Reflux gastro-esofagian ?
Buna seara,
Am 26 de ani si povestea mea incepe in felul urmator: de 3 saptamani am inceput sa simt brusc ceva in gat. Era cam ora 17:00 cand am inceput sa simt asta deci dupa 2 ore dupa ce luasem pranzul (trebuie sa precizez ca nu mancam de mic dejun nimic, iar la amiaza brusc destul de mult felul 1, 2, 3). Nu am stiut ce este, nu am prea bagat in seama pe moment acest simptom dar a inceput sa persiste si m-am dus la medicul de familie. Acesta a zis ca nu are ce altceva sa fie decat reflux-gastroesofagian, ca a aparut brusc. Am fost la gastroenteorlogie care mi-a prescris nolpaza, gaviscom si maalox (asta doar in caz de simptome) si asta doar pe baza unui scurt dialog si a zis ca eventual dupa 2 saptamani sa facem o endoscopie. Se fac imediat cele 2 saptamani de cand iau tratamentul si nu exista nici o imbunatatire. Ba din contra, mi-a declansat o stare de anxietate destul de puternica, cu atacuri de panica zilnice (am mai avut si in trecut episoade cu ajuns la spital si prescrieri de calciu/magneziu). Problema mea este ca am impresia ca ma pot sufoca, imi constientizez fiecare respiratie/expiratie, iar de mancat nu mai pot deloc de 2 zile! Asta ma ingrozeste faptul ca nu mai pot manca/inghiti alimentele din cauza temerilor de sufocare! Deasemenea ma ia deja tremuratul cand ma gandesc la o endoscopie de care nu cred ca o sa am scapare. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi/pareri ce ar fi indicat de facut in acest caz? Pentru linistea mea psihica, e posibil ca sa mori sufocat de la acest reflux in timpul somnului? Va multumesc anticipat
Am 26 de ani si povestea mea incepe in felul urmator: de 3 saptamani am inceput sa simt brusc ceva in gat. Era cam ora 17:00 cand am inceput sa simt asta deci dupa 2 ore dupa ce luasem pranzul (trebuie sa precizez ca nu mancam de mic dejun nimic, iar la amiaza brusc destul de mult felul 1, 2, 3). Nu am stiut ce este, nu am prea bagat in seama pe moment acest simptom dar a inceput sa persiste si m-am dus la medicul de familie. Acesta a zis ca nu are ce altceva sa fie decat reflux-gastroesofagian, ca a aparut brusc. Am fost la gastroenteorlogie care mi-a prescris nolpaza, gaviscom si maalox (asta doar in caz de simptome) si asta doar pe baza unui scurt dialog si a zis ca eventual dupa 2 saptamani sa facem o endoscopie. Se fac imediat cele 2 saptamani de cand iau tratamentul si nu exista nici o imbunatatire. Ba din contra, mi-a declansat o stare de anxietate destul de puternica, cu atacuri de panica zilnice (am mai avut si in trecut episoade cu ajuns la spital si prescrieri de calciu/magneziu). Problema mea este ca am impresia ca ma pot sufoca, imi constientizez fiecare respiratie/expiratie, iar de mancat nu mai pot deloc de 2 zile! Asta ma ingrozeste faptul ca nu mai pot manca/inghiti alimentele din cauza temerilor de sufocare! Deasemenea ma ia deja tremuratul cand ma gandesc la o endoscopie de care nu cred ca o sa am scapare. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi/pareri ce ar fi indicat de facut in acest caz? Pentru linistea mea psihica, e posibil ca sa mori sufocat de la acest reflux in timpul somnului? Va multumesc anticipat
6 comentarii
Faptul ca simtiti ceva in gat poate fi simptom de anxietate.
Dv. aveti un tablou bogat pentru anxietate.
Mergeti pentru consult si tratament, cu trimitere de la medicul de familie, la un medic psihiatru si numai daca nu da roade tratamentul de anxietate, ceea ce ma indoiesc, va bagati prostii pe gat.
Dv. aveti un tablou bogat pentru anxietate.
Mergeti pentru consult si tratament, cu trimitere de la medicul de familie, la un medic psihiatru si numai daca nu da roade tratamentul de anxietate, ceea ce ma indoiesc, va bagati prostii pe gat.
Multumesc pentru timpul acordat in redactarea raspunsului Dvs. Am fost sa stiti la psiholog si intradevar mi-a recomandat psihoterapie si medicatie Alprazolam si Cipralex. A spus ca pentru linistea mea sufleteasca as putea sa fac alte controale la endocrinologie sau ORL dar e convinsa ca nu va fi nimic. Am fost azi la ORL unde mi-au facut endoscopie nazala si mi s-a zis ca am laringo-faringita subacuta, tratament 7 zile cu antibiotic si no spa + nurofen. Oricum programarea la psihoterapie programarea e facuta deja si merg inainte ca am nevoie de ea. Multumesc inca odata pentru raspuns
@ Bogdi23
Sa luati si Cipralex-ul minim 6 luni, dupa care, daca totul e ok se reduce de comun acord cu medicul pina la 0 si se numeste ca aveti remisia.
Anxietatea e o afectiune pe termen lung si trebuie sa va inarmati cu rabdare.
Cu cat luati mai repede tratamentul, cu atat sansele sa se retraga cresc.
Sa luati si Cipralex-ul minim 6 luni, dupa care, daca totul e ok se reduce de comun acord cu medicul pina la 0 si se numeste ca aveti remisia.
Anxietatea e o afectiune pe termen lung si trebuie sa va inarmati cu rabdare.
Cu cat luati mai repede tratamentul, cu atat sansele sa se retraga cresc.
buna ziua am 30 de ani si de 2 luni am stari de voma cu tuse si o senzatie de nod in gat poate fi vorba de cancer ? starile de voma sunt aproape zilnice de 3 sau 4 ori pe zi
sub piept am o durere cand apas simt ca o bila tare
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 2Test FIT
- 3Calprotectina 57, Hemoragii oculte negativ
- 1Pot lua normix în combinație cu pilule contraceptive?
- 2Cum să-mi 'colorez' viața?
- 7Rezultat biopsie
- 1Eliminare pietre colecist (fiere)
- 6Dureri de stomac din cauza gastritei
- 4Hemoroizi persistenti
- 2Disconfort partea dreapta
- 1Colecist cotractat postprandial
