Un RMN la cot - explicatii ?

23-04-2013
Myhay89
Nu este medic/terapeut
Myhay89
Practic un sport de contact (full contact), am fost nevoit sa ma apar pe strada ca s-a luat o persoana de mine de aproximativ 120 kg si am lovit cu pumnul spre fata dar a lasat capul in jos si l-am lovit in cap i-ar atunci din cauza impactului prea puternic am simtit o presiune foarte mare in cot ! Reculul a fost foarte puternic si vrau sa confirm ca la pumn sau incheietura mainii nu am patit nimic, doar la cot m-am accidentat foarte tare !
Am fost la urgente, mi s-a facut raza, dar mi-a zis ca nu am nimic la os, mi s-a zis sa ung cu diclofenac si dupa 5 zile sa revin la control.Nu mi-a trecut si am fost la o babuta renumita de prin zona mea si ea mi-a zis ca am osu miscat de la cot, mi-a tras mana si am stat 10 zile cu ea legata la gat intradevar eram mai binisor dar tot ma durea... am vreo 4 luni si ceva de cand stau cu dureri si tot nu imi trece si vreau sa zic ca am facut pauza 3 luni fara sa ridic un pai cu mana !
La spital mi s-a zis sa fac un RMN pt a afla mai exact ce problema am, dar neavand bani nu am putut sa imi fac RMN-ul...
Vreau sa imi spuneti si mie daca a mai patit cineva asemanator si ce problema ar putea sa fie, oricum as vrea sa imi fac un RMN dar nu vreau sa il fac si apoi sa imi zica ca tre sa mai stau cu mana linistit si sa ma dau cu nush ce creme ! asta am facut timp de 4 luni !
pot sa zic ca am folosit si niste produse de la forever : Gelul FREDOOM, Active H A, Crema MSM gel si Crema rosie... dupa ce am consumat astea am inceput sa ma simt mai bine si nu mai aveam dureri seci in cot, dar in momentul in care lovesc in sac simt dure in cot...
Acuma as vrea sa stiu daca sa mai consum produsele de la FOREVER sau sa imi fac un RMN...
Va multumesc !
2 comentarii
0
24-04-2013, ora 21:24
AnorienRO
Nu este medic/terapeut
AnorienRO
Mergeti si faceti RMN-ul. Nu avem de unde stii de la ce anume va doare, iar RMN-ul poate 'vedea' totul la nivel de muchi, tendoane, tesuturi moi.e
Nu mai mergeti la babe, uneori pot face mai mult rau decat bine (va dau exemplu: om cu durere de sold de luni d zile merge la babe la tras, dar durerea nu cedeaza, pana la urma se dovedeste ca are tumora la os, poate chiar cancer. E doar un exemplu, ca sa va dati seama de seriozitatea problemei). Iar o durere cronica de luni de zile dupa ce cotul deja sta in repaus nu e de ignorat.
RMN-ul cu CAS costa in jur de 250 de lei. Este o investigatie foarte importanta in tot ce tine de articulatii, tesuturi moi, oase.

Nu cunosc produsele de la Forever, dar daca nu vreti sa ramaneti cu dureri cronice pentru ani de zile, mergeti si rezolvati acum cat puteti. Nu mai ignorati problema. Nici nu fiti nervosi pe doctori; au facut ce trebuia la momentul respectiv, pentru ca trecuserati printr-o trauma fizica recenta si neavand nimic la os s-au gandit la durerea cauzata de inflamatie si v=au dat inflamatoare. Acum trebuie investigatii suplimentare pt ca e ceva mai mult decat o inflamatie.
0
25-04-2013, ora 16:25
Myhay89
Nu este medic/terapeut
Myhay89
Am inteles si va multumesc !
Eu sunt din botosani si nu este un medic specialist in rmn ca avem si noi laborator din cate stiu !
Trebuie sa merg la suceava sau la iasi !
As fi recuascator daca imi recomandati un loc de incredere !
Adaugă un comentariu / răspuns