tratament in sarcina, uter dublu

15-08-2014
danabd
Nu este medic/terapeut
danabd
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 14 saptamani si am uter dublu, anul trecut am avut o sarcina extrauterina in ianuarie si o sarcina oprita in evolutie in octombrie in 5 saptamani.Saptamana trecuta am ajuns la urgenta cu hemoragie si contractii, dar se pare ca sangerarea era din uterul din partea dreapta, sarcina fiind in partea stanga.am fost internata in spital 5 zile sub tratament pentru oprirea sangerarii, amestec litic(no spa, scobutil, diazepam)cate 2ml la 6 h, duphaston 1 la 8h si magnerot 2 de 3ori pe zi. La externare a ramas duphastonul, magnerot si amestec litic la 8 ore, dar la o zi dupa au aparut contractiile iar si medicul a spus sa fac amestecul litic din 6 in 6 ore, sa iau si duphastonul la 6 ore, magnerotul si pe langa sa mai iau si uscosin supozitoare la 6 ore si no spa de 80 mg la 6 ore.Nu este prea mult tratament in sarcina, afecteaza sarcina?
3 comentarii
0
19-08-2014, ora 06:25
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In cazul dumneavoastra tratamentul litic (antispastic) este obligatoriu. In cazul in care nu il urmati exista riscul sa avortati. De asemenea acest tratament nu afecteaza fatul.

O zi placuta!
0
19-08-2014, ora 14:54
danabd
Nu este medic/terapeut
danabd
Multumesc mult pentru raspuns.
0
20-08-2014, ora 07:28
danabd
Nu este medic/terapeut
danabd
Buna ziua,
Am facut testele cu riscul pentru trombofilie.Rezultatele sunt:
- absenta mutatia FV Leiden
- absenta mutatia FII-G20210A
- absenta mutatia genei MTHFR C677T
- prezenta mutatia heterozigota a MTHFR A1298C
- Mutatiile genei PAI-1
-MUTATIA -675 4 G IN GENA PAI -1 a fost identificata in stare homozigota
-mutatia - 844g in gena pai-1 a fost identificat genotip AA
Si rezultatul la D-Dimeri este de 745.45 ng/ml(FEU).
Imi puteti spune va rog cum se interpreteaza si ce ar trebuii facut?
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns