ocluzie intestinala cauzata de aderente

08-11-2013
ad_cri
Nu este medic/terapeut
ad_cri
Tatal meu in varsta de 77 ani a fost operat de ocluzie intestinala, iar la 10 zile dupa, a fost operat iar, tot de ocluzie.
Medicul i-a spus ca are multe aderente si ca intestinele se lipesc intre ele.
Acum este in spital, cu perfuzii, asteptam si ne rugam sa se faca bine dupa cea de-a doua interventie.

Exista vreo metoda de a scapa de aderente ?
Se poate interveni, altfel decat chirurgical, ca sa rezolvi o ocluzie intestinala cauzata de aderente ?
Exista vreun tratament postoperator care sa stimuleze intestinul subtire sa isi reia functionarea ?
1 comentarii
0
10-11-2013, ora 16:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, singura terapie pentru ocluzie prin aderente postoperatorii este cea chirurgicala...intestinul isi va relua postoperator functionarea la cateva ore, ca urmare a medicatiei si perfuziilor primite la terapie intensiva.
Adaugă un comentariu / răspuns