tratament in sarcina, uter dublu
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 14 saptamani si am uter dublu, anul trecut am avut o sarcina extrauterina in ianuarie si o sarcina oprita in evolutie in octombrie in 5 saptamani.Saptamana trecuta am ajuns la urgenta cu hemoragie si contractii, dar se pare ca sangerarea era din uterul din partea dreapta, sarcina fiind in partea stanga.am fost internata in spital 5 zile sub tratament pentru oprirea sangerarii, amestec litic(no spa, scobutil, diazepam)cate 2ml la 6 h, duphaston 1 la 8h si magnerot 2 de 3ori pe zi. La externare a ramas duphastonul, magnerot si amestec litic la 8 ore, dar la o zi dupa au aparut contractiile iar si medicul a spus sa fac amestecul litic din 6 in 6 ore, sa iau si duphastonul la 6 ore, magnerotul si pe langa sa mai iau si uscosin supozitoare la 6 ore si no spa de 80 mg la 6 ore.Nu este prea mult tratament in sarcina, afecteaza sarcina?
Sunt insarcinata in 14 saptamani si am uter dublu, anul trecut am avut o sarcina extrauterina in ianuarie si o sarcina oprita in evolutie in octombrie in 5 saptamani.Saptamana trecuta am ajuns la urgenta cu hemoragie si contractii, dar se pare ca sangerarea era din uterul din partea dreapta, sarcina fiind in partea stanga.am fost internata in spital 5 zile sub tratament pentru oprirea sangerarii, amestec litic(no spa, scobutil, diazepam)cate 2ml la 6 h, duphaston 1 la 8h si magnerot 2 de 3ori pe zi. La externare a ramas duphastonul, magnerot si amestec litic la 8 ore, dar la o zi dupa au aparut contractiile iar si medicul a spus sa fac amestecul litic din 6 in 6 ore, sa iau si duphastonul la 6 ore, magnerotul si pe langa sa mai iau si uscosin supozitoare la 6 ore si no spa de 80 mg la 6 ore.Nu este prea mult tratament in sarcina, afecteaza sarcina?
3 comentarii
Buna ziua,
In cazul dumneavoastra tratamentul litic (antispastic) este obligatoriu. In cazul in care nu il urmati exista riscul sa avortati. De asemenea acest tratament nu afecteaza fatul.
O zi placuta!
In cazul dumneavoastra tratamentul litic (antispastic) este obligatoriu. In cazul in care nu il urmati exista riscul sa avortati. De asemenea acest tratament nu afecteaza fatul.
O zi placuta!
Buna ziua,
Am facut testele cu riscul pentru trombofilie.Rezultatele sunt:
- absenta mutatia FV Leiden
- absenta mutatia FII-G20210A
- absenta mutatia genei MTHFR C677T
- prezenta mutatia heterozigota a MTHFR A1298C
- Mutatiile genei PAI-1
-MUTATIA -675 4 G IN GENA PAI -1 a fost identificata in stare homozigota
-mutatia - 844g in gena pai-1 a fost identificat genotip AA
Si rezultatul la D-Dimeri este de 745.45 ng/ml(FEU).
Imi puteti spune va rog cum se interpreteaza si ce ar trebuii facut?
Multumesc.
Am facut testele cu riscul pentru trombofilie.Rezultatele sunt:
- absenta mutatia FV Leiden
- absenta mutatia FII-G20210A
- absenta mutatia genei MTHFR C677T
- prezenta mutatia heterozigota a MTHFR A1298C
- Mutatiile genei PAI-1
-MUTATIA -675 4 G IN GENA PAI -1 a fost identificata in stare homozigota
-mutatia - 844g in gena pai-1 a fost identificat genotip AA
Si rezultatul la D-Dimeri este de 745.45 ng/ml(FEU).
Imi puteti spune va rog cum se interpreteaza si ce ar trebuii facut?
Multumesc.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Sarcină în timpul tratamentului cu cabergolina
- 4Întrerupere sarcina prin tratament medicamentos
- 4Bipolaritatea și sarcina la femei
- 0Tratament infectie cu febra care nu mai trece
- 1Contact neprotejat in timpul tratamentului cu antibiotice.
- 2Sarcina si antibiotic
- 1Operatie colecistectomie sarcina
- 1Vaccinul BOOSTRIX
- 1Durere stanga puternica
- 3Sarcina - soțul ia cymbalta