anticonceptionale si voma

14-04-2014
viviana04
Nu este medic/terapeut
viviana04
buna ziua, iau anticonceptionale logest, ieri am luat pastila la ora 5, iar dimineata la ora 5 dupa 12 ore am vomat din cauza unei indigestii, intrebarea mea este daca pastila de aseara a apucat sa si faca efectul?sau trebuie 7 zile sa ma protejez ?
2 comentarii
0
15-04-2014, ora 07:59
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
trebuie sa scrie pe prospect in caz de varsaturi cum se procedeaza. daca au trecut 12 ore de la ora administrarii AC, nu trebuie sa te protejezi urmatoarele 7 zile, doar daca vomitai dupa 2-5 ore. in 12 ore substantele din comprimat au avut timp sa se absoarba in organism. uita-te pe prospect. trebuie sa fie undeva aproape de sfarsitul prospectului indicatii cu "in caz de varsaturi" sau ceva de genul.
0
15-04-2014, ora 15:51
viviana04
Nu este medic/terapeut
viviana04
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns