de reproducere!
Va recomand un consult endocrinologic!
Acest sindrom a constituit si subiectul proiectului meu de licenta!
sanatate multa!
acestea sunt rezultatele analizelor
FSH faza folic. 6.86 mlU/l
LH faza folic. 5.34
free t4 12.21 pmol/l
prolactina 30.28
free testosteron 8.9
Am facut si mamografie si eco. Eco-ula iesit foarte bine iar la sani mi s-a spus ca am vasele dilatate.
FSH faza folic. 6.86 mlU/l
LH faza folic. 5.34
free t4 12.21 pmol/l
prolactina 30.28
free testosteron 8.9
Am facut si mamografie si eco. Eco-ula iesit foarte bine iar la sani mi s-a spus ca am vasele dilatate.
ah, inaltimea 1 75 si 63 kg
si da, am exces de pilozitate si dismenoree
si da, am exces de pilozitate si dismenoree
Ma interesa in special valoarea TSH, pentru a exclude afectarea tiroidiana!
Medicul endocrinolog ce v-a recomandat?
In astfel de situatii se dau contraceptive orale, care regleaza ciclul, scad nivelele hormonilor androgeni (testosteron)!
Medicul endocrinolog ce v-a recomandat?
In astfel de situatii se dau contraceptive orale, care regleaza ciclul, scad nivelele hormonilor androgeni (testosteron)!
medicul mi-a recomandat Diane 35.
Am mai citit si despre un medicament numit metformin, stiti ceva de el?
Am mai citit si despre un medicament numit metformin, stiti ceva de el?
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Ac celule gastrice
- 7Analize medicale usor crescute
- 3Hemoleucograma proasta după transfuzie sânge și plasma
- 2Fier cu valoare de 27, 45 umo/l, iar limitele intre 5, 4 și 18, 6, fetita de 10 ani
- 1Igm crescut
- 0Rezultate analize
- 1Analize medicale
- 1VSH și PCR marit
- 1Rezultate biopsii endoscopie si colonoscopie
- 1interstitiu pulmonar accentuat bilateral?