ochi sensibili la lumina exterioara si cand citesc
Buna ziua! Cam de 2 luni ma deranjeaza ochii cand iau contact direct cu lumina de afara. Am crezut ca e din cauza ca am stat prea mult in casa, dar am iesit tot mai des afara si tot degeaba. Trebuie sa mi-i incretesc putin pentru a reusi sa fixez bine un obiect sau scrisul de pe o carte, insa de vazut, zic eu ca vad bine. Acum mi se pare foarte obositoare lumina de afara, ajung sa nu ma pot concentra, atat de tare ma deranjeaza la ochi. Va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac, ce am de nu mai functioneaza ochii la fel ca inainte.
Va multumesc anticipat.
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
Ar fi bine sa faci un consult oftalmologic complet, inclusiv cicloplegie; pentru fotofobie, in cazul in care s-au exclus afectiunile organice, se recomanda lentile heliomate, cu strat antireflex; numai bine
Buna !uite si eu am avut aceleasi probleme cu ochii, cad ieseam afara aproape ca ii inchideam asa tare mi se parea lumina, am facut un consult oftalmologic si nu am probleme cu ochii, dar totusi mi-a dat ochelari pt protectie, cu strat antireflex.Asa ca nu mai astepta, parerea mea e sa te duci la un consult si macar asa o sa poti sa rezolvi problema.Numai bine si daca mai ai chef putem vb.Pa
Va multumesc mult ca mi-ati raspuns, asa voi face, va voi tine la curent. Numai bine!
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Blefarita/Conjunctivita cronica
- 1Fasciculatii musculare și miokimie pleoapa superioara
- 0Amețeli și întunecarea vederii
- 8Gaura din ochi m-a bagat in depresie
- 1Diferenta dioptrii cicloplegie
- 2Degradare vedere la distanta (deja cu ochelari), dureri de cap, ameteli, pulsatii.
- 1Ochiul se zbate (pulseaza)
- 1Degradarea brusca a vederii după glicemie mai mare de 700
- 1Scadere acuitate vizuala dupa aplicare picaturi dilatare pupile
- 1Ochi umflați dimineața