otita medie supurata urechea stinga
Buna ziua
am o fetita de 3 ani si de la o raceala urita (nas cu mucus verde si tusa plina)ia curs o ureche am consultat um medic ORL IA DAT PRIMA DATA ZINNAT, BIORINIL SI AERIUS, SI BROHEXIM PRT TUSE, DUPA AM FOST LA CONTROL SI IA SCHIMBAT TRATAMENTUL IA DAT MEDROL TIMP DE 5 ZILE CITE JUMATATE DE PASTILA LA AMIAZA, CALOBA PICATURI si sinupret 15 picaturi de 3/zi, astea a durat pe parcursul a doua luni am revenit la control si nea zis ca trebuie sa stam internate ca nu sa refacut bine inauntru, neam internat si ia facutantibiograma si ia iesit stafyloccocus auriu (spp.coag.pof)am facut tratament zinacef injectabil 14 zile si ciprinol pulbere 10zile concomitent dupa tratament totul a fost ok dar de citeva zile iar ii curge urechea un lichid incolor si miroase urit, si bucatele mici ca si cun ar fi zapada.am fost la medicul de fam si ia dat zinnat 7 zile si paracetamol, vom merge la control pe 18 iulie, am fost la recuperari si a vazuto si la microscop daca are timpanul fisurat si a zis ca totul e ok.asta e povestea noastra. as vrea sa stiu daca aceasta recidiva ar fi de la stafyloccocus si cum pot afla daca e patogen sau nu ca d-na dr nu mia zis.la ultimul control a zis ca totul e bine dar tot ii curge urechea As dori ceva recomandari Ea este bine nu-i galesa dar imi mai zice ca o doare din cind in cind ii pun otocalm si ii trece.eu sint din Vaslui si tot tratamentul lam facut la iasi la sf. Maria
Va multumesc
am o fetita de 3 ani si de la o raceala urita (nas cu mucus verde si tusa plina)ia curs o ureche am consultat um medic ORL IA DAT PRIMA DATA ZINNAT, BIORINIL SI AERIUS, SI BROHEXIM PRT TUSE, DUPA AM FOST LA CONTROL SI IA SCHIMBAT TRATAMENTUL IA DAT MEDROL TIMP DE 5 ZILE CITE JUMATATE DE PASTILA LA AMIAZA, CALOBA PICATURI si sinupret 15 picaturi de 3/zi, astea a durat pe parcursul a doua luni am revenit la control si nea zis ca trebuie sa stam internate ca nu sa refacut bine inauntru, neam internat si ia facutantibiograma si ia iesit stafyloccocus auriu (spp.coag.pof)am facut tratament zinacef injectabil 14 zile si ciprinol pulbere 10zile concomitent dupa tratament totul a fost ok dar de citeva zile iar ii curge urechea un lichid incolor si miroase urit, si bucatele mici ca si cun ar fi zapada.am fost la medicul de fam si ia dat zinnat 7 zile si paracetamol, vom merge la control pe 18 iulie, am fost la recuperari si a vazuto si la microscop daca are timpanul fisurat si a zis ca totul e ok.asta e povestea noastra. as vrea sa stiu daca aceasta recidiva ar fi de la stafyloccocus si cum pot afla daca e patogen sau nu ca d-na dr nu mia zis.la ultimul control a zis ca totul e bine dar tot ii curge urechea As dori ceva recomandari Ea este bine nu-i galesa dar imi mai zice ca o doare din cind in cind ii pun otocalm si ii trece.eu sint din Vaslui si tot tratamentul lam facut la iasi la sf. Maria
Va multumesc
2 comentarii
Cum este o afectiune ORL recidivanta pentru orice nou episod este indicat sa tineti legatura doar cu medicul ORL pediatrie.Succes!
Buna ziua.Multumesc de raspuns imtre timp am foast la medic facem injectabil cefort 7 zile cu gentamicina.O zi buna
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Întârziere în vorbire/Autism?
- 0Bebe face scaune moi
- 1Întrebare
- 1Ajutor sunt disperata! Mă întreb dacă fetița ar putea avea autism.
- 0Baietel de 1, 5 ani nu răspunde când este strigat și nu arata cu degetul
- 1Bebe nu se ridica in picioare
- 1Anxietate si frica de straini
- 1Bebe calca stramb
- 2Baietel 18 luni - autism sau nu?
- 9Fluturat cap stânga dreapta