anticonceptionale si voma
buna ziua, iau anticonceptionale logest, ieri am luat pastila la ora 5, iar dimineata la ora 5 dupa 12 ore am vomat din cauza unei indigestii, intrebarea mea este daca pastila de aseara a apucat sa si faca efectul?sau trebuie 7 zile sa ma protejez ?
2 comentarii
trebuie sa scrie pe prospect in caz de varsaturi cum se procedeaza. daca au trecut 12 ore de la ora administrarii AC, nu trebuie sa te protejezi urmatoarele 7 zile, doar daca vomitai dupa 2-5 ore. in 12 ore substantele din comprimat au avut timp sa se absoarba in organism. uita-te pe prospect. trebuie sa fie undeva aproape de sfarsitul prospectului indicatii cu "in caz de varsaturi" sau ceva de genul.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Anticonceptionale
- 1Sângerări la schimbarea anticoncepționalelor
- 1Clobetazol unguent
- 2Anticonceptionale pt amanarea menstruatiei
- 1Alcool si anticoncepționale
- 1Sunt pe Diane 35 dar ciclul nu vine
- 1Pastila de a doua zi ellaone
- 1Mercilon menstruație?
- 2Întrerupere anticoncepționale
- 0Nu se mai găsesc contraceptive orale Rigevidon