la 3 ani am fost diagnisticata cu strabism, in prezent am hipermetropie
Buna ziua,
Am 24 de ani iar de la varsta de 3 ani am fost diagnisticata cu strabism, in prezent am hipermetropie. Mentionez ca prezint si ambliopie. Ochiul drept are in prezent o dipotrie de +2, 25 (la consultul pt dipotrii nici cu o dipotrie de +4 nu sesizam nicio imbunatatire pentru ochiul drept insa ochiul stang fiind sanatos, nu avea nevoie de o dipotrie mare, am in prezent la acesta +0, 75). Stiu ca ampliopia nu se mai poate trata (operatie, exercitii), insa as dori sa stiu daca mai pot face ceva in privinta deplasarii ochiului (se deplaseaza usor in exterior). Daca exista exercitii strict pentru aceasta problema?
Am 24 de ani iar de la varsta de 3 ani am fost diagnisticata cu strabism, in prezent am hipermetropie. Mentionez ca prezint si ambliopie. Ochiul drept are in prezent o dipotrie de +2, 25 (la consultul pt dipotrii nici cu o dipotrie de +4 nu sesizam nicio imbunatatire pentru ochiul drept insa ochiul stang fiind sanatos, nu avea nevoie de o dipotrie mare, am in prezent la acesta +0, 75). Stiu ca ampliopia nu se mai poate trata (operatie, exercitii), insa as dori sa stiu daca mai pot face ceva in privinta deplasarii ochiului (se deplaseaza usor in exterior). Daca exista exercitii strict pentru aceasta problema?
3 comentarii
Buna seara! Eu va recomand un tratament de dezambliopizare, sa incercam sa imbunatatim acuitatea vizuala la ochiul drept, strabismul fiind consecinta nefunctionalitatii acestui ochi. Pentru dezambliopizare, va recomand corectie optima si pentru ochiul ambliop, apoi ocluzie cel putin 6 luni, timp de 2 ore pe zi pentru ochiul stg( ochiul care vede bine) si activitati pentru aproape( calculator) pentru ochiul ambliop, avand ochelarii;in plus, exercitii de invatare perceptuala( in Romania exista clinici unde se face terapie NeuroVison). Numai bine
Buna ziua,
stiu ca acum exista si in Romania o terapie pentru dezambliopizare adulti.
succes
stiu ca acum exista si in Romania o terapie pentru dezambliopizare adulti.
succes
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Operatie pentru luxatie anterioara de cristalin la un ochi
- 1Miochimia pleoapa superioara stânga
- 1Miopie
- 1Keratita virala - exista tratament ?
- 0Recomandare clinică Bucuresti
- 1La oftalmologie îți vede propriul ochi pe monitor 3D că într-o tomografie ?
- 3Microftalmie
- 3Tratamente retinopatie de prematuritate pentru adulți. Ce progrese s-au făcut?
- 0Ochelari de citit folositi pentru distanta
- 1Privire in jos, nimeni nu- mi raspunde