exista posibilitatea unei sarcini?

08-06-2014
Alynaalyna
Nu este medic/terapeut
Alynaalyna
Buna, am facut sex cu pr meu neprotejat, nu s-a terminat inauntru, dupa o jumatate de ora am mai facut un numar dar el nu s-a spalat tot asa nu s-a terminat inauntu...pentru siguranta mea am luat pastinor dupa 40 de ore, exista posibilitatea ca eu sa fi ramas insarcinata? Au trecut 7 zile de cand am luat pastinor nu am avut nici o scurgere gen menstruatie, nimic...normal menstruatia trebuie sa imi vina peste o saptamana.
2 comentarii
0
11-06-2014, ora 22:07
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Alynaalyna,

Exista riscul sa fi ramas insarcinata, iar contraceptia de urgenta nu este 100% eficienta. Este posibil de asemena ca menstruatia sa nu apara la data normala (din cauza dozei mare de hormoni din contraceptia de urgenta). Un test de sarcina la 3 saptamani de la contact iti va da raspunsul exact.
0
23-06-2014, ora 11:16
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In cazul in care menstruatia intarzie repetati testul de sarcina din prima urina de dimineata.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns